Alkohol ja suvi - suvepidude tagajärjed

01.06.2024

Alkohol ja suvi - suvepidude tagajärjed

Kas oled mõelnud, kui palju sina suvel alkoholi tarbid? Elu näitab, et suvel, eriti puhkuste ajal, tarbitakse harjumuspärasest rohkem alkoholi. Festivalid, suvised vabaõhuüritused, kontserdid ja grillimised on kõik sedalaadi sotsiaalsed üritused, kus alkoholi pakutakse. Kui ilm on palav ja päike kõrvetab, tekib tekkida ootamatult suur isu jahutava kokteili või õlle järele. Paraku ei öelda asjata, et alkohol on tarkade inimeste jook.

On kindel rida tegevusi, mida peaks iga hinna eest vältima, kui oled alkoholi tarvitanud. Selliste tegevuste alla kuuluvad loomulikult auto juhtimine, ujumine, saunatamine ja ekstreemsport/sport ning paljud teised kainet mõistust ja kiiret reaktsiooni vajavad tegevused. Riskikäitumise tulemused võivad püsivalt tervist kahjustada või isegi surmaga lõppeda. Kuid isegi siis kui ülalmainitud tegevusi välditakse, kaasnevad liigse alkoholi tarbimisega teatud probleemid, mis annavad endast märku hiljemalt järgmisel hommikul. Jah, muidugi on see kurikuulus pohmakas! Vaatame, milline on alkoholi mõju tervisele, millised on suvekuumuses alkoholi tarvitamise riskid, millised on pohmelli sümptomid ja kuidas pohmellist lahti saada. 

Alkoholi mõju tervisele

Liigne alkoholi tarvitamine kahjustab loomulikult kogu organismi tervist. Siiski on mõned elundkonnad, mis saavad alkoholi tagajärjel teistest rohkem kannatada.

Suurenenud koormus südamele Liigne alkoholi tarbimine avaldab negatiivset mõju südame-veresoonkonnale – see võib tõsta vererõhku, põhjustada südame vahelööke ja arütmiat ning viia isegi infarkti või insuldini.
Negatiivne mõju ajule Ka tagasihoidlik alkoholi tarbimine võib ohustada aju ja põhjustada üldist ajumahu vähenemist. Alkoholi liigtarbimise esmasena märgatavateks tagajärgedeks võivad olla mäluprobleemid ja aeglane mõtlemine. Rohke joomise tagajärjel tekib aga üldine hallaine ja valgeaine vähenemine ajus. Kindlasti avaldab alkoholi tarbimine negatiivset mõju ka vaimsele tervisele ja meeleolule. 
Maksakahjustus Regulaarne alkoholi tarbimine kahjustab maksa, kuid maksahaiguse sümptomid ilmnevad alles siis, kui maks on ulatuslikult kahjustada saanud. Väga tähtis on märgata sümptomeid nagu nõrkus, kaalulangus, isutus, silmade ja naha kollasus, paistetus pahkluudes ja kõhupiirkonnas, meeltesegadus või uimasus, veri okses või väljaheidetes, sest pidev maksa kahjustamine alkoholiga võib viia maksatsirroosini, mis on eluohtlik seisund.

Miks on alkoholi tarvitamine suvekuumuses eriti ohtlik?

Kuuma ilmaga väljas päikese käes viibides tõuseb kehatemperatuur, mille tagajärjel veresooned laienevad ning mis omakorda suurendab minestamise ohtu. Kui siia lisada veel alkoholi tarvitamine, tõuseb päikesepiste risk veelgi enam kuna alkohol on diureetikum ja väljutab organismist vett. Kaotatud vedelik, alkoholi tarvitamine ja kuum päike moodustavad ohtliku kombinatsiooni, mille tulemusel võivad ilmneda järgnevad probleemid: pearinglus, iiveldus, suukuivus, koordinatsioonihäired, segasus, päikesepiste või isegi kuumarabandus. Seda on eemalt vaadates lihtne segamini ajada joobega, kuid sageli võib tegemist olla hoopis dehüdratsiooni, kuumuse ja alkoholi kombinatsiooniga, mis võib viia tõsiste tagajärgedeni.

Kuidas ennetada pohmelli?

Suvepuhkuse ajal toimuvate ürituste käigus võib alkoholi tarbimist teinekord ikka ette tulla. Festivalid, kontserdid, grillpeod ja muud vabaõhuüritused soodustavad enda lõdvaks laskmist ja nii lubatakse endale ehk ka tavapärasest suuremas koguses alkoholi. Pole saladus, et sellele võib järgneda pohmell. Tark mõtleb aga ette, kuidas end selle eest kaitsta ja võimalikke ebameeldivaid sümptomeid vähendada.

