Mõnikord tunneme kohe, kui oleme külma saanud ja viirus on kehas mõjule pääsenud. Külmatunne, aevastamine, õrn kurguvalu ja peavalu on mõned sümptomid, mis peale külmetust esimesena ilmnevad.
Apotheka proviisor Karina Udaltsova tuletab meelde, millised on esimesed sammud, mis parandavad enesetunnet kui oled juba külmetunud.
1. Pane ennast soojalt riidesse
Erilist tähelepanu pööra jalgade soojas hoidmisele ja keeda endale looduslikku raviteed.
Soojenda jalgu kuumas vannis ja lisa sinna hingamisteid rahustavaid eeterlikke õlisid, näiteks eukalüptiõli. Kui tunned alumistes hingamisteedes juba pakitsust, võid kasutusele võtta ka rindkere soojendavad salvid ja palsamid.
2. Võta lisaks vitamiine
Kui tunned, et oled vitamiinide võtmise viimasel ajal unarusse jätnud ja kehal võib olla vitamiinipuudus, tegutse nüüd kiiresti. Eriti efektiivsed on algava külmetuse korral just C-vitamiin ja D-vitamiin. On teada, et on C vitamiin kaitseb immuunrakkud, ning nakkuse korral langeb selle tase kiiresti. Jälgi kindlasti ka vitamiinide omastamise põhimõtteid. Näiteks C-vitamiini on mõttekam võtta pigem päeva jooksul väiksemate annustena kui ühe suure annusena, sest C-vitamiin imendub väiksemates annustes paremini.
3. Maga ja puhka piisavalt
Külmetuse korral võib olla raske uinuda. Segada võib nii kipitav kurk kui tilkuv ja kinnine nina. Selle vastu on abiks erinevad vahendid kurgule ja ninale. Kui neist on abi vähe ja uinumine ikkagi raskendatud, võib mõelda ka melatoniinile - korralikult välja puhates paraneb inimene alati kiiremini ja magamata öö annab enamasti haigusele hoogu.
4. Tee inhalaatoriga auru
Inhalaatoriga auru tegemine aitab viia niiskust hingamisteedesse ja seeläbi turset alandada ja sekreeti väljutada. Inhalaatoris võib kasutada nii füsiloloogilist lahust, kui ka erinevaid arsti poolt välja kirjutatud ravimeid.
5. Tarbi palju vedelikku
Vedeliku tarbimine aitab vedeldada sekreeti ja taastada külmetusega kaasneva higistamise ja nuuskamise läbi kaotatud vedelikku. Kui tegemist on viirusega, millega kaasneb oksendamine, võib lisaks tarbida suukaudset rehüdratsioonravi, et taastada elektrolüütide tasakaal või ennetada vedelikukadu.