Kuidas langetada kaalu võimalikult kiiresti ja ilma tervist kahjustamata?

10.03.2025

Kaalu langetamine on teema, mis ei jäta üldjuhul kedagi külmaks. Me kõik, kas tunneme kedagi, kes on selle teekonna ette võtnud, või oleme ise sellega kokku puutunud. Selge on see, et teema on oluline ja aktuaalne, eriti tänapäeva järjest suurema rasvunute osakaaluga ühiskonnas. Räägime Apotheka apteekri Karina Udaltsovaga kaalulangetamisest ja abivahenditest, mis aitavad tervislikult ja võimalikult kiiresti soovitud kaaluni jõuda.


Miks otsustavad inimesed kaalust alla võtta? 

Kust saab alguse soov kaalu langetada? Selge on see, et alati ei tulene see suurest ülekaalust, ning põhjused võivad olla seinast seina. Noortele on tähtsateks eeskujudeks sotsiaalmeediatrendid ja eakaaslased, neist natuke vanemaid mõjutab soov näha välja oma east nooruslikum ning veelgi vanemaid võib juba häirida hirm vananemise ja kehakaalu suurenemisega kaasnevate tervisemurede ees. Mõnel juhul ei tule kaalulangetamise otsus aga inimeselt endalt, vaid hoopis arstilt, õelt või toitumisnõustajalt. Tegelikult ongi kaalu langetamine enam kui soovitatav neile, kelle kehamassiindeks (KMI) on kõrgem kui 25. Rääkimata krooniliste haigustega inimestest, kelle elu kulgeks tõenäoliselt väiksema kehakaaluga oluliselt kergemalt.

Millest kaalu langetamisel alustada? 

Esimese sammuna tuleks kindlaks teha, kas kaalu langetamine üldse vajalik on. Liigagi sageli kipuvad seda tegema ka need, kes on juba alakaalu piiril või isegi alla selle. Siinkohal on oluliseks töö- ja abivahendiks kehamassiindeksi kalkulaator, mis näitab kaalu ja pikkuse suhet. Kehamassiindeksit on võimalik välja arvutada Tervise Arengu Instituudi poolt algatatud nutridata.ee lehel või Apotheka lehel.

Kui kehamassiindeksi järgi tundub, et tõepoolest ongi soovitatav kaalu langetada, siis tuleks seda kindlasti teha tervislikult, mõistlikult ja mitte ülemäära kiirustades. Esmalt tuleks üle vaadata oma toitumine ja veenduda, et päevakavas oleks piisavalt regulaarset liikumist. Kuigi see võib kõlada kulunud tõena, on see tervisliku kehakaalu aluseks. 

Mõnikord võib olla raske aru saada, kas meie toitumine on tervislik või mitte. Heaks abivahendiks on siin nutridata.ee toitumispäevik, mis on kõigile kasutajatele tasuta. Nutikas programm arvutab välja päevamenüü kalorisisalduse ja näitab kui palju on kõiki vajaminevaid toitaineid tarvitatud. Nutridatale antud sisendi põhjal on võimalik kokku panna personaalne menüü, mis on tasakaalus nii toitainete kui ka füüsilise aktiivsuse poolelt.

    Miks kaal tõuseb?

    Kaalutõusu põhjused ei pruugi alati olla nii selged, kui arvata võiks. Loomulikult on esmasel kohal endiselt liigne või vale toidu söömine ja vähene liikumine, kuid lisaks nendele ilmselgetele põhjustele, on veel mõned, mille peale inimene esmapilgul isegi tulla ei pruugi.

  • Vahel võib kaalutõusu põhjustajaks olla mingi toiduaine talumatus. Näitena võib tuua laktoosi ehk piimasuhkru talumatuse, mille tagajärjel häirub seedetrakti normaalne toimimine. Selle reaktsiooni vältimiseks võiks laktoositalumatusega diagnoositud inimene enne piima tarbimist manustada laktoosi lõhustavaid tablette, mis aitavad kehal selle väljakutsega paremini toime tulla.
  • Teadaolevalt on unel kehakaalu langetamisel ja hoidmisel märkimisväärne roll. Spetsialistid soovitavad igal ööl saada 7-8 tundi korralikku und, et hoida ainevahetus normaalselt töökorras. Oluline on märkida, et magamatus soodustab ka ülesöömist.
  • Teatud haigused ja hormonaalsed häired põhjustavad kaalutõusu.

Kas toidulisanditest on abi? 

Tänapäeval on saadaval laias valikus erinevaid preparaate, mis on mõeldud kaalu langetamiseks. Kõige mõistlikum ja turvalisem on neid osta apteekidest. Toimemehhanismid nende preparaatide taga on erinevad, kuid kõige sagedamini töötavad need ainevahetust kiirendades ja rasvu põletades. Osad toidulisandid aga pärsivad söögiisu ja tekitavad täiskõhutunde, mille tagajärjel peaks siis kaal langema. Oluline on sobilikku kaalulangetust toetavat preparaati valides läbi mõelda ning endale teadvustada, millest on ülekaal üldse tingitud, ning alles seejärel saab välja valida lahenduseks sobiva toote.

