Looduslikud rahustid apteegist

01.02.2025

Ootad kergemaid aegu? Jah, viimased pingutused. Küll varsti läheb lihtsamaks. See möödub. Õige pea saan kergemini hingata, kui veel natukene aega vastu pean. Kuid oodatud kergendust ei tule ega tule? Sageli tundub, et aja möödudes ja vanuse kasvades tuleb probleeme hoopis juurde. Elutempo on kiire ja vahel võib olla raske leida rahulikku hetke, mil hinge tõmmata. 

Siinkohal tuleks kindlasti võtta hetk ja mõelda, kuidas oma vaimset tervist toetada, enne kui tekib reaalne oht läbi põleda. Vaatame koos apteeker Karina Udaltsovaga, millised looduslikud rahustid käsimüügis saadaval on ning kuidas endale sobiv preparaat välja valida.

Kuidas ei peaks ärevust leevendama?

Alkohol kipub kahjuks olema üheks peamiseks vahendiks, mida meele rahustamiseks kasutatakse, kuid tegemist on kurja nõiaringiga, millest tuleks tegelikult hoopis hoiduda. Öösel, pärast alkoholi tarvitamist, on uni pealiskaudne ning järgmisel päeval on ärevus veelgi suurem. Lisaks on suur oht sõltuvuse väljakujunemiseks. 
Paljud võtavad tarvitusele antidepressandid ja rahustid. Vahel on neid muidugi vaja, sest muud leebemad ravimeetodid ei toimi ja inimene vajab medikamentoosset ravi. Lisaks on nii antidepressante kui rahusteid põhjalikult uuritud ja teaduslikult tõestatud, et need on ärevuse ravis tõepoolest tõhusad. Teadaolevalt võivad osad inimesed leida, et antidepressandid ja rahustid ei tööta nii hästi, kui nad sooviksid või tekitavad hoopis soovimatuid kõrvaltoimeid.
Antidepressantide ja rahustite kõrvaltoimed nagu väsimus, kaalutõus ja libiido langus, on häirivad ning seetõttu võivad mõned inimesed soovida nende võtmist vältida või lõpetada. Rahustite tarvitamisel võivad tekkida ka ärajäämanähud või ravimisõltuvus. Lisaks pidurdub nende toimel vähemal või rohkemal määral kesknärvisüsteemi töö – langeb reaktsioonikiirus, õppimisvõime, tekivad mälulüngad, segasus ja koordinatsioonihäired.

Kuidas võiks ärevust leevendada?

Kõike eelnevat arvesse võttes võiks kergema ärevuse ja meeleoluhäire korral kaaluda kõigepealt looduslikke preparaate. 
Päris paljud otsivad tänapäeval stressi ja ärevuse vastu abi just apteegi käsimüügis olevatest taimsetest toidulisanditest. See, kas neist võiks abi olla, sõltub nii ärevuse põhjustest kui ka tõsidusastmest. Teatud toidulisandid võivad aidata kerge kuni mõõduka ärevuse korral, kuid enamikul juhtudel on tõendid veel nii väikesed, nii et päris imerohtu ei tasu oodata. Lisaks tasuks meeles pidada, et kuigi taimsed preparaadid on saadaval ilma retseptita, siis võivad nendega ikkagi kaasneda riskid. Ettevaatlik tasub olla igal juhul ning mõistlik oleks rääkida oma arstiga või apteekriga eriti juhul, kui võetakse lisaks retseptiravimeid.

Kellele võiksid ärevusevastased toidulisandid sobida?

Ärevus ei avaldu kõigil samamoodi. Osadel inimestel esinevad stressi või ärevuse korral peamiselt füüsilised sümptomid nagu näiteks südamepekslemine või värinad ning teised võivad tunda end füüsiliselt rahulikuna, kuid sisemiselt rahutuna, suutmata pidevalt peas keerlevaid mõtteid peatada. Just sel põhjusel ei pruugi ka üks ja sama toidulisand mõjuda kõigile sarnaselt. Ärevuse korral võib kaaluda toidulisandite võtmist, kuid tuleb meeles pidada, et tarbetu ja/või mitme toidulisandi võtmisega võib kaasneda ka oht.

Ärevusevastased toidulisandid sobivad peamiselt neile, kel on kerged kuni mõõdukad sümptomid, mis esinevad ainult aeg-ajalt. Samuti ka sellele grupile, kel esineb ravimite suhtes resistentsust ehk kellel ravimid ei avalda soovitud toimet või kel tekivad tugevad kõrvaltoimed. Lisaks võiksid ärevusevastaseid toidulisandeid proovida need, kel ei ole õnnestunud traditsiooniliste raviviiside abil saavutada positiivset tulemust.

