Kuidas valida õiget inhalaatorit ja mis on nende vahe?

01.11.2023

Kuidas valida õiget inhalaatorit ja mis on nende vahe?

Inhalaatorid muutuvad järjest populaarsemaks. Neid ei kasutata enam mitte ainult haiguste raviks, vaid ka nende ennetamiseks. Talveperioodil aitab inhalaatori kasutamine siseruumides kuiva õhuga võidelda ja tervena püsida. Aga milline inhalaator valida lapsele, täiskasvanule või hoopis terve perele?

Apotheka proviisor Karina Udaltsova räägib inhalaatoritest ja  inhalatsiooni tegemisest lähemalt.

 

Inhalatsioone on hingamisteede vaevuste leevendamiseks tehtud läbi aegade. Vanasti kasutati selleks värskelt keedetud kartulite auru või lihtsalt tavalist sooja veeauru. Auru tegemiseks asetati rätik üle pea auru allika kohale ja hingati sedasi vähemalt veerand tundi. See oli ebamugav, palav ning ka selle tõhususe üle võib vaielda. Tänapäeval on inhalatsioonide tegemiseks mugavamad ja efektiivsemad meetodid. Läbi mitmete uuringute ja aastakümnetepikkuse kogemuse on selgunud, et aur ei pea toimimiseks olema kuum ega isegi mitte soe. Vastupidi - kuum aur kahjustab hingamisteid. Tänapäevastes inhalaatorites on kasutusel pigem jahedapoolne või toatemperatuuril aur. 

Selleks, et aur jõuaks võimalikult sügavale hingamisteedesse, on auru või ravimi osakesed muudetud inhalaatoris nii väikeseks, et neid saaks pihustada võimalikult kaugele. Mida kaugemale hingamisteedesse nad jõuavad, seda efektiivsemalt ravim või aur toimivad. Inhalaatorite kasutusvõimalused on laiad ja need sobivad kasutamiseks nii lastele kui täiskasvanutele. 

Inhalaatori valimisel tasub jälgida tähistust "MMAD" (soovituslik alla 3) - mida väiksem see number on, seda kaugemale osakesi hingamisteedes pihustatakse ja seda täpsem ja efektiivsem inhalaator on. Oluline on ka ravimikambri olemasolu ja maht - ilma selleta ei saa aurule ravimeid lisada. 

kompressor-inhalaator

Milleks inhalaatoreid kasutatakse?

Eelkõige kasutatakse neid krooniliste hingamisteede haiguste ravis, köha ja nohu ravimisel, külmetushaiguste ennetamisel, ravimite manustamisel või ka liiga kuiva õhuga eluruumides hingamisteede niisutamiseks.

Kroonilised hingamisteede haigused Kuna nebuliseeritava astmaravimi toime saabub kiiresti, siis ägedate astmahoogude kupeerimiseks võivad arstid kirjutada inhaleeritava ravimi välja vedelal kujul, mis eeldab inhalaatori kasutamist.
Köha ja nohu Esiteks on aurul sekreeti vedeldav toime, mis on abiks röga välja köhimisel. Teiseks aitab aur ja sellest tulenev niiskus kaasa kurguärrituse leevendamisele. Samuti tasub meeles pidada, et mõnikord kirjutavad arstid köha leevendamiseks ravimeid, mida on lihtne ja tõhus inhalaatori kaudu manustada.
Külmetushaiguste ennetamine Kui hingamisteede limaskestad on niisutatud, siis ei ole inimene nii vastuvõtlik viirustele ning keha suudab need organismi jõudes sealt efektiivsemalt välja viia.
Ravimite manustamine Inhalaatoris muudetakse ravimiosakesed nii väikeseks, et neid on võimalik auruga sügavale hingamisteedesse viia. Nii on ravi efektiivsem ja suunatud just sinna, kuhu seda on vaja. Ravim ei pea läbima seedekulglat ega muid organismi kaitsebarjääre ning seega on vajalik ravimikogus ka väiksem ega kurna nii palju organismi.
Kuiv õhk eluruumides Lisaks astmaatikutele, kes saavad hingamisteede niisutamisest abi, võib väga kuiva õhuga eluruumides ka terve inimene füsioloogilise lahuse inhalatsioone teha, et end paremini tunda. Õhuniisutid on küll head, kuid sealt tulev niiskus jaotub terve elamu peale laiali. Inhalatsioon on aga täpne ja vajalik niiskustase hingamisteedes saavutatakse kiiresti ning see jõuab sügavamale hingamisteedesse.

