Köha ja nohu suvel? Nõuanded, kuidas suvel külmetussümptomeid ennetada ja leevendada.

01.06.2024

Köha ja nohu suvel? Nõuanded, kuidas suvel külmetussümptomeid ennetada ja leevendada.

Sageli arvatakse, et haigeks jäädakse sellepärast, et saadakse külma. Tegelikkuses külmetamine otseselt haigestumist ei põhjusta, seda teevad hoopis erinevad haigustekitajad, milleks on enamasti viirused ja bakterid. Küll aga võib külmetamine või muu organismi tavapärast tööd häiriv faktor luua haigustekitajatele soodsa keskkonna ning haigus seeläbi kergemini välja lüüa. Igal haigustekitajal on oma lemmiktingimused ja aastaajad, mil need eriti hoogsalt levivad – see sõltub välistemperatuurist, õhuniiskusest ja muudest keskkonnatingimustest. Vaatame, mis põhjustab suveperioodil haigestumist ja, kuidas kiiremini paraneda.

Suvel külmetamine ja selle tagajärjed

Hingamisteede haigused nagu nohu, köha ja kurguvalu on ka suvel üsna levinud. Kurk on külmale üpriski vastuvõtlik ja vahel piisab suvel haigeks jäämiseks isegi kiirest poeskäigust või liigselt konditsioneeritud autost. Järsku külmaga kokku puutudes limaskestade pindmised veresooned ahenevad ning verevool ja lümfivool aeglustuvad. Veri toimetab aeglasemalt kohale viirustega võitlevaid aineid ning lümf viib aeglasemalt minema jääke - nii pääsevadki viirused ja bakterid külmetamise tagajärjel kergemini mõjule.

Peamised viisid, kuidas suvel külma saadakse:

  • Konditsioneeride kasutamine palavuse leevendamisel
  • Vitamiinide ja mineraalide puudus peale pikka talveperioodi
  • Nõrgestatud immuunsüsteem puhkuse ja suveürituste ajal alkoholi tarbimise, vähese une või ebatervisliku toitumise tõttu
  • Massiüritused nagu festivalid, kontserdid, kokkutulekud, mis tekitavad viiruste levikuks hea pinna
  • Kuuma ilmaga külmas vees ujumine

Esmaabi peale suvist külmetumist

Ka suvise külmetushaigusega kaasnevad tavapäraselt ebameeldivad sümptomid nagu kurguvalu, köha, nohu ja palavik. Oluline on tarbida suuremas koguses vedelikku, olgu see siis vesi või kurguvalu korral soe tee. Kindlasti tuleks palaviku tekkides lahkuda kuuma päikese käest, kuna organism peab niigi temperatuuri reguleerimisega vaeva nägema ja palava ilmaga päikese käes olles on see eriti raske. Sama oluline on vältida külma saamist. Oluline on endale võimaldada piisavalt puhkust ja magada siis, kui on uni. Enesetunde leevendamiseks tuleks aga asuda ravima sümptomeid, milleks on enamasti kurguvalu, nohu ja köha.

Millest on abi köha korral?

Köha ravi juures on oluline märkida, millist tüüpi köha parajasti on – kuiv köha, kinnine köha või rögane köha. Ka haukuv köha (ja vilistav või kõõksuv hingamine), mis võib viidata larüngiidile, on üsna sage nähtus. Köha ravimine sõltubki eelkõige köha tüübist. 

Viiruslik köha on tavaliselt kinnine ja kuiv, röga peaaegu puudub. Pidevast köharefleksist ja mitteproduktiivsest köhimisest ärritunud hingamisteed tekitavad kaebusi. Kuiva köha ravi juures ongi seetõttu kõige olulisem limaskestasid niisutada ja köhaärritust leevendada. Abiks on soojad joogid nagu köha leevendavad raviteed, limaskestade niisutamine imemistablettide, kurguspreide ja siirupite abil ning hanerasvasalv ja sinepiplaastrid. Kindlasti aitab ka inhalaatoriga auru tegemine ja vajadusel köha pärssivate ravimite tarvitamine.

