Mis on õietolmuallergia ning kuidas koos sellega elada?

04.05.2022

Mis on õietolmuallergia ning kuidas koos sellega elada?

Kevade tärkamine on üks aasta kõige ilusamaid aegu, sest tore on üheskoos jälgida kuidas kevade saabumine endast tasahilju märku annab.  Samas on see paljude allergikute jaoks aasta keerukaima perioodi algus, sest algab ka õietolmuallergia. Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg räägib lähemalt, mida kujutab endast õietolmuallergia ning millist abi saab apteegisortimendist.

Õietolmuallergia väljendub peamiselt heinapalavikuna, mille sümptomid on silmade punetamine, sügelemine, vesisus ja limaskesta ummistusest tingitud sügelev nina ning ärritusest tingitud aevastamine. Võib esineda ka astma, millele on iseloomulik raske vilistav hingamine ja köha. Katmata kehaosale võib allergia tõttu tekkida punetav ja sügelev lööve.

Allergia tekkel on oluline roll pärilikkusel, kuid see ei sõltu ainult ühest vaid mitme geeni koosmõjust, seega pärilikkus võib vahel välja lüüa, aga ei pruugi. Oluline mõjutegur on ka meid ümbritsev keskkond ja järjest enam kasutatavad lisaained, mida leiab meie toidulaualt.

Õietolmuallergia esinemine sõltub suurel määral ilmast - kuiv, päikeseline, tuuline ja soojem periood on ohtlikum kui niisked ning vihmased ilmad.

Esimene õitseja on tavaliselt lepp, mis mõnel aastal võib alustada õitsemist juba veebruaris. Tavaliselt algab keeruline aeg märtsis, sest siis õitsevad reeglina nii lepp kui sarapuu. Aprillis lisandub veelgi tugevam ärritaja - kask.

Õietolmusisaldust on võimalik jooksvalt jälgida allergialiidu kodulehelt. Allergia raviga tuleb alustada kohe, kui tekivad esimesed haigusnähud ja allergiavastaseid tablette soovitatakse võtta niikaua kuni püsib allergeeniga kokkupuute oht.

Toiduallergia

Kui inimesel esineb õietolmuallergia, võivad allergiakaebused tekkida ka mõne toiduaine söömisel, mille tulemusel võib ägeneda allergiline nohu, tekkida sügelustunne suus või kurgus, lööve suu ümbruses, huulte turse, harvem kõhuvalu ja hingamisraskused.

Põhiline õie- ja toiduallergia seos on kaseõietolmuga. Kui inimesel esineb kaseallergia, siis 70-80% tõenäosusega on tal ka toiduallergia. Enamik kaseõietolmuallergikutest reageerib pähklitele (metspähkel), kolmandik puuviljadele (õun), kolmandik köögiviljadele (porgand, toores kartul) ja mõned maitsetaimedele. Kusjuures toiduallergia võib välja kujuneda mitte kohe vaid alles aastate pärast.

Samuti esineb toiduallergiat veerandil pujuõietolmu allergikutel. Kuna puju on korvõieline siis võib esineda allergiat mee ja meetoodete suhtes. Puju korral ei pruugi ka sobida ravimtaime teed - kummel, paiseleht, raudrohi, kolmisruse, saialill ja punane päevakübar.

Soovitused allergikutele

Kõigil õietolmuallergikutel on oluline teada enda kaebuse tekitajaid ja püüda neid vältida. Näiteks töötlemine vähendab puu- ja köögiviljade allergeenide toimet. Nii näiteks võib õuna söömine olla vastunäidustatud, aga õunakoogi söömine allergilisi nähte samas ei põhjusta. Eeltoodud loogika ei pea paika pähklite korral.

Allergikutel on soovitav väljas käia pigem hommikuti ja õhtuti ning tasub eelistada vihmaseid-niiskete ilmu päikeselistele-kuivadele. Tuppa tulles tuleks ära vahetada riided, millega on õues käidud. Vajadusel tuleks pesta juuksed ja puhastada nina meresoolalahuse spreiga. Allergia kõrgajal tuleks allergikutel hoida aknad kindlasti suletuna. Viimane, kuid väga oluline reegel on kanda kaasas igapäevaselt allergiaravimeid.

Abi apteegist

Apteegist leiab allergiavastaseid tablette, mis leevendavad histamiini toimel vallandunud allergilisi sümptomeid (toimeained: loratadiin, desloratadiin, klemastiin, tsetirisiin, ebastiin). Mõeldud aastaringse või heinapalavikust tingitud allergilise nohu sümptomaatiliseks raviks ja allergiliste nahareaktsioonide vähendamiseks.

Aselastiini sisaldavaid silmatilku kasutatakse hooajalise allergilise silmapõletiku (allergiline konjunktiviit, heinapalavik) profülaktikaks ja sümptomaatiliseks raviks täiskasvanutel ning lastel alates 4. eluaastast. Samuti  kasutatakse neid ka aastaringselt esineva allergilise silmapõletiku (allergiline konjunktiviit) profülaktikaks ja sümptomaatiliseks raviks täiskasvanutel ning lastel alates 12. eluaastast. Naatriumkromoglükaati sisaldavaid silmatilku kasutatakse allergilise konjunktiviidi raviks ja ennetamiseks.

Aselastiini sisaldav ninasprei pärsib ninasekreedi teket, aevastamist ja nina limaskesta paistetust. Hoolimata toimeaine madalast sisaldusest aitab ninasprei kiiresti ja efektiivselt leevendada allergianähte.

Looduslik ja steriilne mereveelahus on mõeldud nina puhastamiseks ning niisutamiseks. Aitab leevendada sinusiidi, nohu, heinapalaviku ja allergiatega seotud ninakinnisust.

Uudised:

Kõik postitused