SÜNNIMÄRKIDE KONTROLL

Uuring maksab Apotheka kliendikaardi omanikule 20 eurot (tavakliendile 25 eurot). Apotheka kliendiks saad tasuta hakata apteegis kohapeal või internetis siin. Teenustele on kindlasti vajalik etteregistreerimine internetis või apteegis kohapeal. 

 

Sünnimärkide kontroll toimub järgmistes apteekides:

 • 29.12 – Kadaka Selveri apteek (kl 13–17)

Vaata apteeke ja kontakte siit.

Uuesti saab sünnimärkide kontrolli tulla veebruaris (ajad avalikustame jaanuari lõpus).

MIS ON MELANOOM?

Melanoom on naha pigmendirakkudest e. melanotsüütidest tekkiv pahaloomuline nahakasvaja. Melanoomi esinemissagedus on Euroopa riikides 1970ndatest aastatest kasvanud ligikaudu viis korda. Kui aastakümneid tagasi oli see peamiselt vanade inimeste haigus, siis praeguseks on 15–34-aastaste inimeste seas melanoom Eestis vähkkasvajate esinemissageduselt neljandal kohal. Paljuski on see tingitud puhkusereisidest aga ka solaariumi kasutamisest. Melanoom võib tekkida kõigis nahapiirkondades, kus on melanotsüüte sh. limaskestadel, silmas, küünte all, peanahal. Naistel tekib melanoom sagedamini jalasäärtele ja reitele, meestel kehatüvele ja näo- ning kaelapiirkonda.

 

MELANOOMI TEKKE RISKIFAKTORID:

 • UV kiirgus,
 • solaariumi kasutamine,
 • I ja II naha fototüüp,
 • päikesepõletused,
 • sünnimärkide suur arv,
 • atüüpiliste sünnimärkide olemasolu,
 • lähisugulastel melanoomi esinemine,
 • eelnev melanoomi esinemine anamneesis,
 • suured kaasasündinud sünnimärgid,
 • immuunosupressioon

 

MILLELE PÖÖRATA TÄHELEPANU?

Oluline on regulaarselt jälgida oma nahal olevaid sünnimärke ja uudismoodustisi ning kahtluse korral pöörduda arsti juurde. Kontrollida tuleks kogu keha, soovitavalt suure peegli ees. Sünnimärkide jälgimisel tuleks silmas pidada sünnimärgi ebakorrapärast üldist kuju e. asümmeetriat, sünnimärgi serva ebaühtlust (sälgustunud, katkendlik, hägune), erinevaid värvusi ühes sünnimärgis, värvi ebaühtlast jaotust sünnimärgis ja kasvu.

DERMATOSKOOPIA

Tänapäeval on sünnimärkide jm. nahamoodustiste kontrolliks ja melanoomi varajaseks avastamiseks olemas efektiivne mitteinvasiivne meetod – dermatoskoopia. Selleks kasutatav dermatoskoop on aparaat, mille abil on võimalik vaadelda sünnimärki suurendatult ja hinnata pigmentjoonist jm. struktuure ning otsustada, kas esineb kahtlaseid või pahaloomulisusele viitavaid tunnuseid.

KUIDAS TEOSTATAKSE SÜNNIMÄRGI KONTROLLI?

Uudse teenusena pakume Apotheka apteekides võimalust sünnimärkide kontrolliks dermatoskoobiga. Teenust teostab dermatoveneroloog Kairi Nurm, kellel on pikaajalised kogemused nahakasvajate diagnostikas ja ravis. Tänu sellisele nahaskriiningule on kahtlased kolded võimalik üles leida varajases staadiumis. Hooli oma tervisest ja tule oma nahka kontrollima!

 

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!