  • Vee tarbimine. See on alkoholikoguste jälgimise kõrval tõenäoliselt kõige olulisem. Kuna alkohol on diureetikum, siis viib see organismist tavapärasest kiiremini ja rohkem vedelikku välja. Väga tähtis on organismis vedelikutasakaal taastada kuna mida suurem on dehüdratsioon, seda tugevamad on ka võimalikud pohmelli sümptomid.
  • Söömine. Eriti just rasvase toidu söömine aitab aeglustada alkoholi imendumist vereringesse ning võib kõhu täitudes vähendada ka joodava alkoholi kogust. Enne magamist tasuks süüa ka midagi tervislikku ja kerget, mis aitaks magades veresuhkrut stabiilsena hoida ja seeläbi vähendada pohmelli sümptomeid.
  • Pohmelli ennetavad preparaadid. Üheks heaks variandiks on Nordaid Blue Morning transdermaalsed pohmelliplaastrid, mis aitavad alkoholi poolt põhjustatud kõrvalmõjusid ennetada ja vähendada. Plaaster tuleks soovitatavalt paigaldada enne alkoholi tarbimise alustamist kuna selle toimeained hakkavad imenduma 30 minuti möödudes alates plaastri paigaldamisest. Teise lahendusena võib alkoholi tarvitamise ajal, selle kahjulike mõjude vähendamiseks, kasutusele võtta uuendusliku intestinaalse adsorbendi Enterosgel® (enterosorbent), mis toimib seedekulglas, kus see seob endaga toksiine, kahjulikke aineid, patogeene ja allergeene ning viib neid kehast välja. Kolmandaks võiks mõelda sellele, et organismis oleks kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid piisavalt ning vajadusel neid toidulisandina juurde võtta.

Pohmelli sümptomid ja pohmelli ravi

Pohmell on alkoholimürgitus ja kindel märk sellest, et alkoholiga on liiale mindud. Kui pohmell on käes ja seda ei õnnestunud ennetada, on selge, et selle ebameeldivad mõjud kestavad veel tükk aega, häirides elurütmi ja põhjustades ebamugavustunnet.

Peavalu. Väga sageli kaasneb pohmelliga peavalu. Tavaliselt kasutatakse peavalu puhul kahte kõige levinumat valuvaigistit - ibuprofeeni või paratsetamooli. Samuti on väga laialt levinud ka diklofenak, ketoprofeen, kodeiin ja paljud teised. Peamiseks soovituseks on ravim sisse võtta kohe, kui peavalu endast märku annab ja kindlasti tarvitada suurimat lubatud doosi. Madalama annuse võtmine on ebaefektiivne, sest nii ei kao enamasti ka valu – lõpptulemusena tuleb nii ikkagi tarbida suuremas koguses valuvaigistit.

Iiveldus. Iiveldus on üheks levinumaks pohmelli sümptomiks. Mõnikord tuleneb see tugevast peavalust, sageli alkoholi põhjustatud seedetrakti ärritusest. Iivelduse vastu aitavad näiteks erinevad ingverit sisaldavad preparaadid.

Vedelikupuudus/janu. Alkoholi tarbides kaotab keha tavapärasest palju rohkem vedelikku. Väga oluline on seda taastama asuda juba alkoholi tarbimise ajal, kuid vahel võib meelest minna alkoholi kõrvale vett juua. Siinkohal on järgmisel päeval abiks Rehydron Optim lahus, mis aitab efektiivselt asendada vedeliku ja elektrolüütide kadu organismis.

Väsimus ja nõrkus. Organism vajab taastumiseks aega, kuid sellele saab ka ise kaasa aidata kindlustades, et organismis oleks piisavalt kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid vajadusel neid toidulisandina juurde võttes. Eriti olulised on pohmelli korral vitamiin B1, vitamiin B6, vitamiin B12, C-vitamiin, tsink, magneesium ja kaalium.

Rahutu ja pealiskaudne uni. Ilmselt on üheks parimaks pohmelli raviks uni ja aeg, kuid alkoholi tarvitamise järel on uni pealiskaudne ja rahutu ning sügava une faase on tavapärasest vähem. Kõige selle tulemusena ei puhka me nii hästi välja kui võiks. Siin võib abi olla und soodustavatest preparaatidest nagu näiteks melatoniin. Kasutusele võib võtta ka kõrvatropid, mis summutavad häirivad helid seniks kuni sügavam ja kosutavam uni taastub.

Meeleolulangus. Kui alkoholi tarbimise ajal on meeleolu meeldivalt kõrgenenud, siis järgmisel päeval on see paraku tavalisest hoopiski madalam või ebameeldivalt kõikuv. Rahustavad teed või närve rahustavad preparaadid aitavad sel juhul vaimset heaolu ja tasakaalu taastada.

Ärritunud magu. Alkohol on üks suuremaid maoärritajaid mõjudes tegelikult halvasti kogu seedekulglale. Selle tagajärjel tekkiv põletikuline protsess võib tekitada iiveldust, kõhuvalu ja oksendamist. Apteekides on saadaval ka antatsiidid ehk ained, mis neutraliseerivad liigse soolhappe toimet. Kõhu mikrofloora taastamiseks tulevad kasuks probiootikumid.

Halb hingeõhk. Alkoholi tarvitamise järel võib järgmisel päeval suus olla ebameeldiv lõhn või maitse, mille vastu võitlemiseks sobivad erinevad suuveed ja suuvärskendajad.


Loe lisaks: 

Uudised:

  • Kas sinu kõht on reisiks valmis?

    Kas sinu kõht on reisiks valmis?

    Loe lähemalt

  • Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

    Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

    Loe lähemalt

  • Põiepõletik, kandidoos või..? Räägime naiste intiimprobleemidest

    Põiepõletik, kandidoos või..? Räägime naiste intiimprobleemidest

    Loe lähemalt

  • Mis aitab pohmelli vastu? Apteeker seletab, miks tekib pohmell

    Mis aitab pohmelli vastu? Apteeker seletab, miks tekib pohmell

    Loe lähemalt

  • Oi neid vallatuid ja valgeid suveöid… 

    Oi neid vallatuid ja valgeid suveöid… 

    Loe lähemalt

Kõik postitused