Me kõnnime oma elu jooksul mitu tiiru ümber maakera, mistõttu koormus jalgadele on tohutu. Jalgade tervisekontroll on võimalus jalaprobleeme õigeaegselt ennetada või juba tekkinud kaebustele leevendust saada.
Jalgade tervisekontroll on üle Eesti Apotheka apteekides ringlev terviseteenus.
Uuring on tasuline ning maksab Apotheka kliendikaardi omanikele 2 €, tavahind 4 €.
Apotheka kliendikaardi omanikuks saad tasuta hakata apteegis või siin.
Vajalik on eelregistreerimine. Vali apteek, leia sobiv aeg ning täida vorm.
Soovitavalt tulla mõõtmisele puhanud jalgadega.
Kuidas teostatakse jalgade tervisekontrolli?
Uuringut teostatakse kaetud jalal, astudes jalaskännerile, seistes sirgelt, kuid samas lõdvestunult ja jalgu liigutamata. Mõõtmine kestab umbes 20 sekundit ning tulemused selguvad koheselt.
Mida kujutab endast jalgade tervisekontroll?
Jalgade tervisekontrolli käigus hinnatakse survet jalalaba igale punktile. Selle põhjal on näha, kas surve jalale on jaotatud ühtlaselt või on see pigem päkal/kannal ning kas koormus on keskel, rohkem paremal või vasemal poolel. Lisaks mõõdetakse ära jalgade täpne pikkus ja laius. Inimene saab ülevaate jalalaba olukorrast ning vajadusel selgitatakse välja, milliseid tugitaldasid tuleks jalakoormuse parandamiseks ja ühtlustamiseks kasutada.
Kellele on teenus mõeldud?
Kõikidele inimestele, v.a väikelapsed. Ennekõik sobib teenus nendele, kes igapäevaselt töötavad püstises asendis, harrastavad näiteks matkamist või kes kurdavad jalgade kiiret väsimist, krampide esinemist või liigesvalusid. Lisaks tuleb silmas pidada, et ea ja/või kehakaalu kasvades jalavõlvid madalduvad, mistõttu koormus langeb enam jalatallale, mitte ühtlaselt üle jalalaba, ning sellega kaasnevad erinevad kaebused. Selliseid vaevusi on võimalik leevendada, kasutades sobivaid tugitaldasid.
Kuidas ennetada või leevendada jalaprobleeme?
Väga oluline on kanda õigeid jalanõusid – liiga kitsad ja mitu numbrit väiksemad jalanõud võivad põhjustada traumasid (nt kukkumine eakatel), pöia- ja varbaliigese põletikku, koormuse ebaühtlast jaotumist jalale ning lõppastmes süvendada teisi jalaprobleeme. Lisaks võib muutuda jalalaba asend, deformeeruda varbad, süveneda valu ja väsimus jalgades. Jälgida tuleb ka oma toidusedelit, sest ülekaalulisus koormab jalgu, aidates kaasa jalavõlvi madaldumisele ning sellest tulenevalt jalakoormuse ebaühtlasele jaotumisele. Oluline on toituda mitmekesiselt, suurendades igapäevamenüüs puuviljade, köögiviljades ja täisteratoodete osakaalu. Mõõdukas füüsiline aktiivsus tuleb alati kasuks.
Miks kasutada tugitaldasid?
Kui igapäevaselt töötada püstijalu, siis koormus jalgadele on märkimisväärne ning paratamatult varem või hiljem tekivad kaebused, mida oleks võimalik tugitaldasid kasutades ennetada või leevendada. Õiged tugitallad aitavad vajalikust kohast jalalaba toetades ühtlustada ja vähendada koormust jalalabale, kindlustades mugava käimise ja seismise. Eriti vajalik on toetada jalavõlvi, sest toestamata jalavõlvist võivad saada alguse mitmed probleemid, nt selja-, põlve- ja puusavalu. Abi saamiseks tuleb valida õige tugitald ja õiges suuruses, sest vale tugitalla soetades on kahju suur ning kaebuse leevendamise asemel võib kaebus hoopis süveneda.