Olgu tegu alkoholiga liialdamise, suitsetamise või liigsöömisega – varem või hiljem annab keha märku kahjudest, mida mõni neist pahedest on tekitanud. Apotheka apteeker Kerli Valge annab nõu, kuidas kehale tekitatud kahjusid hüvitada.
Söömisrumaluste peiteaeg on umbes 15 aastat. Liigsöömise suureks ohuks on ülekaalulisus. See on omakorda soodne pinnas järgmiste terviseriskide tekkimiseks, milleks on näiteks diabeet ja südame veresoonkonnahaigused. Neid probleeme on võimalik ennetada, kui päeva jooksul tarvitatav söök ja jook on tasakaalus kulutatud energiaga.
Kuidas toiduga saadud kaloreid tõhusamalt kulutada? Selles pole midagi väga keerulist, kasu on juba sellestki, kui teha väikeseid muudatusi igapäevaelus. Näiteks lifti asemel oleks parem kasutada treppi. Poodi minnes võiks auto parkida võimalikult kaugele sissepääsust, veel parem on poodi minna jalgsi. Värskes õhus liikumine aitab tugevdada tervist ja hoiab külmetused eemal.
Kindlasti tuleb valida, mida süüa. Kõige parem on tasakaalustatud segatoit, sest ühekülgselt süües on lisaks ülekaalule suur oht, et organismil tekib puudus vajalikest ainetest. Igapäevaselt tuleks tarbida erinevaid piimatooteid, täisteraviljatooteid, puu- ja juurvilju, taimseid õlisid(oliivõli, avokaadoõli, seesamiõli). Iganädalalselt tuleks tarbida kala (lõhe, sardiin, tuunikala, heeringas), linnuliha, mune ja liha, eelistada võiks tailiha.
Apteegist on võimalik leida preparaate, mis sisaldavad taimseid kiudaineid – näiteks Bio-Fiber tabletid või Be More Supertoudupulber, mis tekitavad täiskõhutunde ja vähendavad tekkida võivaid söömasööste, soodustavad seedimist ning leevendavad kõhukinnisust.
Alkoholi ja suitsetamise kahjulikest mõjudest nii endale kui ka oma lähedastele on palju räägitud. Vähem on teada sellest, et suitsetades ja alkoholi tarbides muutub keha kindlate vitamiinide ja mineraalainete suhtes nõudlikumaks, sest mitme aine omastamine toidust väheneb. Seepärast tuleks puudujäägi kompenseerimiseks hakata neid vitamiine ja mineraalaineid toidulisanditena juurde võtma.
Suitsetamine ja alkoholi tarvitamine pärsivad B-grupi vitamiinide imendumist, neil vitamiinidel on aga kehas täita väga palju ülesandeid. Need tagavad normaalse naha, juuste ja küünte arengu, nägemise, süsivesikute ja rasvhapete ainevahetuse, hea vereloome jm. Selleks, et kõik toimiks nii nagu vaja, tuleb neid vitamiine lisaks võtta. Apteegis müüakse B-vitamiinidega preparaate, mida on soovitatav võtta pärast sööki 1–3 tabletti ööpäevas.
C-vitamiini puudusest annavad tunnistust pidev väsimus, valusad liigesed, aeglaselt paranevad haavad ja luumurrud. C-vitamiini puudus soodustab aneemiat, sest seda vitamiini on tarvis raua omastamise juures. C-vitamiin tugevdab immuunsüsteemi, kuna on tugev antioksüdant, mis kaitseb keha vabade radikaalide halva mõju eest. Apteegis on müügil preparaate, mida tuleb võtta 1–2 korda ööpäevas. Kompensatsiooni minimaalne kogus on 200 mg ööpäevas.
Magneesiumil on tähtis roll närvide ja lihaste häireteta koostöö, luukoe vajaliku tiheduse, süsivesikute, valkude ja rasvade normaalse ainevahetuse juures. Inimene vajab iga päev kuni 450 mg magneesiumi. Vaeguse tunnusteks on lihasevärinad, väsimus, lihasenõrkus, spasmid, südame arütmia, peavalud, depressioon, vererõhu tõus, närvilisus ja unehäired. Apteekriga konsulteerides on võimalik leida kõige sobivam vahend, millega magneesiumipuudust kompenseerida.
Alkohol koormab maksa. Alkoholist tingitud maksakahjustus on nii Eestis kui ka Lääne-Euroopas kõige sagedasem maksahaiguse põhjus. Apteekides müüakse preparaate, mis aitavad maksarakkudel kiiremini taastuda ja pakuvad kaitset kahjulike mõjude eest. Selleks sobib näiteks safranijuure ekstrakti sisaldav Hepalong, mis aitab säilitada maksa tervist, toetab seedimist, seedenõrede eritumist ning aitab ennetada rasvade ladestumist maksas. Safranijuure ekstraktis sisalduv kurkumiin aitab reguleerida keha põletikuvastust. Probleemi tõsidusest lähtuvalt võib kuur kesta 15 päevast mõne kuuni.
Tsingil on organismis ulatuslik funktsioon, mis algab immuunsüsteemi tugevdamisest ning ulatub maitsmismeele ja suguorganite töö parandamiseni. Tsingipuudusest annavad märku aeglane haavade paranemine, immuunsuse vähenemine, kehvad küüned, juuksed ja nahk. Vähesed teavad, et meestel põhjustab madal tsingitase viljakusprobleeme, tsinki on vaja nimelt spermatosoidide arenguks. Tsingipreparaate võetakse tavaliselt kord päevas. Optimaalne ööpäevane vajadus on 7–15 mg.
Hambad taas särama
Suitsetamine muudab hambaemaili tumedaks ja plekiliseks ning mõjutab ka igemete seisundit, hammaste ja suu üldist tervist. Uuringutes on tõestust leidnud, et suitsetajatel on kaks korda suurem risk hambaid kaotada kui mittesuitsetajatel.
Korralikult igapäevaselt suud hooldades on võimalik neid probleeme vältida. Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas suitsetajatele mõeldud pastaga, mis erinevad tavalisest hambapastast, sest sisaldavad spetsiaalselt suitsetamisest tekkivaid kahjusid vähendavaid aineid. Need neutraliseerivad halva hingeõhu ja eemaldavad hambaemaililt leebelt plekke. Lisaks tuleb kasutada hambaniiti, et puhastada hambaharjale ligipääsmatud kohad. Ehkki hambaid tuleb pesta igapäevaselt nii hommikul kui õhtul, võiksid suitsetajad, aga ka suured kohvisõbrad, päeva jooksul kasutada lisaks suuvett, mis aitab hoida suuõõne tervist.
Nahale noorust ja niisutust
Pikaajalise suitsetamise tagajärjel muutub nahk hallikaks, kaotab elastsuse, suu ja silmade ümber ilmuvad kortsud. Suitsus sisalduva nikotiini tõttu häirub verevarustus, nahk ei saa vajalikus koguses hapnikku ja toitaineid. Selle tagajärjel kiireneb ka naha vananemine. Ennetusega tuleb aegsasti algust teha, sest juba tekkinud probleeme ei ole nii kerge mõjutada. Väga oluline on puhastada nägu igapäevaselt sobivate vahenditega ning pärast puhastamist kasutada niisutavaid, vajadusel nahka pinguldavaid ja kortse täitvaid kreeme ning seerumeid. Apteekriga konsulteerides leiab kindlasti igaüks sobiva lahenduse.