Kooliks ja lasteaiaks valmis? 5 nippi immuunsüsteemi tugevdamiseks

30.08.2022

Kooliks ja lasteaiaks valmis? 5 nippi immuunsüsteemi tugevdamiseks

Külmetushaigused juba ootavad nurga taga jahedamaid ilmasid. Suvepuhkuse ajal kogutud värsket energiat ja vitamiinivarusid ei jagu kahjuks igavesti. Igal sügisel, kui koolid ja lasteaiad taas avatakse, seisavad pered vastamisi terve rea külmetushaigustega. Kui üks pereliige haigestub, on üsna tõenäoline, et ta ei jää oma perekonnas ainukeseks. Kuidas sellist olukorda vältida või riski vähendada?

1. Une kvaliteet on äärmiselt oluline

Immuunsüsteemi parimaks toimimiseks on nii lastel kui täiskasvanutel vajalik saada piisavalt unetunde. Suvel on lapsed harjunud, et saavad nii kaua magada, kui soovivad. Sügisel aga jääb unetunde enamasti järsult vähemaks. Magama ei minda õhtul piisavalt vara, aga hommikust äratust kooli või lasteaia tõttu edasi lükata ei saa. Õige ja toimiva rütmi sisseharjutamine võtab aega. Ka täiskasvanutel on tihti sama probleem. Väljas on kauem valge ja suviste harjumuste tõttu ei pruugi uni soovitud ajal tulla. Kui lastele saab soovitada piisavat füüsilist aktiivsust ja regulaarse magamamineku aja sisseviimist, siis täiskasvanud võivad lisaks sellele abi saada ka und soodustavatest toodetest. Üheks selliseks on melatoniin. Melatoniin on kehaomane aine, mis aitab magama jääda ja ärkamata hommikuni magada. Puhanuna on risk haigestuda väiksem või möödub külmetus lihtsalt palju kergemini. 

2. Tervislik toit toetab immuunsüsteemi

Kõigil on sügise alguses kiire. Lapsed käivad jälle koolis, lasteaias ja trennis ja ka vanemad peavad selle võrra suurema koormusega toime tulema. Oluline on ka sel kiirel ajal leida hetk, et mõelda läbi toitumine. Läbimõeldult on võimalik ka kiirel ajal planeerida toitumist selliselt, et terve pere saaks toidust kätte vajalikud vitamiinid ja mineraalid. Kuigi see ei ole alati lihtne, aitab see vähendada külmetushaigustesse haigestumise riski, sest kui tekib vitamiinipuudus, ollakse haigustele palju vastuvõtlikum. Kui on juba teada, et toidust ei saada piisavalt vitamiine ja mineraale, siis tasub neid külmetushooajal lisaks võtta. Kindlasti tuleks võtta D-vitamiini, C-vitamiini ja miks mitte ka tsinki ja teisi immuunsüsteemi tugevdavaid mineraale

3. Füüsiline aktiivsus ja liikumine värskes õhus vallandavad õnnehormoone

Õnnehormoonid suurendavad vaimset rahulolu ja vähendavad seeläbi stressi ja vähendavad pingeid kehas. Mida rohkem on stressi, seda kergemini haigestutakse külmetushaigustesse. Kui õnnehormoone jääb siiski väheks ja pinged kuhjuvad, võib mõelda toodetele, mis aitavad stressi vähendada.

4. Korralik hügieen aitab vähendada viiruste levikut pereliikmete seas

Käte pesemine võib küll tunduda elementaarne, kuid vähemasti lastele tasub seda harjumust meelde tuletada. Seda eriti juhul kui on nohu ja käed puutuvad sagedasti kokku ninasekreediga. Nina loputamiseks ja sekreedi vähendamiseks on erinevaid ninaspreisid ja tilkasid. 

Samuti võib kasutada ka kodustes tingimustes desinfitseerivaid vahendeid, eriti hästi aitavad need kõhuviiruste korral viiruse levikut peatada. 

5. Õigeaegne reageerimine aitab külmetushaigusi peresiseselt kontrolli alla saada ja nende levikut takistada 

Kui keegi pereliikmetest on haigeks jäänud ja on tekkinud juba ka märgatavad sümptomid, siis on lähedastel alati võimalik profülaktilisi samme ette võtta. Näiteks loputada nina igapäevaselt leebe mereveega või kasutada ninaspreid, mis isoleerib viirused ja aitab organismil neist vabaneda. 

Uudised:

  • Apteeker, perearst, EMO või 112? Kuidas teha õige valik tervisemure korral?

    Apteeker, perearst, EMO või 112? Kuidas teha õige valik tervisemure korral?

    Loe lähemalt

  • Mitmekesine mikrobioom – kas tervema elu võti?

    Mitmekesine mikrobioom – kas tervema elu võti?

    Loe lähemalt

  • Apotheka.ee võitis neljandat korda kõige kasutajasõbralikuma e-poe tiitli Eestis tervise ja ilu valdkonnas!

    Apotheka.ee võitis neljandat korda kõige kasutajasõbralikuma e-poe tiitli Eestis tervise ja ilu valdkonnas!

    Loe lähemalt

  • Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Loe lähemalt

  • Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

    Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

    Loe lähemalt

Kõik postitused