Oi neid vallatuid ja valgeid suveöid… 

03.06.2024

Oi neid vallatuid ja valgeid suveöid… 

 Sumedad suveööd teevad kirglikuks. Kuidas tunda tummises tunnetetulvas heast ja heldest seksist naudingut nõnda, et püsida terve nii kehalt kui ka hingelt?


 Tekst: Marika Makarova


Öeldakse, et naise kehas on kaks südant. See, mis rinnus, pumpab verd ja hoiab füüsiliselt elus. Teine süda on alakõhus ning sealt saab alguse naise eluenergia. „Emakas on naise kõige püham kese. Loominguline keskus, kus sünnivad ideed. Nii Hiina meditsiin kui ka iidne India ajurveeda peavad ühendust südame ja emaka vahel naise tervise peamiseks toetajaks,“ mõtiskleb naise tervise terapeut ja vaagnapõhja füsioterapeut Katri Ristal.

Kas ihadel on graafik?

„Jah ja ei. Ihad võivad sõltuda toidust, tegevustest, lõhnast ning enamasti on see juhuslik. Küll aga võib tekkida omamoodi graafik seoses menstruaaltsükliga, mille faase teadlikult kasutades saab naine oma elu huvitavalt suunata,“ selgitab üle 20 aasta naise keha toimimist tundma õppinud terapeut. „Ehkki tsükli eri faasid väljenduvad füüsiliselt, kannavad nad endas ka erinevaid energiaid.“

Katri Ristali sõnul võiks ovulatsiooni võrrelda ka suvega. Tavaliselt toimub ovulatsioon kaks nädalat enne menstruatsiooni, lühikese tsükli korral üsna kohe pärast menstruatsiooni lõppemist, ent seda võib esineda ka mitu korda kuus. „Naise energia on siis nagu küps ja mahlane maasikas. Ta tunneb end seksikana, tahab olla märgatud, kuulda komplimente, lööb mehed ruumi sisenedes pahviks. Libiido on kõrge, sest valminud munarakk ootab viljastumist.“

See on parim aeg avalikuks esinemiseks, tööintervjuuks, suhete loomiseks. Väidetavalt saavat sületantsijadki just ovulatsiooni ajal poole rohkem jootraha.

Menstruatsiooniaega võiks võrrelda talvega, mil tahaks olla tubane ja vaadata rohkem endasse. Vanasti mindi sel ajal külast eemale. Mitte sellepärast, et naine justkui räpane oleks olnud, vaid selleks, et saada sügavam kontakt oma sisemise tarkuse ja intuitsiooniga. Sellele ajale võiks sättida tegevused, mis vajavad mõtisklemist ja süvenemist. Sel ajal sobib hästi teha endale pai, näiteks lugeda raamatut või mõnuleda massaažis.

Suve ja talve vahele jääv sügis on ovulatsioonile järgnev luteaalne faas, mil paljud kogevad premenstruaalset sündroomi, väsimust, kõhukrampe. Rinnad on valulikud ja meeleolu kõigub ärritusest kurbuseni.

Menstruatsioonile järgnev ja ovulatsioonile eelnev follikulaarne faas on kevad, mil keha hakkab valmistuma võimalikuks viljastumiseks. Kehasse voogab energiat ning naine on justkui tärkav taim, kel jaksu end läbi asfaldiprao suruda. Kui sul on vaja teha pikki päevi või ületunde, siis nüüd on õige aeg.

„Naistel tasub teadvustada, et tsükli faasid mõjutavad keha, meeleolu ja füüsist erinevalt. Kui tahta toimetada kogu aeg supernaisena suves ja kevades, sest nii ahvatlev on tunda end ägeda ja vägevana, eirates samas keha vajadust tõmmata end aeg-ajalt kookonisse, on tagajärg läbipõlemine,“ paneb Katri naistele südamele.

Mesinädalate kipitav kaaslane

Mõistagi ei satu kirglik seks ainult suvesse ning võib aastaajast sõltumata tuua kaasa sümptomid, mida mesinädalate põiepõletikuks kutsutakse. Tegu pole siiski klassikalise bakterite tekitatud põiepõletiku, vaid põieärritusega, mis toob kaasa pakitsuse põies ning valuliku ja sagedase urineerimise. Vaevused kaovad iseenesest ööpäeva-paari jooksul.

