Laps läheb laagrisse? Vahendid, mida kaasa võtta

06.06.2024

Laps läheb laagrisse? Vahendid, mida kaasa võtta

Kukkumised ja komistamised, kriimud ja lõikehaavad, nikastused ja nihestused, putukahammustused- ja nõelamised ning villid, põletused ja allergilised reaktsioonid – see kõik kõlab kui lapsevanema õudusunenägu, kuid paraku on see suviste lastelaagrite igapäev. Tegelikult ei olegi selles kõiges midagi nii dramaatilist, tuleb lihtsalt vahendid varuda ja valmis olla. Vaatame, mida laagrisse kaasa võtta, et nii laps kui vanemad saaksid teineteisest eemal viibides end terviseküsimustes turvaliselt tunda. 

45-aastane Anne on saatnud oma lapsi erineva suunitlusega laagritesse kümneid kordi. Uurime, kuidas on kolmelapselise pere ema lahendanud laagrisse kaasa pakitavate vajalike tarvikute ja abivahendite küsimuse ja millised on tema soovitused, mida kindlasti laagrisse kaasa võtta. 

“Üldiselt jagunevad laagrid linnalaagriteks, kus veedetakse küll koos aega päeval, kuid ööseks minnakse oma koju ning ööbimisega laagriteks, kus laps veedab järjest umbes nädalajagu päevi või isegi rohkem. Minu lapsed on enamasti käinud ööbimisega laagrites ja sinna tuleb tõesti alati igaks juhuks suur hulk vahendeid kaasa pakkida. Nii on minul meel rahulikum ja lapsel turvalisem tunne, kui teab, et saab ennast ise vajadusel aidata.” 

Laagrid jagunevad ka vastavalt suunitlusele. Pea igal lapsel, kes käib trennis, on tõenäoliselt suvel ka laager. Kunstihuvilised lapsed saavad aega veeta suvelaagris ja need, kes soovivad uusi oskusi õppida, näiteks keelelaagris. 

Levinumad laagritüübid on:

  • Spordilaagrid
  • Klassikalised laste suvelaagrid
  • Kunsti-, muusika- ja näitlemislaagrid
  • Akadeemilised/teadussuunitlusega laagrid
  • Keelelaagrid
  • Seikluslaagrid/skaudilaagrid

“Tegelikult on olenemata laagri suunitlusest olemas terve rida vahendeid, mis võiksid lapsel alati laagris kaasas olla. Muidugi ei lähe neid kõiki alati vaja, õnneks, kuid hea, kui need siiski olemas on.”

Nõuanded, millised vahendid võiksid lapsel laagris kaasas olla

Isiklikud regulaarselt tarvitatavad ravimid Väga oluline, et laps teaks, milliseid ravimeid ta millistel aegadel võtma peab. Igaks juhuks ei tasuks mälule lootma jääda ja kõik ravimid võiks märgistada koos selge juhendiga.
Päikesekreem Enamasti toimuvad lastelaagrid suvekuudel, mil päike kõrvetab. Lapsele kaasa pandav päikesekreem võiks olla õrnale nahale sobilik, piisava UV-faktoriga ja lapsele meeldiva ja vastuvõetava konsistentsiga.
Sääsetõrjevahend Sääsed, kärbsed, parmud ja puugid – kõik need ebameeldivad putukad tegutsevad just suvekuudel. Laagrid toimuvad peamiselt looduses ning putukatõrjevahend tuleks lapsele kindlasti kaasa pakkida. Oluline on last teavitada ka kasutamisest ja hilisemast vahendi maha pesemise vajadusest.
Putukahammustusi leevendav vahend Isegi tõrjevahendit kasutades pääsevad mõned putukad tõenäoliselt ikkagi lapsele ligi. Sügelemine ja ärritus muudavad enesetunde rahutuks ning laps ei peaks seda kannatama – leevendavad vahendid vähendavad väga efektiivselt sügelust ja nahaärritust.
Plaastrid Laagris on igapäevaselt palju liikumist, olgu see siis mäng, sport või matkamine. Hõõrdumisest tekkinud villid teevad lõhkedes valu ja tekitavad infektsiooniohtu. Kui lapsel kipuvad jalgadele villid tekkima, võiks kasutada juba ennetavalt plaastreid või ville ennetavat vahendit. Kui vill on juba tekkinud või isegi katki läinud, siis sobivad hästi spetsiaalsed villiplaastrid. Lisaks villiplaastritele võib vaja minna ka tavalisi või veekindlaid plaastreid, millega katta kriimud või väiksemaid lõikehaavad.
Antiseptiline haavapuhastusvahend Lapsel võiks kaasas olla väike pudel kriimude või haavakeste puhastamiseks enne plaasterdamist. Nii püsivad haavad puhtana ja paranevad kiiremini.
Desinfitseerimisvahend Suures kollektiivis on tavapäraselt üsna palju haigustekitajaid. Sel põhjusel võiks lapsele kaasa pakkida ka mõne vahendi käte desinfitseerimiseks, olgu need siis geeli, sprei või salvrättide vormis.
Piimhappebakterid Mõnel lapsel võivad võõras kohas harjumuspäratut toitu süües tekkida erinevad seedehäired. Lisaks mõjutab seedesüsteemi ka stress ja isegi kui lapsel on laagris väga tore, võib ta kodust eemal viibimise tõttu olla alateadlikult veidi stressis. Piimhappebakterid aitavad selle vastu väga hästi ja on tavaliselt ka lastele meeldiva maitsega.
Söetabletid Aktiivsüsi aitab vähendada söömisejärgset kõhupuhitust ja gaase, olles ilma oluliste kõrvalmõjudeta ja lapse organismi vastu leebe.
Gaasirohi Kui gaasid on häirivalt tugevad, näiteks peale suuremat einet või liiga kiire söömise tõttu, siis sellel puhul võiks laps kasutada simetikooni sisaldavat preparaati, mis aitab vähendada kõhupuhitusest tulenevat kõva ja punnis kõhu tunnet.
Kõhulahtisti Vahel tekib lastel pikemalt kodust eemal viibides kõhukinnisus – kas ei minda lustimise ajal õigel ajal tualetti või ei leita selleks muul põhjusel sobivat hetke. Kindlasti võib sellele kaasa aidata ka harjumuspärasest kodutoidust erinev toitumine. Hädaabivahenina võiks laagrisse kaasa pakkida tuubi rektaallahust, mida laps saaks kasutada, kui kõhukinnisus juba tõsiselt muret tegema hakkab.
Allergiaravimid Hea oleks, kui laps teaks, mille vastu ta allergiline on. Nii saab ta allergeene paremini vältida. Ravimid peaksid aga kaasas olema isegi sel juhul. Paraku lapsed sageli ei tea millele nad allergilised on ja isegi kui lapsel varem allergilisi reaktsioone esinenud ei ole, võiks laagrisse allergiavastase ravimi igaks juhuks kaasa panna.
Meresoola sprei Kui lapsel tekib laagris viibides tunne, et nina on kinni, siis võib appi tulla ninasprei. Meresoolalahus on kerge ja looduslik vahend, mis aitab taastada nina limaskesta niiskust ning vähendada kinnisustunnet.
Valuvaigisti Kindlasti võiks lapsega laagris kaasas olla talle sobiv valuvaigisti. Seda võib vaja minna väga mitmesuguste vaevuste leevendamiseks, näiteks pea- või hambavalu korral või kui laps jääb haigeks.