Kes peaksid vältima ärevusevastaste toidulisandite tarvitamist?

Kõigel, mis on piisavalt efektiivne ja tugev, et avaldada kasulikku mõju, on tavaliselt ka mingi kõrvaltoime. Oluline ongi siinkohal ära märkida, et on inimesi, kes peaksid ärevusevastaseid toidulisandeid vältima või enne nende tarvitamist arstiga riskid läbi arutama.

  • kes tarvitavad ravimeid, mis võivad toidulisanditega koostoimeid omada
  • kellel on erinevad vaimse tervise probleemid või haigusseisundid, mille puhul toidulisandid võivad olemasolevaid stressi ja ärevuse põhjustatud sümptomeid veelgi süvendada või isegi uusi sümptomeid põhjustada
  • tõsise ärevusega inimesed, kes vajavad kohest ravi
  • lapsed, rasedad või rinnaga toitvad naised

Kummel 

Kes siis kummeliteed ei oleks kasvõi kord elus joonud! Kummel (Chamomilla recutita) on üks vanemaid ja enim uuritumaid maitsetaimi ning teadaolevalt on tegemist ühe kõige ohutuma rahustava ürdiga. Siiski tasuks meeles pidada, et väikesel osal inimestest võivad tekkida allergilised reaktsioonid.
Kummel mõjub rahustavalt kuna sisaldab mitmeid rahustavaid koostisosi nagu näiteks keemiline ühend flavonoid, mida nimetatakse apigeniiniks. Apigeniin mõjub kergelt rahustavalt, põhjustab unisust ja vähendab ärevust.
Kuidas kummelit tarvitada? Kõige traditsioonilisemaks vormiks on kummelitee, mida kasutatakse kerge ärevuse leevendamiseks. Selleks, et kummeliteed valmistada tuleks valada kuuma veega üle 2–3 kuhjaga teelusikatäit kuivatatud kummeliõisi, lasta 5–10 minutit tõmmata ning alles seejärel kurnata. Seda tuleks juua päeva jooksul vastavalt vajadusele. Lisaks kummeliteele leiab kummelit ka mitmete rahustavate tablettide koostisest.

Palderjan

Palderjani (Valeriana officinalis) on juba sajandeid kasutatud unehäirete, ärevuse ja depressiooni leevendamiseks. Palderjanijuurt sisaldavaid toidulisandeid kasutatakse ka tänasel päeval ärevuse, rahutuse, hirmutunde, stressi, uinumisraskuste ja närvipingete korral.
Palderjan soodustab und kuna selles leiduvad ühendid kiirendavad uinumist ning parandavad une kvaliteeti – paljud kiidavad, et just palderjanijuur on aidanud neid unehäirete korral.
Lühiajaliseks tarvitamiseks on palderjan teadaolevalt suhteliselt ohutu, ent kahjuks puudub teave palderjani ohutuse või pikaajalise kasutamise kohta järgmistes gruppides:

  • rasedad
  • imetavad emad
  • alla 3-aastased lapsed

Apteekides on palderjan saadaval paljude rahustavate ja und soodustavate toidulisandite koostises, nii tablettidena ja tilkadena kui ka teesegudes.

Lavendel

Lavendel (Lavendula angustifolia) on ravimtaim, mille efektiivsust on uuritud loodusliku vahendina ärevuse sümptomite vähendamisel. Enamasti kasutataksegi lavendlit närvide rahustamiseks, kuna selle ärevusevastane toime on mitmete kliiniliste uuringutega tõestatud. Samuti tarvitatakse seda ka ärevusest tulenevate seedehäirete leevendamiseks.
Lavendlit tarvitatakse sageli teena – lavendliõied kuivatatakse ning neist valmistatakse rahustav teesegu. Lavendli eeterlikku õli sobib kasutada aga aroomiteraapias – vaid mõni tilk vanniveele aitab muuta vanni lõõgastavaks elamuseks. Lisaks leidub lavendlit apteegis ka mitmete rahustavate kapslite- ja tilkade koostises.

Kannatuslill

Kannatuslille (Passiflora incarnata) peamiseks toimeks on ärevuse vähendamine ning seeläbi ka ärevusest tingitud unetuse leevendamine. Kannatuslillel on paljude arvates nii vaimselt kui füüsiliselt lõõgastav toime. Lisaks võib kannatuslill aidata hirmu vähendada, näiteks enne meditsiinilist protseduuri.
Neil, kel on südameprobleemid, tuleks kannatuslille tarbida ettevaatusega ning kindlasti enne konsulteerida oma arstiga. Samuti ei tohiks seda kasutada raseduse ja rinnaga toitmise ajal ning raseduse planeerimisel.