„Ega seda ära hoida saa. Hoolikalt pesemas käia on küll paslik soovitus, ehkki ma saan aru, et mesinädalate ajal ei pruugi voodist välja saadagi,“ naerab vaagna manuaalterapeut Katri.

Seksuaaltervise Kliinik annab intiimhügieeni jaoks soovitusi, mida me justkui teame, ent eks ole kordamine tarkuse ema.

  • Väliseid suguelundeid pese üks-kaks korda päevas sooja voolava veega. Pesuvahendi kasutamine ei ole kohustuslik.
  • Väldi lõhnastatud seepe, dušigeele, sidemeid, intiimdeodorante, samuti tupeloputusi.
  • Seestpoolt ei tohi tuppe pesta kunagi ning teinekord on mikroobikoosluse taastumise mõttes parim tupp rahule jätta.
  • Loobu igapäevastest pesukaitsmetest, sünteetilisest pesust ja stringidest. Aluspesu olgu puuvillane.
  • Tualetis käies pühi suunaga eest taha, mitte vastupidi, et soolestikubakterid ei satuks tuppe või kuseteedesse.

 Kuna mesinädalate sündroomi soodustab tupe kuivus, on hea kaaslane libesti, mis aitab vähendada hõõrdumist. Vali looduslik või mahekoostisega toode. „Leidub libesteid, mis nagu kondoomidki, on korralikud keemiakokteilid, sisaldades sünteetilisi lõhna-, maitse- ja säilitusaineid ning spermitsiide, mis võivad tupe limaskestale ja mikrobioomile mõjuda ärritavalt ning isegi toksiliselt,“ on arstide perre sündinud Katri uurinud.

Miks mitte kasutada libestina emakese looduse ande! Veebiajakiri The Alternative Daily soovitab näiteks tupsutada rafineerimata kookosõli enne vahekorda välistele suguelunditele ja tupeavale. Sama teeb ajurveedas hinnatud selitatud või ehk ghee. Muide, mõlemad on hea libesti masturbeerimisel ka peenisele.

 Vahekord päevade ajal

Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis füsioteraapiat õppides uuris Katri Ristal naiste suhtumist seksi menstruatsiooni ajal. Anonüümsele küsitlusele vastasid 21–66-aastased naised kõikjalt Eestist. Üle 64% neist oli päevade ajal seksinud. 42% pidas seda normaalseks, 25% mitte. Pea 70% ütles, et mensese ajal seksides on naudingud ja seksiisu suuremad ning orgasmid sügavamad.

Vahekord päevade ajal võib leevendada menstruatsioonivalusid, sest orgasmi ajal tõmbuvad emakalihased kokku ja lõdvestuvad. Ka võib lüheneda mensese pikkus, veri on loomulik libesti ning mõistagi tõstab seks tuju ja valulävegi.

Ent mõnuga käib kaasas ka varjupool. Kuna menstruaalveres võivad leiduda hepatiidi-, HI-viirused ja patogeenid, on risk nakatuda või edasi kanda sugulisel teel levivaid haigusi. Võib ka rasestuda, ehkki ovulatsiooniajaga võrreldes on võimalus väiksem. Tupeseks ja ka mõned poosid võivad suurendada vereeritust. Et seda ei juhtuks, valige lusikaasend või selili lamamine.

 Et armatsemine oleks taevalik

Selleks tuleb osata lõdvestuda ja anduda. Iseendale, partnerile, hetkes olemisse, hellitusse, vahekorda. Vähetähtis pole ka omavaheline usaldus, kui ei häbeneta teineteisele öelda, mis meeldib ja mis mitte. Selleks aga peab tundma oma keha ja teadma oma tahtmisi.

„Naised võiksid siin meestest eeskuju võtta. Nemad teavad hästi, mida tahavad. Kui naine ise ei tea, mismoodi tal hea on, siis kuidas peaks meeski,“ arutleb Katri. „Üks viis iseendaga tutvuda on silitada ja katsuda. Ka „sealt alt“ ja seestpoolt. Jälgi, et käed oleksid pestud ja küüned lühikesed ning soovi korral kasuta kookos-, mandli- või viinamarjaseemne õli. Masseeri sõrmega õrnalt tupe avaust ja sisemust ning tunneta, kuskohast ja kuidas on mõnus, tuim, ebameeldiv.“

Iseendale seksuaalse naudingu pakkumises ei ole midagi ebaloomulikku. Eneserahuldamine on seksuaaltervise kliiniku kinnitusel tervislik ja ohutu. Seda kasutavad nii mehed kui naised, vanad kui noored, vallalised kui püsisuhtes olijad. Et teada, millal läheb mõnus tunne üle orgasmiks ja mis tunne on saada orgasmi, ei pea seksima partneriga – sooloseks saab sellega kenasti hakkama.

