Ela tervislikult ja aktiivselt

01.03.2025

Artikli bänner

Tihti võib kuulda, et inimesed on väsinud ja kurnatud, mis mõjutab igapäevaelu. Kurnatus omakorda pärsib keskendumisvõimet. Ka halveneb siis sooritusvõime spordis ning vigastused on kergemad tekkima. Et teada saada, kas organismis napib mõnd vitamiini või mineraalainet, tasub arsti juures vereanalüüs teha. 


Autor: Marjaana Raudmäe

Mis on peamised vigastused või spordivigastused, millega sinu juurde tullakse?

Üht kindlat spordivigastust on keeruline välja tuua, laiemalt on tegu trauma või ülekoormusvigastusega. Viimased on sageli seotud vale koormuse juhtimisega, mil keha ei suuda koormustega kohaneda. Peamised kaebused, millega füsioteraapiasse jõutakse, on lihaspinged ning alaselja-, kaela- ja õlavöötmepiirkonna valud. Tihti on need probleemid lahendatavad regulaarse jõutreeningu ja lihaspingete alandamisega, mis võib tähendada ka lihtsalt puhkamist pingelisest tööelust.

Milliseid toidulisandeid füsioterapeudina oma patsientidele soovitad?

Toidulisandite soovitamine ei käi otseselt minu pädevusvaldkonda, ning minu juurde tulnul on oluline esmalt arstlikus kontrollis – näiteks vereanalüüsiga – tuvastada, kas organismis on midagi puudu. Kui nii selgub, soovitaks esmalt mõelda, kas seda puudujääki oleks võimalik täita toitumise korrigeerimisega. Kui mitte, tuleks toidulisandite poole vaatama hakata. Pädevamad võiksid antud valdkonnas olla spetsialistid, kes on vastava väljaõppe saanud toitumisvaldkonnas, nt sportlastega töötamisel puhul sporditoitumise spetsialistid. 
Kui mu igapäevatöös siiski soovitusi küsitakse, on esmane vastus, et eelkõige peaks iga inimene lisaks tarbima vaid D-vitamiini; kõik muu võiks saada toidust. Sageli olen soovitanud veel erinevaid oomega-rasvhappeid, hea une ja taastumise seisukohast magneesiumi ning viiruste perioodidel C-vitamiini ja tsinki. Neid viimaseid suudab inimene juba toitumisega piisavalt saada.

Milliseid toidulisandeid ise tervisesportlasena enim kasutad ja miks?

Mina ise võtan regulaarselt D-vitamiini, oomega-3-rasvhappeid, magneesiumi ning aeg-ajalt C-vitamiini ja tsinki. Eestis jagub päikselist perioodi kahjuks küllaltki lühidalt ning seetõttu ei suuda keha säilitada head D-vitamiini tasetaastaringselt. D-vitamiin on oluline kaltsiumi ja fosfori ainevahetuses ehk luude ja hammaste tugevuse tagaja. Lisaks on sel oluline roll lihaste kontraktsioonijõu tagamisel. Optimaalne D-vitamiini tase organismis aitab parandada sooritusvõimet. Oomega-3-rasvhappeid tarbin lisaks, kuna tean, et mu toidulaual jääb neist puudu. Aktiivse eluviisi juures on oomega-3-rasvhapetel oluline roll südametalitlusele ja immuunsüsteemile. 
Magneesium on mineraalaine, mida ilmselt saan üsna palju ka toidust, kuid võtan seda lisaks, et soodustada närvisüsteemi ja lihaste taastumisprotsesse, mis võivad seonduvalt treeningkoormustega vajada aeg-ajalt lisaabi. Kuna olen üsna pinnapealse unega, aitan magneesiumi abil heale unele kaasa. C-vitamiini ja tsinki olen võtnud neil hetkedel, kui on haigeks jäämise tunne või olen juba haigestunud. Nii üritan haiguse võimalikult kergelt läbi teha või sellest pääseda.

Milliseid probleeme tekitab vitamiinide ja mineraalainete puudujääk organismis?