Kindlasti tasuks meeles pidada, et kuigi apteegis saadaval olevad preparaadid kuuluvad toidulisandite hulka, ei sobi need kõigile. Mõned preparaadid ei sobi kasutamiseks teatud krooniliste haiguste korral ning võivad omada koosmõjusid samaaegselt tarvitatavate ravimitega. Sel põhjusel tuleb sobiliku preparaadi valimisel arsti või apteekriga nõu pidada ja informeerida teda avameelselt kaasuvate haiguste ja tarvitatavate ravimite osas.

Üheks abivahendiks ülekaalu korral on orlistaat. Orlistaati kasutatakse kehakaalu langetamiseks üle 18-aastastel ülekaalulistel täiskasvanutel, kelle kehamassiindeks (KMI) on 28 või üle selle. Oluline on meeles pidada, et orlistaati tuleb kasutada koos kalorivaese ja vähese rasvasisaldusega dieediga.

Oma toimemehhanismilt on ta rasva imendumist pärssiv, kuna mõjutab seedetraktis olevat rasva – toimeaine peatab ligikaudu neljandiku toidus sisalduva rasva imendumise, mis väljutatakse organismist roojaga. Kõrvaltoimete vältimiseks on oluline vähendada rasvade kogust menüüs. Seda soovitust järgides võib orlistaat aidata langetada kehakaalu rohkem kui ainult dieet. Ainuüksi dieediga kaotatud iga 2 kg kehakaalu kohta võib kehakaal orlistaadiga väheneda täiendavalt 1 kg võrra.

Orlistaat ei ole mõeldud lastele ja alla 18-aastastele noorukitele ning väga tähtis on jälgida oma enesetunnet – ükskõik millise kõrvaltoime ilmnemisel pidada nõu oma arsti või apteekriga.

Mõnikord juhtub, et toitumine läheb käest ära pigem hooajaliselt. Enamasti juhtub see jõulude, aastavahetuse või jaanipäeva ajal, mil tarbitakse rohkelt rasvaseid ja magusaid toite. Kui toitumine on vaid ajutiselt käest läinud, siis on heaks variandiks läbida puhastuskuur taimseid komponente sisaldavate preparaatidega.

Mida süüa, et kaal langeks? 

Oluline on jälgida, et päeva jooksul tarbitud kalorite hulk saaks õhtuks ära kasutatud. Kehakaal langeb isegi siis, kui organism tarvitab veidi rohkem kaloreid, kui ta juurde saab. Klassikaliselt soovitatakse päevane toidukogus jagada väiksemateks portsjoniteks, umbes 4-5 toidukorraks. Viimane toidukord ei tohiks sealjuures olla hiljem kui 2 tundi enne magamaminekut. Lisaks tuleks arvestada, et toidusedelis peaks leiduma 55-60% süsivesikuid ja 20-30% valku ja 20-30% rasva. Vaatame, millised toiduained aitavad kaalulangetamisele kaasa.

  • Ananassis leiduv ensüüm bromelaiin parandab seedimist, soodustab rasvade põletamist, soodustab vedelike väljutamist organismist ja aitab vähendada tselluliiti.
  • Artišokk stimuleerib sapi ja maksa tööd, soodustab rasvade lõhustamist ja kergendab seedimist. Seetõttu sobib see eriti hästi neile, kes armastavad süüa palju rasvast. Artišoki preparaadid koos võilillega või ka maarjaohakaga aitavad organismil puhastuda mürkainetest, toetades ülekoormatud maksa ja sapipõie tööd ning soodustavad seedimist.
  • Tšillipipar aitab kaasa rasvade põletamisel ja paneb ainevahetuse kiiremini tööle, mistõttu organism põletab kaloreid rohkem kui tavaliselt.
  • Kaunviljad sisaldavad palju valku ja kiudaineid ning teatud aminohappeid, mis kiirendavad ainevahetust. Sellisteks kaunviljadeks on näiteks herned, oad, läätsed ja kikerherned.

Kuidas hoida motivatsiooni? 

Kõige raskem on kaalulangetamise juures vist motivatsiooni hoidmine, järjepidevus ja kannatlikkus. Kiire kaalulangus on küll ahvatlev, kuid tegelikult peaks seda vältima, kuna muidu tuleb see vedeliku ja valgu arvelt ning lihasmass väheneb. Nii aeglustub ainevahetus, ning kahjustada võib saada isegi südamelihas. Motivatsiooni hoidmisel on kõige rohkem abiks ülalmainitut arves pidades reaalselt saavutatavate eesmärkide seadmine ja nendest kinni pidamine.

NB! Artiklis olid mainitud ravimid. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Loe lisaks: 

Uudised:

Kõik postitused