Lahtise köha ehk produktiivse köha korral on soovitatav kasutada rögalahtisteid, mis aitavad sekreeti vedeldada ja kergendavad selle väljutamist. Alla 2-aastastele aga rögalahtisteid anda ei tohiks, kuna nad ei oska veel piisavalt efektiivselt röga välja köhida. Ka lahtise köha korral tuleb kasuks soojade jookide, eriti köha leevendavate ja immuunsust tõstvate raviteede joomine. Mõnel juhul, kui viirus on läinud üle bakteriaalseks põletikuks, võib perearst pidada vajalikuks välja kirjutada ka antibiootikumikuuri.

Kuidas ravida nohu?

Kõigepealt võiks veenduda, et tegemist on viirushaiguse poolt põhjustatud nohuga, mitte allergiaga. Kevadsuvisel perioodil on allergiad, tänu erinevatele õitsvatele taimedele, väga levinud. Sel puhul aitavad enamasti väga hästi antihistamiinikumid, mis on saadaval apteekides ilma retseptita. Kui tegemist on siiski tavapärase viirusest põhjustatud nohuga, siis tuleks mõelda, kuidas nohu ravida. Nohu ei ole võimalik otseselt küll välja ravida, kuid selle möödumist on võimalik kiirendada ning selle intensiivsust ja häirivaid kaebusi vähendada. Nohu ravimine on kodustes tingimustes väga lihtne – vaja on vaid teada, milliseid vahendeid erinevate sümptomite leevendamiseks kasutada.

  • Ksülometasoliini ja oksülometasoliini sisaldavad spreid (keemilise koostisega). Seda tüüpi spreisid kasutades on leevendus kohene. Paraku võib nii tekkida vale arusaam justkui oleks tegemist tõhusate ja ohutute ravimitega. Kahjuks see päris nii ei ole. Ksülometasoliini ja oksülometasoliini ei tohiks tarvitada üle 3-5 päeva, sest need toimeained võivad põhjustada limaskesta kahjustusi, sõltuvust ja nina kuivust. Nina kuivuse vähendamiseks on soovitatav kasutada spreid, mis sisaldaks lisaks ka dekspantenooli, kuna see rahustab ja niisutab limaskesta.
  • Meresoola lahuse spreid võib kasutada lausa igapäevaselt. Nohu korral aitab see sekreeti välja loputada, nina limaskestasid niisutada ja ärritust vähendada.
    Meresoola lahus on saadaval nii väikeses pudelis (nt Quixx), et oleks mugav kaasa kanda, kui ka suuremas (nt Humer), mis sobib eriti hästi koduseks kasutamiseks. 
  • Pseudoefedriini tabletid ja siirupid. Tegemist on väga kiire (keskmine kuur on 3-4 päeva) ja tõhusa toimega ravimitega tänu pseudoefedriini veresooni ahendavale toimele. Kui veresooned ninas ahenevad, väheneb ka turse. Kindlasti ei tohiks unustada, et pseudoefedriini sisaldavad tabletid võivad tõsta vererõhku või põhjustada südame pekslemist. Enne kasutamist pidage kindlasti nõu apteekriga – eriti mugav on seda teha Apotheka e-apteegi kodulehel.
  • Loodusliku päritoluga tabletid ja siirupid aitavad vedeldada sekreeti. Emajuurejuurt sisaldavaid preparaate tohib võtta kauem (7-14 päeva). See on eriti tähtis kroonilise sinusiidi ägenemisel, kui nohu kestab pikemalt kui nädal aega. 
  • Auru tegemine. Heaks võimaluseks limaskesti niisutada ja sekreeti vedeldada on inhalaatori abil auru tegemine. Inhalaatorist väljuv niiske aur aitab vältida ka põskkoopa- ja kõrvapõletike tekkimist. 
  • Kui nohu hakkab läbi saama ja ninna tekivad koorikud, saab neid ravida õlilahuse või meresoolalahusega. 