Kõige sagedamini võib kuulda, et inimesed on väsinud ja kurnatud, mis mõjutab igapäevaelu. Kurnatus omakorda pärsib keskendumisvõimet. Spordis sooritusvõime halveneb ning vigastused võivad kergemini tekkida. Samuti kipuvad kimbutama unehäired, ärevus, ärrituvus ja lihasvalud ning üldiselt haigestutakse lihtsamini. Tavapärasest veidi erinev olek võib märku anda, et kontrolliks tasub vereanalüüs teha, et saada aimu, kas kehas jagub kõike piisavalt. Vastupidavusaladel olen täheldanud rauavaegust, mis annabki tugevalt märku just väsimuse ja sooritusvõime langusega.

Kas magneesium aitab taastumisele kaasa?

Teaduskirjanduse järgi on magneesiumil taastumisele positiivne efekt. See tõstab veres, lihastes ja ajus glükoosi ning ebapiisavat süsivesikute lagundamise tasemeid, aeglustades seeläbi treeningul laktaadi kuhjumist veres ja lihastes. Magneesium on kesksel kohal tagamaks glükoosi homoöstaasi, aidates kaasa taastumisele ja parandades sooritusvõimet. Näiteks pikemaajaline sportlik tegevus soodustab magneesiumipuuduse teket, mis omakorda mõjutab glükoosi ainevahetust. Täpsemini kulutatakse magneesiumipuuduses glükoos ära ning edasi hakkab kehas kuhjuma laktaat, mis sooritusvõimet alandab ning lihasvalu põhjustab. 
Palju räägitakse naiste ja meeste erinevustest, ning sellest, mil moel naiste hormonaalne süsteem mõjutab sportlikku sooritusvõimet. Ka magneesiumi puhul on välja toodud, et naised võiksid magneesiumi tarbimist suurendada menstruaalstsükli follikulaarses faasis – hormonaalsete muutuste tõttu on naise organismis magneesiumitase siis üldiselt madalam. Kirjanduses on veel välja toodud, et sportlased peaksid võtma tavanormidest 10–20% suurema koguse magneesiumi, et soodustada taastumist ja parandada sooritusvõimet. Puudub selge arusaam ajastamisest, millal peaks magneesiumi võtma. Ühe soovituse järgi peaks see olema kaks tundi enne treeningut/võistlust, et sooritusvõimele kaasa aidata, kuid selle väite kinnitamiseks on vaja edasisi uuringuid.

Marjaana Raudmäe endast:

Olen füsioterapeudina tegutsenud juba üle 10 aasta. Hetkel pakun füsioteraapia teenust erakliinikus ja orofatsiaalset müofunktsionaalset teraapiat hambakliinikus. Lisaks teen koostööd Eesti naisrannavõrkpalluritega Eliise Hollas ja Liisa Remmelg, et tagada nende parim füüsiline võimekus väljakul. Varasemalt töötasin Rapla korvapallimeeskonna füsioterapeudina ning abistasin võrkpalli ja korvpalli noortekoondiseid. Kogemust jagub ka haigla füsioterapeudina. 
Igapäevaselt olen kirglik tervisesportlane. Hetkel kulub enim aega jooksmisele, millele lisanduvad jõutreeningud. Südames on kindlasti koht võrkpallil ja kiikingul ning salasoovideks on õppida ujuma, saada rattaga sõbraks ning läbida Ironman. 

Allikas:

Tarsitano MG, Quinzi F, Folino K, Greco F, Oranges FP, Cerulli C, Emerenziani GP. Effects of magnesium supplementation on muscle soreness in different type of physical activities: a systematic review. J Transl Med. 2024 Jul 5;22(1):629. doi: 10.1186/s12967-024-05434-x. PMID: 38970118; PMCID: PMC11227245. 


Loe lisaks:

Uudised:

  • Artikli bänner

    Kuidas langetada kaalu võimalikult kiiresti ja ilma tervist kahjustamata?

    Loe lähemalt

  • Artikli bänner

    Tervislik treening pimedal ajal – vitamiinid ja magneesium

    Loe lähemalt

  • Artikli bänner

    Jah või ei kolesteroolile?

    Loe lähemalt

  • Artikli bänner

    Vesivill — kuidas ravida ja ennetada? Õige villiplaaster aitab!

    Loe lähemalt

  • Artikli bänner

    Harrastussport ja traumad – kuidas sporditraumasid ära tunda, ennetada ja ravida?

    Loe lähemalt

Kõik postitused