Kuivad ja valusad huuled - kas ainult külmade ilmade probleem?

05.02.2025

Kui huuled on kuivad, lõhenenud või ärritunud, siis on valus ja ebamugav nii söömine ja joomine kui ka rääkimine. Apotheka proviisor Margit Karileet selgitab, millised on huulte kuivuse põhjused ja kuidas sellele probleemile lahendus leida. Vaatame, mil määral mängib huulte kuivuses rolli külm ilm ja kui tihti tulevad mängu muud faktorid.

Miks huuled kuivavad ja lõhenevad?

Vastupidiselt levinud arvamusele on kuivadel huultel palju erinevaid tekkepõhjuseid: nahahaigused, allergiad, ravimite kõrvaltoimed, vale hambumus või kehv suuhügieen, huulte tihe keelega niisutamine ja nende närimine, kuuma toidu söömine, vähene vedeliku tarbimine, kuiv elukeskkond, vitamiinide ja mineraalide puudus, alkoholi tarbimine. Muidugi ka pidev dekoratiivkosmeetika pealekandmine ning selle ebakorrapärane eemaldamine. Samuti on huulte kuivus organismi üldise seisundi näitaja – kuiv nahk või lõhenevad huuled võivad osutada põletikule, bakteriaalsele infektsioonile või seeninfektsioonile. Ja kindlasti ei saa mainimata jätta seda üht kõige sagedasemat põhjust – külma, tuulist ja märga ilma!

Kuidas huuli külmal ajal kaitsta ja ravida?

Selge on see, et külmal ajal vajavad huuled lisaniisutust. Alati on mõistlik alustada probleemi ennetamisest. Selleks, et ennetada huulte lõhenemist, on soovitatav igapäevaselt kasutada hügieenilist huulepulka. 

Kui huuled on juba lõhenenud võiks kasutada kas niisutavat huulekreemi või huulepalsamit. Huulekreem ja huulepulk erinevad konsistentsi poolest – katkistesse huultesse imendub kiiremini ja sügavamalt just õlisem ja kergem tekstuur, huulepulk aga on tihkem, tekitades kaitsva ja katva kihi huulte pinnale. Kuivade huulte puhul võib igapäevaselt kasutada huulekreemi, ning tasub meeles pidada, et kui seda piisavalt sageli teha, siis lõhesid tõenäoliselt ei moodustugi!

Tõhusalt toimivad huulelõhedele ka rasvased haavasalvid, näiteks kummelit, kuusevaiku või dekspantenooli sisaldavad salvid. Nendest võib abi saada isegi sügavamate ja valusate lõhede korral suunurkades.

Ilu ja tervis algavad seestpoolt

Ka huulte tervis ja välimus algavad seestpoolt. Vitamiinid võiks organism saada eelkõige toidust. Seega tuleks võimalusel alati süüa tasakaalustatud ja mitmekülgset toitu, millest organism omastaks vajalikke toitaineid õiges vahekordades. Täpsem info Tervise Arengu Instituudi 2025 aasta juhistest „Eesti riiklikud toitumise, liikumise ja uneaja soovitused” (https://www.tai.ee/et/valjaanded/eesti-riiklikud-toitumise-liikumise-ja-uneaja-soovitused-tabelraamat). Lisaks on oluline piisav füüsiline aktiivsus, regulaarne puhkus ja kahjulike harjumuste (suitsetamine, liigne alkohol) vältimine.

Kui toitumine on kehv, siis võiks tarvitada lisaks vitamiinipreparaate. Vitamiinide taset saab vereanalüüsidega kontrollida arst, kuid seda saab lasta kontrollida ka näiteks Synlabi laborites.

Väga oluline roll on ka soolestiku mikroflooral, mille moodustavad umbes 95% ulatuses piimhappebakterid. Seega võiks näiteks huuleohatise korral kasutada lisaks ravivatele toodetele ka mikrofloorat taastavaid preparaate 
Kui ohatis on kord juba saadud, siis ei ole seda välja ravida võimalik – see levib kontaktil, liikudes nahalt tundenärvide kaudu seljaaju närvikogumikesse ja püsides seal varjatud kujul kogu elu. Herpes aktiveerub uuesti siis, kui immuunsüsteem on nõrk ja perioodidel, mil viirushaigused eriti hoogsalt levivad.

Kuidas toetada oma immuunsüsteemi?

Selleks, et herpes taas välja ei lööks, tuleks hoida immuunsüsteem tugevana. Taimsetest vahenditest suurendab näiteks punane päevakübar organismi võimet nakkus- ja külmetushaigustele vastu seista, kergendab põdemist ja kiirendab paranemist. Täpsemalt tuleks uurida oma koduapteegist, sest siin võivad esineda ka koostoimed mitmete ravimitega ning ettevaatusabinõusid eirates on ka oht maksatoksilisuse tekkeks!

Kuidas herpesele kiirelt piir panna?

Kuna herpese tunnused arenevad välja mõne tunniga, on kiire ravi algus – kohe, kui ilmuvad esimesed tunnused ehk punetus, huulte tundlikkus ja villikesed – väga oluline. Koorikute tekkimisel ei pruugi kreem enam koorikust läbi imenduda ning kreemi toime väheneb või kaob.

Esmane valik suunurka tekkinud villile või torkivale ja punetavale kohale huulel on kreemid. Kreemid blokeerivad viiruse ja takistavad selle paljunemist, aidates samal ajal leevendada juba tekkinud punetust, pakitsust, sügelust, tuikamist ning kiirendada villikeste kuivamist. Plaaster katab villi, toimides paikselt viiruse leviku tõkestajana, imades purunenud villi korral endasse villivedeliku ning soodustades haava paranemist. Samuti aitavad need ära hoida koorikute ning armide teket. Plaastrit tuleks kasutada kuni villi täieliku paranemiseni ning selle peale võib kanda ka meiki. Plaastreid on lubatud kasutada ka lastel alates 6. eluaastast.

Ulatuslike herpesevillidega kaetud alade korral korral on täiskasvanutele vajalikud tabletid. Kui probleem ei lahene 5 päeva jooksul, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole!
Huuleohatise ravi kestab enamasti 4-10 päeva nii kreeme kui ka tablette kasutades. Kuna enamik otseselt herpese raviks kasutatavaid tooteid on ravimid, siis vajavad need konkreetsele patsiendile suunatud nõustamist –  seega tuleks seda täpsemalt oma koduapteegist edasi uurida!


Loe lisaks:

Uudised:

  • Sõbrapäeva kingitused toetavad sõbra vaimset tervist

    Loe lähemalt

  • Nooruslikkuse nurgakivid

    Loe lähemalt

  • Parimad sõbrapäeva kingitused Apotheka ilu- ja tervisetoodete seast!

    Loe lähemalt

  • Heast kätehügieenist obsessiiv-kompulsiivse häireni

    Loe lähemalt

  • Kingiideed Apotheka abiga. Telli jõulukingid siit!

    Loe lähemalt

Kõik postitused