Mis vitamiine ja mineraalaineid vajavad veganid?

29.06.2022

Mis vitamiine ja mineraalaineid vajavad veganid?

Viimasel ajal on paljud inimesed otsustanud loobuda toidulaual kõigest loomsest. Mida peaks kindlasti toidulisandina juurde võtma ja millisel juhul piisab ainult mitmekesisest toidulauast? Tutvustame sulle nelja olulist vitamiini või mineraalainet, millele veganid erilist tähelepanu peaks pöörama.

 

1. B12-vitamiin

B12 vitamiini peab mingil kujul juurde tarbima kõik veganid, sest selle puudus võib tekitada väga tõsiseid terviseprobleeme ning looduslikult leidub seda vaid loomsetes toiduainetes. Veganina ongi sul ainult kaks võimalust: kas tarbida regulaarselt spetsiaalseid B12-vitamiiniga rikastatud toite või jooke või võtta vitamiini juurde apteegist leitava toidulisandina.

2. Raud

Kuigi kõige kergemini on inimese kehale omastatav loomsetest allikatest pärit raud, siis tegelikult on võimalik rauda saada ka tarbides piisavalt kaunvilju, pähkleid ja seemneid, tumedaid köögivilju ning täisteratooteid. Alles siis, kui tead kindlalt, et vajad rauda juurde, osta raua tablette. Lihtsalt seetõttu, et oled taimetoitlane, rauapreparaate tarbida ei tohiks.

NIPP: C-vitamiin aitab taimsetest allikatest pärit raual paremini imenduda. Niisiis proovi rauarikaste toitude kõrvale tarbida midagi C-vitamiini rikast nagu näiteks apelsinimahla või paprikat.

3. Kaltsium

Segatoidulised inimesed saavad umbes 75% oma kaltsiumivajaduse piimatoodetest. Veganina pead selle osa aga tasa tegema selliste toiduainetega nagu näiteks brokkoli, kapsas, sojaoad, tofu ja pähklid. Kui sinu toidulaual eelloetletud asju piisavalt pole, peaksid kas jooma igapäevaselt kaltsiumiga rikastatud taimset piima või ostma apteegist eraldi kaltsiumi tablette

4. D vitamiin

D-vitamiini vajavad tegelikult kõik, olenemata toitumisharjumustest. Eriti oluline on see veganitele kaltsiumi imendumise seisukohast. Ainult taimse toidu sööjatele teeb D-vitamiini tarbimise keerukamaks see, et enamasti on D3-vitamiin, mis vastab keemiliselt koostiselt kõige enam päikesekiirguse toimel toodetavale vitamiinile, pärit loomsetest allikatest. Õnneks leiab apteegist ka spetsiaalset samblikest tehtud D3-vitamiini, mis sobib oma koostiselt ka veganitele.

Seotud tooted:

Uudised:

  • Apteeker, perearst, EMO või 112? Kuidas teha õige valik tervisemure korral?

    Apteeker, perearst, EMO või 112? Kuidas teha õige valik tervisemure korral?

    Loe lähemalt

  • Mitmekesine mikrobioom – kas tervema elu võti?

    Mitmekesine mikrobioom – kas tervema elu võti?

    Loe lähemalt

  • Apotheka.ee võitis neljandat korda kõige kasutajasõbralikuma e-poe tiitli Eestis tervise ja ilu valdkonnas!

    Apotheka.ee võitis neljandat korda kõige kasutajasõbralikuma e-poe tiitli Eestis tervise ja ilu valdkonnas!

    Loe lähemalt

  • Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Loe lähemalt

  • Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

    Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

    Loe lähemalt

Kõik postitused