Milliseid vitamiine ja mineraalaineid on vaja vereloomeks?

01.03.2025

Artikli bänner

Vereloomeks nimetatakse vererakkude moodustumist organismis. Raud on hemoglobiini peamine komponent ning aitab kaasa hemoglobiini ja erütrotsüütide (punavereliblede) moodustumisele. Lisaks varustab see keha hapnikuga ning toetab immuunsüsteemi talitlust. Hemoglobiini normaalseks tasemeks on täiskasvanud naistel 121–150 g/l ning meestel 134–170 g/l.

Raud on vereloomeks äärmiseks vajalik, kuid väga olulised on ka vitamiinid B6 ja B12, mis soodustavad vere punaliblede moodustumist ning folaadid, mis aitavad kaasa vereloomele. C- vitamiin on abiks mitteheemse ehk taimse raua imendumisel. Mineraalainetest on tähtsal kohal veel ka vask, mis toetab raua normaalset transporti kehas. 

Millised toidud sisaldavad rauda?

Rauda sisaldavad nii loomsed kui taimsed toidud. Mitmekülgse toitumise korral ei olegi üldjuhul vaja rauda lisaks võtta, sest liha, maks ja veretooted sisaldavad organismis hästi imenduvat rauda. Kahjuks on aga taimsetes toitudes – näiteks pähklites ja juurviljades – sisalduv raud halvemini omastatav kiudainete, fütaatide ning raua keemilise koostise tõttu.

Millised on rauapuuduse tunnused?

Sageli satutakse arsti juurde ebameeldivate sümptomitega nagu piinav väsimus, unisus, nõrkus, hingeldus, peavalu, südamepekslemine, pearinglus ja ärrituvus ning kõige tipuks ka kahvatu nahk. Kõik need sümptomid võivad olla rauapuuduse tunnused. Samas ei ole ainuüksi nende sümptomite põhjal kindlasti soovitatav rauapreparaate tarbima asuda, sest liigne raud (nagu ka selle vaegus) on kehale ohtlik. Ülearune raud põhjustab olukorda, kus oksüdatiivsete stressorite ja antioksüdantide omavaheline tasakaal on häiritud. Oksüdatiivne stress võib tekitada tõsiseid tervisemuresid. 
Kehvveresuse ehk aneemia kahtluse korral tuleks pöörduda perearsti poole, kes kontrollib hemogrammi ja ferritiini näitusid. Ferritiin on raua depoovalk, mis sisaldub maksa, põrna ja luuüdi rakkudes. Ferritiini sisaldus veres väheneb juba rauapuuduse varajases järgus ja koos erütrotsüütide indeksite muutustega viitab aneemia tekke ohule. 
Suuremat tähelepanu rauapuuduse sümptomitele võiksid pöörata viljakas eas naised (eriti vererohkete menstruatsioonide korral), kestvusspordialadega tegelevad naised, rasedad, imetavad emad, lapsed, ühekülgse menüüga inimesed ja taimetoitlased.

Milline on vitamiin B12 ja foolhappe roll vereloomes?

Ainult rauast vereloomeks muidugi ei piisa. Vereloomeks on vajalikud ka foolhape ja vitamiin B12. Vitamiin B12 aitab kaasa vere punaliblede normaalsele moodustumisele ning vähendab väsimust ja kurnatust. Lisaks toetab vitamiin B12 normaalset energiavahetust, immuunsüsteemi ja närvisüsteemi talitlust ning psühholoogilisi funktsioone. Juhul, kui verepilt näitab madalat hemoglobiini taset ning see pärast mõnenädalast rauapreparaadi tarvitamist tõusnud ei ole, võib kahtlustada foolhappe ja/või vitamiin B12 madalat taset. 
Kõige sagedamini on vitamiin B12 vaeguse põhjuseks on imendumishäired, mis on seotud erinevate soolehaigustega, aga sarnase tulemuse võivad anda ka taimetoitlus, alatoitumine ja alkoholism. Foolhappe vajadus suureneb raseduse ajal ning selle imendumist võivad häirida nt tsöliaakia, kroonilised põletikulised haigused, alkohol ja mõned ravimid. 

RÕÕM toidulisandid vereloome toetamiseks

Rauavaeguse korral on enamasti esimeseks soovituseks oma menüü korrigeerimine. Kui toitumisharjumuste muutmisest siiski üksi ei piisa, saab abi apteegist. Vaatame, kuidas endale sobiv preparaat apteegist välja valida.

Sageli on rauda soovitatud võtta raudsulfaadi kõrgetes doosides. Samas on teada, et raudsulfaat on organismile koormav ja madala biosaadavusega, põhjustades tugevaid seedehäireid nagu kõhukinnisus või -lahtisus ning iiveldus. Tänaseks on turule jõudnud seedetraktile hästi talutav ning hea biosaadavusega rauddiglütsinaat. 
Selleks, et rauavarud kiirelt ja seedetraktile leebelt kontrolli alla saada, on Eesti apteekrite loodud toidulisandite sarjas RÕÕM preparaat Raud. See koosneb tõhusa imendumisega rauddiglütsinaadi vormis olevast rauast, B-grupi vitamiiinidest (B₆ ja B₁₂, foolhape), C-vitamiinist, tsingist, vasest ning seleenist.

Kuna toidulisand sisaldab olulisi komponente vereloomeks, piisab vaid 1 tabletist päevas, et rauanäidud normi viia. 
Uue tootena on sarja RÕÕM sortimendis ka mikrogranuleeritud, järk-järgult vabanev rauddiglütsinaadist pärinev raud kõrgemas annuses (50 mg), mis täidab rauavarud eriti kiirelt. RÕÕM mikrokapseldatud 50 mg rauakapslid on prolongeeritud kujul, mis tähendab, et need imenduvad järk-järgult, kuna raua kogus kapslis on suurem.

Alates 6ndast elukuust sobib kasutamiseks sarjast RÕÕM vedelal kujul raud astelpaju mahla baasil. See on tõhusa imendumisega rauddiglütsinaadist pärinev raud, mida on rikastatud C-vitamiini, astelpaju mahla ja mustasõstra lehtedega. Toode on mõeldud lastele alates 6-elukuust ning täiskasvanutele, kel on probleeme kapslite neelamisega.

Vitamiini B12 puuduse korral tulevad appi toidulisandite RÕÕM sarja vitamiin B12 500 μg tabletid hästi imenduvas metüülkobalamiini vormis ning vitamiin B12 suukaudne sprei (240 μg). Vitamiin B12 sprei sobib kasutamiseks alates imikueast vastavalt arsti ettekirjutustele. Ühes pihustuses on 240 μg B12 vitamiini. 

RÕÕM toidulisandite plussid:

  • Välja töötatud Eesti Apteekrite poolt
  • Hea imenduvusega
  • Ei sisalda lõhna- ja maitseaineid, magusaineid, toiduvärve
  • Gluteeni- ja laktoosivabad
  • Sobilikud veganitele

Uudised:

Kõik postitused