Taevalik seks sõltub ka intiimpiirkonna, s.t tupe tundlikkusest, mida saab mõjutada vaagnapõhjalihaseid treenides. Enne on aga vaja teada, millises toonuses need üldse on. Võibolla on pingutuse asemel vaja alustada hoopis lõdvestamisest. Näiteks Viibriku nime kandev meditsiiniseade treenib sinu eest ning just seda, mida vaja – kas tugevdab lihaste toonust või hoopis lõdvestab neid. Sisestad seadme otsaku tuppe, ise loed raamatut ja 20 minutiga ongi trenn tehtud.

 Juhuseks ja turvaseks

Turvaseks on teema, millest ei saa üle ega ümber. Lisaks juhupartnerite vältimisele tähendab see ka kondoomi kasutamist, mis on ainus kaitse nii soovimatu raseduse kui ka suguhaiguste eest. Kuna haigused levivad ka suu- ja anaalseksi ning seksmänguasjadega, tuleb kondoomi kasutada neilgi puhkudel. Kel allergia lateksi või libesti koostisainete vastu, valigu vegankondoom.

Kondoom kaitseb rasestumise eest 85–98%. Peaks aga siiski juhtuma et… siis SOS-pille kasuta üksnes äärmisel hädavajadusel. Iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, menstruaaltsükli häired on vaid mõned ravimi kõrvaltoimed.

„Noorte jaoks võib tunduda see puritaanlik, et võõraga voodisse ei lähe, ent miks lasta üheöösuhtel kasutada ära oma keha, lubada endasse siseneda täiesti juhuslikul mehel?“ küsib Katri retooriliselt. „Tore, kui vahekorrast jääb hea mälestus, kui aga tühjus, ärakasutamise tunne, kriipiv hing? Räägitakse, et side partneriga, ka üheöisega talletub naise kehasse kauaks. Mehe omasse mitte. Naine on see, kes vastu võtab. Sellepärast võiks astuda vahekorda vaid inimesega, keda austad ja imetled.“

Naise hormoonaalne tasakaal

Seda valitsevad põhiliselt kaks suguhormooni – östrogeen ja progesteroon.

Östrogeen ehk rõõmuhormoon valitseb libiidot ja meeleolu. Tema on see, mis kujundab naisest naise, nii välimuselt, bioloogiliselt kui ka füsioloogiliselt. Kuna östrogeeni sünteesitakse lisaks munasarjadele ka mujal kehas, ennekõike rasvkoes ja soolestikus, mõjutab see rindade tervist, keha rasvasisaldust, karvakasvu, luutihedust, vedelikupeetust, und, naha tervist.

Progesteroon mängib hormonaalse tasakaalu saavutamisel ja hoidmisel võtmerolli, sest mõjutab menstruaaltsüklit, rasestumist, munaraku pesastumist ja loote üsasisest arengut. Tema eelhormooni tootmiseks on vaja kolesterooli.

Vt rohkem Katri Ristali kodulehelt minaolenginaine.ee


Loe lisaks:

Uudised:

  • Kas sinu kõht on reisiks valmis?

    Kas sinu kõht on reisiks valmis?

    Loe lähemalt

  • Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

    Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

    Loe lähemalt

  • Põiepõletik, kandidoos või..? Räägime naiste intiimprobleemidest

    Põiepõletik, kandidoos või..? Räägime naiste intiimprobleemidest

    Loe lähemalt

  • Mis aitab pohmelli vastu? Apteeker seletab, miks tekib pohmell

    Mis aitab pohmelli vastu? Apteeker seletab, miks tekib pohmell

    Loe lähemalt

  • Alkohol ja suvi - suvepidude tagajärjed

    Alkohol ja suvi - suvepidude tagajärjed

    Loe lähemalt

Kõik postitused