Vajalike vahendite nimekiri on küll üsna pikk, kuid kokkuvõttes ei võta need asjad kotis üldse palju ruumi. Veidi pikemaks võib osutuda see nimekiri neil lastel, kel on kroonilised haigused. Ka Annel on selles osas kogemusi.

“Ühel minu lastest on kahjuks ka krooniline haigus ja mul oli alguses teda kuidagi väga raske laagrisse lubada. Kartsin, et ta unustab ravimeid võtta või ajab midagi sassi. Selle probleemi lahendasime me tegelikult üsna lihtsalt – mõtlesin läbi, millised sammud on vajalikud, et nii laps kui mina end selles uudses olukorras rahuliku ja turvatuna tunneksime.” 

  1. Koosta regulaarselt tarvitatavate ravimite kasutamise kohta juhend ning paiguta ravimid päevade kaupa karpidesse või kilekotikestesse koos tarvitamise kuupäevade ja kellaaegadega.
  2. Sildista ravimid ja tervise abivahendid lapsele arusaadavalt, vaadake need enne laagrisse minemist koos üle.
  3. Informeeri laagri juhendajaid lapse ravimitest ja tervislikest erivajadustest, võimalusel lisa ka lapse eriarsti kontakt ootamatuteks juhtumiteks.

“Teised lapsed on mul krooniliste haigusteta, kuid ka nendega oleme käinud mõned asjad enne laagrisse minemist üle. See annab, eriti väiksematele lastele, turvatunnet ja mina olen pigem selle poolt, et valmistan rohkem ette kui vähem.”

  • Õpeta lapsele, kuidas väiksemate kriimude, haavade ja villide eest hoolitseda ning näita, millised vahendid ta selleks laagrisse kaasa saab. Sama kehtib ka valuvaigistite ja võimalike seedeprobleemide leevendamiseks mõeldud vahendite kohta.
  • Tuleta meelde igapäevast hügieeni ja selle olulisust. Samuti ka päikesekaitse ja sääsetõrje tähtsust päikesepõletuse ja putukahammustuste poolt põhjustatud lööbe ennetamiseks.

Loe lisaks:

Uudised:

  • Jah või ei kolesteroolile?

    Jah või ei kolesteroolile?

    Loe lähemalt

  • Pigmendilaigud häirivad? Kõik nende ennetamisest ja ravist. Apotheka proviisor annab nõu!

    Pigmendilaigud häirivad? Kõik nende ennetamisest ja ravist. Apotheka proviisor annab nõu!

    Loe lähemalt

  • Veel jõuad oma organismi üles turgutada haiguste perioodiks

    Veel jõuad oma organismi üles turgutada haiguste perioodiks

    Loe lähemalt

  • Kõrvetised ja maovalu - refluksi sümptomid, mida on võimalik leevendada

    Kõrvetised ja maovalu - refluksi sümptomid, mida on võimalik leevendada

    Loe lähemalt

  • Kuidas taastuda spordiüritustest?

    Kuidas taastuda spordiüritustest?

    Loe lähemalt

Kõik postitused