Sidrunmeliss

Sidrunmeliss (Melissa officinalis) mõjub lõõgastavalt, meeleolu tõstvalt ja ärevust vähendavalt. See leevendab stressi ning selle mõju kuna see on suurepärane vahend närvisüsteemi rahustamiseks. Sidrunmelissi peetakse üldiselt ohutuks ning teadaolevalt õigel kasutamisel tervetel täiskasvanutel kahjulikke mõjusid ei avalda.
Sageli kombineeritakse sidrunmelissi teiste  rahustavate ürtidega, nagu palderjan, lavendel ja humal. Apteegis on saadaval sidrunmeliss nii tablettide, kapslite kui tilkadena. Sidrunmelissi eeterlik õli on laialt kasutusel ka aroomiteraapias. Lisaks saab sidrunmelissilehtedest valmistada maitsva ja rahustava tee.
Vältima peaks seda aga raseduse ja imetamise ajal ning kilpnäärme haigustega patsientidel.

Ashwagandha 

Ashwagandha (Withania somnifera) on võõrapärase nimega ravimtaim, mis aitab organismil kohaneda stressiga ning taastada tasakaal ja üldine heaolu pärast stressirohket olukorda.
Seda on läbi aegade kasutatud traditsioonilistes India või Ayurveda ravimites. Näiteks arvatakse, et ashwagandha suudab vähendada stressihormooni kortisooli taset veres. Kuna pikaajaline kõrge kortisooli tase organismis võib suurendada ärevuse tekkimist, siis võib ashwagandhat tarvitada pingelistel perioodidel ärevuse ennetamiseks.
Seni on veel uuringuid ashwagandha ohutuse ja efektiivsuse kohta ärevuse leevendamisel vähe ent mõju on üldiselt positiivne. Lisaks on ashwagandha't uuritud ka selle potentsiaali tõttu parandada füüsilist vastupidavust, suurendada lihasjõudu ja toetada treeningust taastumist.
Ashwagandhat leidub apteegis tablettides, kapslites või kummikommi kujul.

Mida enne ärevusevastaste toidulisandite võtmist meeles pidada?

  • Tõendid toidulisandite kohta on erinevad. Teatud taimsete ravimite või toidulisandite võtmisel võite tunda end lõdvestunult või rahulikumana, kuid kliinilised uuringud ei ole tõestanud, et need võivad ärevushäiret ravida.
  • Internetist või kauplustest ostetud toidulisandid võivad erineda nendest, mida teadlased on kliinilistes uuringutes kasutanud ning toime ei pruugi saabuda või jääb tagasihoidlikuks.
  • Paljudel ravimtaimedel võivad ilmneda koostoimed käsimüügi- ja retseptiravimitega - mõned võivad suurendada või vähendada teatud ravimite toimet ning põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Seetõttu peaksid inimesed, kes võtavad ravimeid, enne taimsete toidulisanditega alustamist konsulteerima oma arsti või apteekriga.
  • Taimsete preparaatide toime võib võtta kauem aega kui retseptiravimite korral.
  • Tinktuurid sobivad ideaalselt ägeda stressisituatsiooni korral, kuna toimeained imenduvad kiiresti läbi suu ja seedetrakti ülaosa.
  • Hea valik on tee, mis on valmistatud ürtide kuumas vees leotamise teel. Käte ümber kuuma kruusi mähkimine ja aeglaselt rüüpamine võib pakkuda täiendavat rahustavat efekti.
  • Rahustavad ja ärevust vähendavad taimsed preparaadid võivad põhjustada unisust, mistõttu ei tohiks neid kasutada autojuhtimisel.
  • Alustuseks võiks proovida ärevusvastaste segude asemel üksikuid toimeaineid, siis on lihtsam kindlaks teha, mis teie jaoks paremini toimib.
  • Toidulisandite roll ärevuse leevendamisel ei ole iseseisev, kõikehõlmav lahendus, vaid üks osa elustiilist ning ravivõtetest, mille eesmärk on leevendada ärevust või parandada meeleolu.

Loe lisaks:

Uudised:

  • Köha piinab? Köha ravi sõltub köha põhjustest ja iseloomust!

    Loe lähemalt

  • Lahendus probleemile, mille all kannatab enamik naisi

    Loe lähemalt

  • Parimad sõbrapäeva kingitused Apotheka ilu- ja tervisetoodete seast!

    Loe lähemalt

  • Unehäired — kas elustiili, terviseprobeemide või millegi muu tulemus?

    Loe lähemalt

  • Miks on oomega-3 rasvhapped meie jaoks nii olulised ja kuidas need võivad meie tervist parandada?

    Loe lähemalt

Kõik postitused