Ärevushäire segab elu? Vaata, kuidas stressi leevendada!

01.03.2024

Ärevushäire segab elu? Vaata, kuidas stressi leevendada!

Oled mõnda rahumeelset ja heatujulist tuttavat vaadates mõelnud, et kust kogu see positiivsus ja vaimne jõud tuleb? On see vaid teesklus ning ehk on seesama inimene sisimas samuti vaimselt väsinud ja pinges, kuid ei näita seda teistele lihtsalt välja? 
Tegelikult ei pruugi see üldse nii olla. Mõnel inimesel on lihtsalt põhjalik arusaam sellest, kuidas inimorganism töötab ning mida on stressi leevendamiseks, vaimseks tasakaaluks ja igapäevaseks heaoluks vaja.

Paraku kõlab see paljudele meist nagu helesinine unistus. Põhjus, miks meelerahu näib vahel nii kättesaamatuna, tuleneb suures osas teadmatusest. Vaatame, millised on suurimad stressiallikad, mida organism stressiga toimetulekuks vajab ja kuidas saavutada vaimset tasakaalu. 

Suurimad stressiallikad:

  • Rahamured
  • Suhteprobleemid
  • Tervisehädad
  • Töömured
  • Suured elumuutused
  • Läbielatud traumad
  • Igapäevaelu väikesed, aga pidevad probleemid
  • Globaalsed ohud nagu sõjad või looduskatastroofid

Miks me läheme vahel rohkem pingesse, kui asi väärt on? 

Hea küsimus! Oluline on teada, mida on ajul ja ülejäänud organismil rahu ja tasakaalu hoidmiseks vaja ning mis on see, mis viib tasakaalust välja. Teadlased arvavad, et teatud neurotransmitterite taseme muutused teatud aju piirkonnas võivad aidata kaasa vaimse heaolu langusele. Neist tuntumateks on dopamiin ja serotoniin.

Dopamiin on oluline neurotransmitter, mis on seotud erinevate aju funktsioonidega – rõõmu, naudingu ja motivatsiooniga. Kogedes midagi positiivset või premeerivat, vabaneb dopamiin ning tekib heaolutunne. Dopamiin aitab parandada üldist enesetunnet, taluda paremini pingeid ja kontrollida ja tasakaalustada igasuguseid emotsionaalseid reaktsioone. 

Serotoniin on tähtis neurotransmitter, mida peetakse loomulikuks tujustabilisaatoriks. See on virgatsaine, mis aitab muuhulgas paremini magada, depressiooni leevendada ja ärevust vähendada. Kui serotoniinitase on optimaalne, siis tunneb inimene end õnnelikumana, rahulikumana ja emotsionaalselt stabiilsemana.

Eelnevast lähtudes võime välja tuua parimad stressi leevendajad ja meeleolu reguleerijad:

Füüsiline aktiivsus ja füüsiline kontakt Suur kogus dopamiini vabaneb füüsilise treeningu käigus. Ka füüsiline lähedus tõstab nii serotoniini kui ka dopamiini taset ning leevendab seeläbi ärevust ja stressi, langetades samal ajal kortisooli ja adrenaliini taset.
Tervislik toitumine Selleks, et närvisüsteem toimiks optimaalselt on organismil vaja kõiki olulisi vitamiine ja mineraalaineid, alustades B-grupi vitamiinidest ja magneesiumist ning lõpetades asendamatute aminohapetega. Toiduained, mis serotoniini taset tõsta aitavad on näiteks munad, juust, kalkuniliha, pähklid, lõhe ja ananass.
Päikesevalgus/värskes õhus viibimine Päikesevalgus aitab tõsta serotoniinitaset veres ja värskes õhus aktiivselt liikudes vabaneb dopamiin.
Psühhiaatri konsultatsioon Mõnel juhul võib tegemist olla kliinilise depressiooniga ning vaja võib minna spetsialisti abi. Arvatakse, et depressiooniga on seotud peamiselt serotoniin, noradrenaliin ja dopamiin.
Kõik muud positiivseid emotsioone tekitavad tegevused Hobidega tegelemine, sõprade ja lähedastega aja veetmine, huumor ja isegi ajaplaneerimise õppimine. Abi võib olla ka mediteerimisest või muudest lõõgastustehnikatest.