Inhalaatorite tüübid

Vaatamata sellele, et me oleme harjunud nimetama kõiki inhalatsiooniseadmeid inhalaatoriteks (ja teeme nii ka selles artiklis), on enamik inhalaatoritest, millest siin juttu  tuleb, ja mis on leitavad apteekides, sisuliselt hoopis nebulisaatorid.

Klassikalises mõttes nimetatakse inhalaatoriteks auruga inhalaatoreid, mis muudavad ravimi või soolalahuse sissehingatavaks auruks.  Nebulisaator aga teeb ravimist ülipeene aerosooli, millel on tunduvalt väiksemad osakesed ja mis suudab seega tagada ravimile parema imenduvuse. 

  1. Kompressoriga inhalaatorid

Tõenäoliselt siiani kõige populaarsemad inhalaatorid, kuna nende hind on soodne ja tulemus tõhus. Kompressortehnoloogia muudab ravimiosakesed nii väikeseks, et need jõuavad sügavale hingamisteedesse. Nendega saab teha nii füsioloogilise lahusega auru kui ka manustada ravimeid. Kompressor-inhalaatorid on samas lärmakamad kui mõned teised inhalaatoritüübid ja ei sobi seega osadele väikelastele ja imikutele, kes lärmakat mootorit pelgavad.  Samas on paljud lastele mõeldud kompressor-inhalaatorid saadaval mänguasjadega või erinevate lõbusate illustratsioonidega, et muuta inhalatsioon lapse jaoks mõnusaks ja huvitavaks protsessiks. Aja jooksul on tootjad ka kompressor-inhalaatorite mürataset vähendanud ja enamasti pole see enam seda tüüpi inhalaatorite puhul asjaolu, mida peljata. Enamasti on tootja mürataseme ka seadme pakendile märkinud.

Kompressor-inhalaatorid vajavad voolu ning on kaalult tavaliselt raskemad ja kogult suuremad.

  1. Ultraheli inhalaatorid

Nagu nimigi ütleb, kasutab see inhalaator ultraheli tehnoloogiat. Auruosakesed lagundatakse ultraheli abil ja need pääsevad sügavale hingamisteedesse. Ultraheli inhalaatorid ei ole aga sobilikud ravimite manustamiseks (nt. antibiootikumid ja valke sisaldavad ravimid), kuna ultraheli langundab ravimi molekule ja suurem osa ravimi toimest läheb seeläbi kaduma.

Positiivse poole pealt on need inhalaatorid peaaegu hääletud, mugavad kasutamiseks imikutel ja väikelastel, kuna kõrgsageduslikud lained ei tee põrinat nagu kompressoriga inhalaatorid. Nendega saab edukalt teha auru füsioloogilise lahusega, mis on väga sobilik nohu ja köha korral. Samuti on need väikesed ja mugavad kaasas kanda.

