See, miks me vahel külmetume ja vahel suudame sellest hoiduda, sõltub eelkõige immuunsüsteemi tugevusest, kuid ka haigused tabavad inimesi sagedamini siis kui nad on stressis ja üleväsinud.
Vaatamata levinud arusaamale on ülemiste hingamisteede haiguste tekitajaks viirused, mitte külmetamine. Peamised sümptomid on nina limaskestade turse ja suurenenud limane eritis ninast (allergilise nohu korral vesine eritis ja sagedane aevastamine), kurgu valulikkus, köhaärritus, köhimisel valulikkus hingetoru piirkonnas, palavik ja nõrkus.
Juba esimeste sümptomite ilmnemisel on kõige olulisem mõista, et organismile on vaja anda taastumiseks aega ja puhkust. Tööle minemine ja kolleegidega kokkupuutumine pole sellises olekus soovitatav ega ka vastutustundlik, sest nii võivad haigused levima hakata ning püstijalu põdemine pikendab oluliselt ka haiguse kulgu.
Kui haigeks on jäänud laps, ei tohi teda kindlasti lasteaeda või kooli saata. Igal juhul on kindlam olla paar päeva haige lapsega kodus kui et ta kollektiivi saata ja seejärel veelgi haigema lapsega nädalaid kodus – või veel hullem – haiglas viibida.
Ülemiste hingamisteede viirustele üldiselt kiiret ravi ei leidu, leevendada saab üksnes sümptomeid ja parandada enesetunnet. Kõige kiirem samm parema enesetunde suunas on juua rohkelt sooja jooki, pannes sinna sisse mett ja C-vitamiini, selleks sobivad kasvõi sügavkülmast pärit mustsõstrad või astelpajumarjad, ka ingver võib turgutavalt mõjuda. Pärast joogi joomist võib ka sinna sisse pandud marjad või ingveri ära süüa. Siis on kindel, et ükski kasulik komponent ei lähe kaduma.
Nohu
Äge nohu möödub enamasti suuremate tüsistusteta ja vajab sümptomeid leevendavat lähenemist. Siiski ei tohi nohusse hoolimatult suhtuda, kuna see võib viia sinusiidi, otiidi või bronhiidi tekkele. Need seisundid vajavad kindlasti perearsti poole pöördumist.
Tilkuva või kinnise nina leevendamiseks on apteegis väga lai abivahendite valik. Näiteks meresoolalahus aitab limaskestad puhastada liigsest sekreedist, mis häirib nina normaalset talitlust ja kergendab seega ka nina kaudu hingamist. Kui nina on kinni ja limaskest turses, tuleb eelistada hüpertoonilist merevee lahust. Ägedama nohu korral on vajalik ka spetsiaalsete preparaatidega sekreedi vedeldamine ja nina limaskesta turse vähendamine.
Vajaduse korral ravimeid kombineeritakse. Nn ninaavajaid, mis ahendavad nina limaskesta veresooni ja seeläbi vähendavad turset, võib kasutada vaid nädala jooksul, sest pikaajaline tarvitamine tekitab omakorda limaskesta turset ja ravimist tingitud nohu.
Väikelaste jaoks, kes veel nuusata ei oska, võiks kodus olla Rhinomeri ninaaspiraator, millega on ninast hea sekreeti eemaldada. Oluline on ka see, et lapsed õpiksid õigesti nuuskama, õige on nuusata üks ninapool korraga. Samuti on hea õhtul enne magamaminekut määrida rindkerele näiteks eeterlike õlidega külmetuspalsamit või kasutada aroomiplaastrit, mille aurud kergendavad hingamist.
Kurguvalu
Kurguvalu võib olla tingitud küll neelupõletikust või kurgumandlitest, ent 90 protsenti kurgupõletikest on siiski viiruslikud. Kiirelt mõjuvad erinevad imemiskommid, kurgutabletid ja soe jook. Kindlasti ei tohiks jook olla kuum, sest see võib niigi õrna ja põletikulist limaskesta kõrvetada ja kurgule hoopis karuteene teha.