Kui lapsel on nohu, tuleks kindlasti üritada ebamugavaid sümptomeid leevendada, kuna vastasel juhul on häiritud ka lapse uni ja tema meeleolu ja enesetunne langevad veelgi. Nohu ravi lapsel on üsna sarnane täiskasvanute nohu ravile. Kindlasti tuleks aga jälgida, et kasutatavad vahendid oleksid eakohased. Ka nohuse beebi aitamiseks on mitmeid häid lahendusi. Kui beebil on nohu, siis võib kasutada inhalaatorit auru tegemiseks, nina aspiraatorit sekreedi eemaldamiseks ja meresoola lahust nina loputamiseks. Magamisasend võiks olla veidi tõstetud peaalusega.

Kuidas leevendada kurguvalu?

Kindlasti on siingi heaks esmaabiks soojad joogid, eriti raviteed meega. Apteekides on saadaval ka väga hästi toimivad kurgusiirupid, imemistabletid ja spreid, mis vähendavad valutunnet, ärritust ja hääle kähedust. 

Kuidas toimida kõhuviiruse korral?

Suveperioodil levivad üsna laialdaselt ka kõhuviirused, näiteks turgudel ja poodides müüdavate puuviljadega, mida pesemata kätega inimene on enne lõplikku ostjat katsunud. Samamoodi, fekaal-oraalsel teel levivad ka enteroviirused, mis paljunevad ja levivad just soojal ja niiskel perioodil. Sümptomiteks on nohu, kurguvalu, köha ja seedetrakti häired nagu kõhulahtisus, kõhuvalu ja iiveldus ning oksendamine. 

Kõhulahtisuse ja oksendamise korral on kõige olulisem kaotatud vedeliku taastamine. Selleks tuleks piisavalt vedelikku tarbida ja vajadusel võtta kasutusele Rehydron lahus, mis asendab vee ja soolade kadu kõhulahtisuse korral. Preparaadis sisalduv suhkur soodustab vee ja naatriumi imendumist sooltes ning tsitraat korrigeerib happe-aluse tasakaalu häireid organismis. Vajadusel võib tarvitada ka iivelduse vastaseid preparaate nagu näiteks ingveritabletid või mustika-tammekoore-ingveri tabletid, mis korrastavad seedimist. Abiks on ka probiootikumid, mis aitavad soole normaalselt mikrofloorat taastada.

Suvi algab juba varsti! 

Rahvakalendri järgi tähistatakse suve algust jaanipäeval, mis langeb 24. juunile, kuid suvine pööripäev, mis on sel aastal 20. juunil, on astronoomilise suve algus. Kõik ülalmainitud praktilised nõuanded koos Apotheka tootevalikuga aitavad suve nautida ja viirushaigustest kiiremini ja kergemini üle saada.


Loe lisaks: 

Uudised:

  • Sporditraumad - kuidas neid ennetada ja millised valuvaigistid aitavad?

    Sporditraumad - kuidas neid ennetada ja millised valuvaigistid aitavad?

    Loe lähemalt

  • Tavaline külmetushaigus või hoopis gripp? Mis neil vahet on ja kuidas toime tulla? 

    Tavaline külmetushaigus või hoopis gripp? Mis neil vahet on ja kuidas toime tulla? 

    Loe lähemalt

  • Brontex - vabastab köhast terve pere!

    Brontex - vabastab köhast terve pere!

    Loe lähemalt

  • Miks tekib köha ja kuidas köhast lahti saada?

    Miks tekib köha ja kuidas köhast lahti saada?

    Loe lähemalt

  • Tunne oma valu - neuropaatiline valu

    Tunne oma valu - neuropaatiline valu

    Loe lähemalt

Kõik postitused