  1. Võrktehnoloogiaga (MESH) inhalaatorid 

Peale ultraheliinhalaatorite turule tulemist hakati otsima uusi, veelgi paremaid lahendusi ja jõuti võrktehnoloogiaga inhalaatori leiutamiseni. Võrktehnoloogiaga inhalaatoris on kombineeritud nii kompressorinhalaatori kui ka ultraheliinhalaatori eelised. Uues tehnoloogias on kasutusel tihedate ja pisikeste aukudega võrk, mis vibreerib ja laseb endast läbi ülimalt väikesteks osadeks muudetud vee ja ravimi. Selle tehnoloogia läbi on kindlustatud osakeste väga ühtlane suurus ja jaotus. Lisaks on need inhalaatorid väikesed, juhtmevabad ja vaiksed. Vajadusel saab lisajuhet kasutada ja selle ka vooluvõrku ühendada.

mesh-inhalaator

  1. Auruga inhalaatorid

Vanema põlvkonna inhalaatorid, mis on viimastel aastatel populaarsust kaotanud, on ainukesed meie loetelus, mis ei kuulu nebulisaatorite hulka. Seda tüüpi inhalaatorid ei ole kõige efektiivsemad, kuid need sobivad eeterlike õlide sissehingamiseks ning on hinna poolest väga soodsad.

Kindlasti tuleb jälgida, et sissehingatav aur ei oleks väga kuum. 


  Kokkuvõtlik meelespea inhalaatori valimiseks:

  • Kompressor-inhalaator on parim valik külmetushaiguste raviks või sümptomite leevenduseks täiskasvanutel. Kui on soov pidevalt kasutada eeterlikke õlisid, siis tasuks osta ka auruinhalaator.
  • Lastele ja imikutele on kõige parem valida võrkinhalaatorite ja ultraheli-inhalaatorite* vahel. Need töötavad vaiksemalt kui kompressoriga inhalaatorid  ja seda igas asendis: võimalik on teha inhalatsiooni isegi siis, kui laps magab. 

  *Tasub siiski meeles pidada, et ultraheli inhalaatorisse ei saa panna kõiki ravimeid. Kui lapsel on mingi krooniline haigus või ta haigestub sageli, tasub osta kompressor-inhalaator.

  • Astmahaigetele, allergikutele või neile, kes soovivad, et inhalaator oleks alati käepärast, sobib paremini võrknebulisaator. Need on kompaktsed ja töötavad enamuste ravimitega.

Mida saab panna inhalaatorisse?

  • Ravimid

Nii käsimüügi,- kui ka retseptiravimid: hormoonid, põletikuvastased astmaravimid, rögalahtistid ja paljud teised. Näiteks larüngiidi korral võib arst kirjutada lapsele inhaleeritava adrenaliini, mis lõõgastab kiiresti silelihaseid ja peatab köhahoo. 

Ravimid tuleb õiges proportsioonis segada 0,9% NaCl ehk füsioloogilise lahusega, mitte tavalise veega. Kui mingil põhjusel ravimi infoleht ei ole enam kättesaadav ja arsti poolt antud skeem on meelest läinud, võtke palun ühendust arstiga või apteekriga. Enamus juhtudel on manustamisskeem välja toodud ka retsepti peal ning juba väljaostetud retseptide info on igaühele kergesti leitav enda Patsiendiportaalist www.digilugu.ee.

NB! Kui manustamisskeem eeldab ravimi segamist füsioloogilise lahusega, siis tuleb meeles pidada, et esimesena lisatakse ravimitopsi alati füsioloogilist lahust ja alles seejärel ravimit. Mõnikord inhalatsiooni lõpus, kui alles on jäänud veel viimased tilgad, lisatakse topsi veel 1-2 ml füsioloogilist lahust, et segus olev toimeaine täismahus lahustuks ja korralikult aurustuks. 


Nipp:

Käsimüügis saadaval olevat ambroksooli lahust võib võtta nii suukaudselt kui kasutada inhaleerimiseks. Täpsed juhised lahustamise ja annustamise kohta leiab ravimi infolehelt või küsides arstilt või apteekrilt.


  • Lahused ja segud

Lahuste valmistamiseks ei tohiks kasutada tavalist vett, ega isegi mitte keedetud vett, vaid ainult füsioloogilist lahust (naatriomkloriidi 0,9% lahus), mille temperatuur on vähemalt 20°C. 