Vajad abi ja lisatoetust?

RÕÕM NÄRVISÜSTEEMI TABLETID N60
L-trüptofaan osaleb serotoniini ehk õnnehormooni ning melatoniini ehk unehormooni sünteesis. Kannatuslill ja piparmünt toetavad lõõgastumist ning rahulikku ja tervislikku und. Viirpuu omab rahustavat ja lõõgastavat toimet. Meliss toetab vaimset ja füüsilist heaolu ning aitab säilitada positiivset meeleolu. Sisaldab ka B-grupi vitamiine ja magneesiumi.

RÕÕM MAGNEESIUMDIGLÜTSINAAT 650MG KOMPLEKS N60
Tegemist on toidulisandiga, mis sisaldab magneesiumi (magneesiumdiglütsinaadist), foolhapet ning B6- ja C-vitamiini.
Magneesium toetab lihaste talitlust, aitab kaasa elektrolüütide tasakaalule ning aitab hoida luid ja hambaid normaalsetena. Vitamiin C ja vitamiin B6 aitavad kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele ja normaalsele energiavahetusele. Folaat (sh foolhape) aitab kaasa normaalsele aminohapete sünteesile. Magneesium, vitamiin C, vitamiin B6 ja folaat (sh foolhape) aitavad vähendada väsimust ja kurnatust ja toetada psühholoogilisi funktsioone.

RÕÕM VITAMIIN B KOMPLEKS TBL N60
Närvisüsteemile vajalik vitamiin B kompleks. B-grupi vitamiinid, tiamiin, niatsiin ja biotiin aitavad kaasa närvisüsteemi normaalsele talitlusele ning toetavad normaalseid psühholoogilisi funktsioone. Pantoteenhape aitab kaasa normaalsele vaimsele jõudlusele. Vitamiinid B6 ja B12, riboflaviin, niatsiin, pantoteenhape ja folaat (sh foolhape) aitavad vähendada väsimust ja kurnatust. Niatsiin, biotiin ja riboflaviin aitavad hoida nahka normaalsena. Vitamiinid B6 ja B12 aitavad kaasa punaste vereliblede normaalsele moodustumisele, folaat (sh foolhape) toetab normaalset vereloomet, riboflaviin aitab hoida punaseid vereliblesid ja rauaainevahetust normaalsena. Vitamiinid B6 ja B12 ning folaat (sh foolhape) toetavad immuunsüsteemi normaalset talitlust.

Väikesed aga olulised muudatused elustiilis koos organismile ülimalt vajalike ainetega aitavad saavutada rahuliku meele, vaimse tasakaalu ja igapäevase heaolu.

 

Uudised:

  • Kas tead, millised vitamiinid on just meeste organismile olulised? Räägime lähemalt!

    Kas tead, millised vitamiinid on just meeste organismile olulised? Räägime lähemalt!

    Loe lähemalt

  • Naudi sügisilma masenduse ja stressita! 15 nõuannet stressist vabanemiseks

    Naudi sügisilma masenduse ja stressita! 15 nõuannet stressist vabanemiseks

    Loe lähemalt

  • Toitumise tähtsus raseduse ja imetamise perioodil

    Toitumise tähtsus raseduse ja imetamise perioodil

    Loe lähemalt

  • Miks on oomega-3 rasvhapped meie jaoks nii olulised ja kuidas need võivad meie tervist parandada?

    Miks on oomega-3 rasvhapped meie jaoks nii olulised ja kuidas need võivad meie tervist parandada?

    Loe lähemalt

  • Suvi ja toidulisandid - kas on vaja võtta?

    Suvi ja toidulisandid - kas on vaja võtta?

    Loe lähemalt

Kõik postitused