Märts on naiste kuu! Mida oma lähedasele naisele naistepäevaks kinkida?

01.03.2025

Märts on läbi aegade olnud kuu, mil tunnustatakse ja märgatakse naisi, alustades rahvusvahelise naistepäeva ja naiste ajaloo kuuga, ning lõpetades endometrioosi teadlikkuse päevaga 1.märtsil. 

Ehk oled sinagi kuulnud tuntud naistest, kes on jätnud oma jälje ajalukku? Näiteks Katherine Johnsonist, kes oli NASA matemaatik, ning kelle arvutused aitasid viia inimesed Kuule? Ja Frida Kahlost – tuntud Mehhiko kunstnikust, kelle teosed kajastavad naiste kogemusi ja valu. Või hoopis Malala Yousafzai, kes on noorim Nobeli rahupreemia laureaat, ning võitleb tüdrukute hariduse eest Lähis-Idas. 

Märts on ülemaailmne naiste ajaloo kuu, mil väärtustatakse ja tunnustatakse naiste saavutusi ja panust ajalukku, kultuuri ja ühiskonda. Meil kõigil on naistena anda oma panus ja me kõik oleme väärt tunnustust. Naised seisavad ja on seisnud läbi ajaloo oma eluteel vastamisi paljude raskustega. Vaatame, millised need raskused on ja kuidas saame meie ise oma lähedasi naisi märgata, ning neile teada anda, kui olulised nad päriselt on.

Milliste raskustega naised üle maailma silmitsi peavad seisma?

Raskused, millega naised silmitsi seisavad ei ole kindlasti kõigil naistel ühesugused – nende ulatus ja mõju sõltuvad sünnimaast ja kultuurist, majanduslikust olukorrast ja paljudest isiklikest asjaoludest. Siiski on mõned teemad, mis vähemalt mingil ajahetkel murekohtadena peaaegu kõikjal maailmas esile on kerkinud.

  1. Soopõhine palgalõhe
    Naised teenivad sageli sama töö eest vähem kui mehed. Palgalõhe varieerub sõltuvalt riigist, tööstusharust ja ametikohast, kuid see on jätkuvalt globaalne probleem. Lisaks on mitmetes valdkondades naistel keerulisem jõuda juhtivatele ametikohtadele.
  2. Töö ja pereelu tasakaal
    Naised kannavad emadena sageli suuremat vastutust kodutööde ja laste kasvatamise eest, isegi siis, kui nad töötavad täiskohaga. See võib aga piirata karjäärivõimalusi ja isiklikku arengut. Õnneks on Eestis suurepärane võimalus emadel emapalka saades kauem kodus olla, mida paljudes riikides ei ole.
  3. Sooline vägivald ja ahistamine
    Teadaolevalt kogevad naised suurema tõenäosusega füüsilist, seksuaalset ja vaimset vägivalda.
  4. Tüdrukute ja naiste haridustõkked
    Paljudes maailma piirkondades on tüdrukutel väiksemad võimalused haridusele kui poistel. See võib olla seotud nii majanduslike, kultuuriliste kui ka poliitiliste teguritega. Meie kodumaal on sellega õnneks väga hästi.
  5. Reproduktiivsed õigused ja tervishoid
    Osades riikides on naiste ligipääs rasestumisvastastele vahenditele, turvalisele abordile ja sünnitusjärgsele hooldusele piiratud. Lisaks mõjutavad naisi spetsiifilised terviseprobleemid, millele ei pruugita piisavalt tähelepanu pöörata. Taaskord võime olla tänulikud, et elame Eestis ning selliste probleemidega kokku puutuma ei pea.
  6. Sooline diskrimineerimine ja stereotüübid
    Naisi kujutatakse vahel stereotüüpselt – näiteks "üliemotsionaalsetena" –, mis võib piirata tõsiseltvõetavust ja mõjutada enesehinnangut.
  7. Poliitiline ja majanduslik alaesindatus
    Naised on jätkuvalt alaesindatud nii poliitikas kui ka ärimaailmas, mis tähendab, et paljud seadused ja otsused ei arvesta piisavalt naiste vajadustega.
  8. Välimusega seotud surve
    Naisi survestatakse sageli järgima teatud välimusega seotud standardeid, mis võivad mõjutada nende enesehinnangut ja heaolu. Mõnes riigis peavad naised olema täielikult kaetud ning riietus on lausa seadustega reguleeritud, teises riigis ülistatakse ja hinnatakse aga liigselt naise pealiskaudset välist ilu ja atraktiivsust.

Mida naised tahavad?

Selleks, et naised tunneksid, end märgatute ja tunnustatutena, tuleks neid hinnata muidugi igapäevaselt. Küll aga on tore mõte kord aastas, lisaks argipäevale, tähistada päeva, mis on suunatud just nimelt naistele ja miks mitte kinkida midagi läbimõeldut oma kaaslasele, sõbrannale, õele või emale. Kingituste tegemine on ilus komme ja paneb kingisaajat end olulisena tundma. Muidugi on kõik naised erinevad, nii ka nende soovid ja vajadused, kuid on mõned ühised teemad, mis puudutavad ja huvitavad peaaegu kõiki naisi - need on tervis ja ilu. Vaatame koos Apotheka apteekri Karina Udaltsovaga, mida kvaliteetset ja vajalikku oma kallile naissoost lähedasele sellest valdkonnast kinkida võiks. 

Endometrioos. Mis see on ja kui paljusid naisi see puudutab?

1.märtsil on endometrioosi teadlikkuse päev. Tegemist on üldlevinud haigusega, mis puudutab valdavalt 25-29 aastasi naisi, hinnanguliselt üht naist kümnest. Endometrioosi korral kasvab ja toimib emakaõõnt vooderdav limaskest ehk endomeetrium väljaspool emakat. Enamjuhul on endometrioosi kolded munasarjades, emaks, kõhukelmel, soole ja kusepõie pinnal, harva ka mujal. Haiguse põhjusi ei teata, kuid tõenäoliselt on tegemist mitme faktori samaaegse mõjuga. On leitud, et osa on pärilikkusel, immuunsüsteemi häiretel, organismi ehituslikul eripäral ja psühhosotsiaalsel seisundil.

Positiivne on, et menopausi järel kaob endometrioos iseenesest. Endometrioosiga kaasneb menstruatsiooniaegne valu, mis on tingitud endomeetriumi irdumisel vabanevatest ainetest ja emaka kokkutõmmetest. Vahel võib valusid esineda ka tsükli keskel ovulatsiooni ajal või pidevalt kogu kuu vältel. Lisaks võib endometrioosiga kaasneda valulik suguühe, valulik urineerimine, valulik sooletegevus. Sagedaseks probleemiks on ka lastetus. Ravi on medikamentoosne või kirurgiline. Haigusega kaasnevaid valusid leevendatakse enamasti ibuprofeeni või aspiriini abil.


Loe lisaks:

Uudised:

Kõik postitused