NB! Nebulisaatorites ei tohi kasutada õlisid ega segusid, mis sisaldavad tahkeid osakesi. Näiteks leotisi, tõmmiseid või teed.  Nad jäävad inhalaatori filtrite peale, ummistavad neid ja ei too seetõttu ka haigusseisundile leevendust. Taimsete lahuste ja eeterlike õlide kasutamiseks sobib hästi tavaline auruinhalaator.

  • Füsioloogiline lahus 

Kuna tegemist on soolalahusega, siis see juba iseenesest võtab nina-neelu limaskestade turset alla ja kergendab seeläbi hingamist. Kui pidevalt (1-2 tunni tagant) anda kurgu limaskestale niiskust NaCl inhalatsiooni abiga, siis enamus juhtudel tõmbub ärritav haukuv köha tagasi.


Nipp:

Apteekides on saadaval meditsiiniseadmena registreeritud N-atsetüültsüsteiini hüpertooniline soolalahus. Kuna lahus sisaldab tugevat toimeainet, siis inhalatsiooni saab teha 1-2 korda päevas, ehk mitte iga tunni järel nagu tavalise füsioloogilise lahuse puhul.


Sõltumata sisust on keskmise inhalatsiooni kestvus 5-10 minutit. Selle aja jooksul aurustub umbes 5-10 ml vedelikku. Seda aega ei ole soovitatav pikendada või vähendada. Auruinhalaatoris aurustub eeterlik õli samamoodi umbes 5-7 minuti jooksul, ka vesi hakkab selle aja peale  jahenema ning ei tooda enam auru. 

 Inhalaatorite hooldamine ja tagavaraosad

Tihti unustatakse, et inhalaatorit tuleks peale kasutamist puhastada ja seda peale igat kasutuskorda. Eriti tähtis on see võrktehnoloogiaga inhalaatori puhul - seda peab põhjalikult destilleeritud veega loputama ja seejärel kuivatama. Igal inhalaatoritüübil on veidi erinev kasutus- ja hooldusjuhend ning täpsem info on seadmega kaasas olevas juhendis kindlasti ka kirjas. 

Nagu öeldud, ei tohi nebulisaatorisse panna eeterlikke õlisid ja seda just seetõttu, et õli ummistab filtreid. Õnneks saab neid ummistuse korral juurde osta nii eraldi kui ka varuosakomplektidena.

Eraldi saab osta ka maske, sealhulgas ka lastemaske. Maski puudumise korral ei ole vaja uut inhalaatorit osta! Kui mõnes inhalaatori baaskomplektis puudub lastemask, siis tasub seda küsida apteegist või tootjalt.

Hea on teada, et enamusi varuosasid saab juurde osta või tootepraagi puhul vahetada garantii alusel, seega palun hoidke alati ostutšekk alles. Probleemide tekkimisel pöörduge julgelt apteegi poole, kust inhalaator on ostetud, või võtke ühendust seadme maaletoojaga.


Loe rohkem:

Seotud tooted:

Uudised:

  • Sporditraumad - kuidas neid ennetada ja millised valuvaigistid aitavad?

    Sporditraumad - kuidas neid ennetada ja millised valuvaigistid aitavad?

    Loe lähemalt

  • Tavaline külmetushaigus või hoopis gripp? Mis neil vahet on ja kuidas toime tulla? 

    Tavaline külmetushaigus või hoopis gripp? Mis neil vahet on ja kuidas toime tulla? 

    Loe lähemalt

  • Brontex - vabastab köhast terve pere!

    Brontex - vabastab köhast terve pere!

    Loe lähemalt

  • Miks tekib köha ja kuidas köhast lahti saada?

    Miks tekib köha ja kuidas köhast lahti saada?

    Loe lähemalt

  • Köha ja nohu suvel? Nõuanded, kuidas suvel külmetussümptomeid ennetada ja leevendada.

    Köha ja nohu suvel? Nõuanded, kuidas suvel külmetussümptomeid ennetada ja leevendada.

    Loe lähemalt

Kõik postitused