Suvel on ravimitele peamiseks ohuks liigne soojus ja päikesekiirgus. Nende toimel võivad ravimi molekulis tekkida muutused, mille tulemusena võib väheneda selle stabiilsus ja seega ka efektiivsus. Apotheka apteeker Krista Kurvet tuletab meelde, kuidas suvel ravimeid õigesti säilitada
Sellised ravimid on näiteks teatud:
- antibiootikumid (doksütsükliin, tsiprofloksatsiin),
- akneravimid (isotretinoiin),
- südameravimid (nitroglütseriin, amiodaroon),
- antidepressandid (amitriptüliin).
Võimalik efektiivsuse vähenemine on eriti ohtlik ravimitel, mille puhul on väga tähtis korrektse annuse saamine, näiteks südamepuudulikkuse raviks kasutatav digoksiin või naatriumlevotüroksiin, mida kasutatakse kilpnäärme probleemide raviks.
NB! Liigne soojus võib mõjutada ka teatud ravimvormide konsistentsi, näiteks põhjustada kreemide ja salvide vedelamaks muutumist ning suposiitide sulamist, mistõttu on neid keerulisem manustada ning väheneda võib ka nende efektiivsus.
Kindlasti tuleks suveperioodil olla ettevaatlik ka ravimitega, mis suurendavad naha tundlikkust ultraviolettkiirgusele, sest nende kasutamise ja päikese käes viibimise tagajärjel võib suurema tõenäosusega tekkida tugev päikesepõletus. Lisaks eespool mainitud ravimitele võivad seda tekitada ka:
- valu-ja põletikuvastased ained (ibuprofeen, diklofenak, ketoprofeen),
- diureetikumid (hüdroklorotiasiid, indapamiid),
- krambivastased ravimid (lamotrigiin, karbamasepiin),
- kolesterooliravimid (simvastatiin, atorvastatiin).
Ravi ajal on soovitatav vältida otsese päikese käes viibimist, näiteks kanda õue minnes pikki riideid ja laia äärega mütsi ning kasutada päikesekaitsekreemi.
Tarvitad ravimeid ja oled samaaegselt ka päikesele tundlik?
Loe meie artiklis, millised levinud ravimid võivad ebameeldivaid nahareaktsioone esile kutsuda, kuidas end päikese eest kaitsta ja juba tekkinud sümptomeid leevendada.
Päikesekiirguse ja soojuse kahjustava mõju vältimiseks tuleks ravimeid hoida:
- nende originaalpakendis
- toatemperatuuril (kuni 25 kraadi) või vastavalt infolehele
- valguse ja niiskuse eest kaitstud, näiteks elu- või magamistoas olevas kapis.
- lastele kättesaamatus kohas
Autoga reisides tuleks kindlasti jälgida, et ravimid ei jääks pikaks ajaks autosse sooja kätte.
Kindlasti tasub alati läbi lugeda ka ravimi infoleht, sest seal on välja toodud korrektsed säilitustingimused ning muuhulgas ka see, kas antud ravim võib suurendada naha tundlikkust päikesele.
Loe lisaks: