Mis sinuga juhtus? Sul olid ju ideaalsed jõulud planeeritud!

08.12.2024

Mis sinuga juhtus?

Tähistad jõule? Arvata oli! Seda teeb kogu maailmas üle 2 miljardi inimese ning tegemist on läbi aegade ühe kõige armastatuma pühaga, nii ka Eestis. Juba ammustest aegadest on meil jõulutraditsioonid au sees – alustades sellest, et jõuluõhtul tuli süüa 9–12 korda või panna lauale sellekohane arv roogasid, ja lõpetades jõulujoogiks valmistatud õlu ja saunaga. On selge, et komme pühade ajal suuri sööminguid ja joominguid pidada pärineb juba vanadest aegadest. Kahjuks on jõulud aga aina enam ületarbimise ja kiirustamise aeg, mille tagajärjel kannatab nii vaimne kui füüsiline tervis. Vaatame, millised on kõige suuremad pühadega seotud terviseriskid ning kuidas neid vältida, enne kui on hilja.

Ülekoormus, stress ja üksindus

Anna (42 a, Tallinnast) sattus eelmisel aastal erakorralise meditsiini osakonna ukse taha just nimelt pühade ajal. Ootamatult. Ajal, mil ta oli plaaninud olla kodus koos lähedastega ja mõnusalt puhata. “Lootsin teha seekord ettevalmistused eriti vara, et jääks aega jõule päriselt nautida. Alustasin tegelikult juba novembris. Tegin ületunde, et detsembri palk suurem oleks, otsisin kõigile kingitusi, isegi naabritele. Jõuluootus ja jõulumeeleolu oli lihtsalt nii suur. Kaunistasin kodu. Unetundide arvelt meisterdasin jõulukaunistusi ka oma laste klassidesse. Tegin palju toite sügavkülma ette ära, et pühade ajal vähem rabelemist oleks. Kahjuks lõppes see kõik hoopis sellega, et siis kui jõululaupäev kätte jõudis, oli mu tervislik seisund nii kehv, et leidsin end erakorralise meditsiini osakonna ukse tagant nutmas, kartes, et minu südamega on midagi väga valesti. Pulss oli kiire ja tundsin häirivaid südame vahelööke. Selgus, et tegemist oli ärevuse ja ülekoormusega, mis oli tekkinud endale liiga kõrgete ootuste ja eesmärkide seadmise pärast. Mul soovitati pöörduda psühhiaatri juurde, kes siis diagnoosi kinnitas ja mind sellest välja aitas.”

Psühhiaater dr Imre Rammul selgitab, et üsna sageli esineb niinimetatud puhkusestressi. “Pühadega seotud rahaline surve, pere- ja suhtepinged, mis tekivad erinevatest ootustest üksteisele ning tihe ajakava võivad kõik kaasa aidata ärevuse ja stressi kuhjumisele. Ka lühemad päevad ja piiratud päikesevalgus võivad depressiooni ja ärevuse sümptomeid süvendada. Kui sellele lisaks on häiritud ka normaalne unerütm ja unetunde jääb välja puhkamiseks väheks, on enesetunde halvenemine peaaegu vältimatu. Stressi tagajärjel tõuseb organismis stressihormooni ehk kortisooli tase ning seetõttu on raskem uinuda ja uni on rahutum. Kehva une tagajärjel tõuseb aga kortisooli tase veel enam. Alkoholi tarbimine suurendab vaimse madalseisu tekkimise võimalust veelgi kuna selle tagajärjel häirub organismi biokeemiline tasakaal.”

Kuigi rahvasuus levib arvamus, et klaasike punast veini toob hea une, siis dr Rammuli sõnul ei tasuks alkoholi kindlasti uinutina kasutada, sest tegemist on nn varastatud unega, mille mõju on pikas perspektiivis oodatule vastupidine. Vajadusel võiks une parandamiseks tarvitada hoopis melatoniini ja looduslikke koostisosasid sisaldavaid preparaate.

Tervise Arengu Instituudi andmetel tarvitab 83 protsenti täiskasvanud eestlastest alkoholi. Üks kolmandik neist tarbivad alkoholi liigselt ning umbes 60 000 neist on sõltlased. Kindlaks soovituseks on alati alkoholi koguseid vähendada, kuid kui pühade ajal siiski sellega liiale minnakse, tuleks valmis olla tagajärgedeks. Pohmelli ja dehüdratsiooni leevendamiseks on apteekides saadaval mitmeid vahendeid. 

Selge on see, et iga saabuva sümptomiga tuleks tegeleda esimesel võimalusel, kuid kõige õigem oleks käituda ennetavalt. Anna jaoks jäi see nõu sel korral hiljaks ja tegeleda tuli juba tagajärgedega. 

“Esimese asjana pidin muidugi tempot maha võtma ning saama korda une. Isegi kui kodus jäi midagi tegemata, läksin magama sellisel kellaajal, et saaksin minimaalselt 8 tundi und. Alguses oli ärevuse tõttu raske uinuda, tegemata tööd keerlesid peas, kuid siis võtsin apteegis saadaval olevaid rahustavaid preparaate ja une jaoks ka melatoniini. Kui uni korda sai ja üleväsimus taanduma hakkas, vähenesid ka ärevuse sümptomid, nagu südamekloppimine, üsna kiiresti. Praegu olen jälginud ka seda, et kõik minu vitamiinide ja mineraalide vajadused oleksid kaetud ja kuna mul oli ka füüsiline ülekoormus, võtan praegu mõnda aega toidulisandeid ka südame tugevdamiseks”.

Pühadeaegsed südameprobleemid ei ole tegelikult üldse harvad – nii liigne alkoholitarbimine kui ka ülesöömine võivad põhjustada arütmiat ehk ebaregulaarset südamerütmi või pulsi kiirenemist. Jälgida tasuks ka kolesteroolitaset ja vajadusel kasutusel võtta kolesterooli reguleerivad preparaadid. 

Tähelepanuta ei tohi jätta ka seda, et südame tervist mõjutab ka tugev stress ja ülemuretsemine.  

“Üheks ohuks vaimsele tervisele on pühade ajal ka üksindus. Nii mõnegi jaoks toovad pühad eriti tugevalt esile eraldatuse tunde, mida võib olla raske taluda ja seda nii vaimselt kui füüsiliselt.” nendib Rammul. 

Pole ka ime. Kõikjal reklaamitakse lähedastega koosveedetud aja olulisust ning see võib olla eriti karm neile, kes on kaaslase või pereliikme kaotanud, äsja maha jäetud, ilma sugulaste või isegi sõpradeta. Dr Rammul soovitab sel juhul kindlasti oma tervist jälgida ja kui tundub, et olukord hakkab kreeni kiskuma, siis esimesel võimalusel professionaalset abi otsida – juba käest lastud olukorda on palju keerulisem lappima hakata kui õigel ajal tagasi rajale saada. 

Neid, kel on kus käia ja kellega koos pühasid veeta, ähvardavad aga teistsugused ohud. Sagedased kogunemised ja külmem ilm toovad kaasa suurema viirusinfektsioonide levimissageduse. Gripp, koroonaviirus ja kõik kergemad hingamisteede viirused levivad sel perioodil mühinal. Nii puhkusereisid kui ka erinevad sotsiaalsed kogunemised suurendavad kokkupuute ohtu nakkushaigustega, kuid ennast on võimalik nakkuste eest kaitsta kasutades desinfitseerivaid kätepuhastusvahendeid ja vajadusel ka maske. 

Lisaks on saadaval ka koroonaviiruse vastane sprei Bioblock ning meresoolalahused, mis aitavad nina limaskesta loputada ja puhastada. 

Kõht head-paremat täis aga ikka halb olla?

Ülesöömine ja rikkalikud jõulutoidud? Seda on pühade ajal raske vältida. Või kas me seda alati üldse tahame või suudame? Kõike head pakutakse ju nii palju. Erinevad seedehäired on aga üsna kerged tekkima rasvaste ja sagedaste toidukordade, magusate maiuste ja alkoholi koosmõjul. Üheks levinumaks seedevaevuseks on kõhupuhitus ehk meteorism. Sellega kaasnevad sümptomid nagu ebamugav täiskõhutunne, kõhuvalu, kõhukorin ja gaasid. Lisaks toob ülesöömine koos vähenenud kehalise aktiivsusega sageli kaasa pühadejärgse kaalutõusu. Kaalu kontrolli all hoidmiseks saab kasutusele võtta apteekides müüdavad preparaadid.    

 

Seedimise kergendamiseks võib kaaluda seedeensüümide tarvitamist. Kõhupuhituse ja gaaside vastu on apteegiriiulitel mitmeid efektiivseid tooteid. 

Pühade ajal süüakse tihti kodunt väljas – sugulaste ja sõprade juures või hoopis restoranis. Kui tabama peaks toidumürgitus või on kinni püütud vastik kõhuviirus, tuleks jälgida, et organismis taastuks võimalikult kiiresti kaotatud vedelikutase. Juua tuleks piisavalt ja võimalusel tarvitada rehüdroonlahust, seda eriti väikestel lastel.

Lisaks tuleks külas käies meeles pidada, et toitudes võivad sisalduda peidetud allergeenid nagu näiteks pähklid, piimatooted, mesi või gluteen ning antihistamiin ringi liikudes käekotti pista. 

Pea meeles! Õnnetus ei hüüa tulles ka jõulude ajal. 

Pühade ajal sagenevad erinevad põletused – küünalde põletamine, ilutulestiku laskmine ja küpsetamine võivad kõik põhjustada tõsist põletust. Hoia kodus külmkapis Burnjel geel, mis sobib hästi põletuse esmaabiks! 

Sagenenud reisimine ja alkoholitarbimine suurendavad liiklusõnnetuste ohtu. Kontrolli enne rooli istumist alkomeetriga, et oleksid täiesti kaine ning selgita välja, kas autos on olemas ajakohane autoapteek! 

 
NB! Artiklis on mainitud käsimüügiravimeid! Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.
 

Loe lisaks:

Uudised:

  • Kuidas tarbida toidulisandeid teadlikumalt?

    Loe lähemalt

  • Mis võib pühade ajal valesti minna ja kuidas selleks valmistuda?

    Loe lähemalt

  • 5 nippi kõhutervise toetamiseks ja IBS-i sümptomite leevendamiseks

    Loe lähemalt

  • Viiruste vastu õige toiduga

    Loe lähemalt

  • Soolestiku salajane roll: kuidas mikrobioota kaudu stressi ja vaimset heaolu reguleerida?

    Loe lähemalt

Kõik postitused