Õietolmuallergia - igakevadine nuhtlus

01.04.2025

Õietolmuallergia, rahvasuus tuntud ka kui heinapalavik, on immuunsüsteemi ülitundlikkusreaktsioon õhus levivatele õietolmudele, liigutub hingamisteede põletike alla. Õietolmuallergiat põhjustab enamasti puude ja heintaimede õietolm. Vaatame koos Apotheka proviisori Maria Semtsovaga lähemalt, mis on õietolmuallergia ja milliseid ravimeid selle vastu apteegist küsida.


Millised on õietolmuallergia sümptomid?

Tavaliselt hakkavad sümptomid tasapisi ilmnema veebruari lõpus või märtsi alguses, sõltuvalt ilmast. Need võivad kesta mõnel inimesel paar nädalat, teisel aga mitu kuud. Enamasti avaldub õietolmuallergia lokaalselt: silmapõletik, pisaravool, allergiline riniit ehk vesine nohu, ninakinnisus, aevastamine, allergiline köha või isegi astma. Tugevama reaktsiooni korral võib esineda ka nahalöövet või turset.

Kuidas saab vältida sümptomite teket?

Hea oleks alustada kodust ja kasutada eluruumides õhuniisutajat, mis puhastab õhku. Soovitatav on valida HEPA- filtritega seadmed, mis eemaldavad õhust tõhusalt õietolmu. Väga oluline on ka õhuniiskus – niiske õhk ei lase õietolmul nii kergesti levida kui kuiv õhk. Seetõttu on soovitatav viibida õues pigem pärast vihma, kui õhk on palju puhtam. Kuiva ilmaga võib õues kanda prille või maski, et füüsiliselt takistada õietolmu kokkupuudet limaskestadega.

Kui teate täpselt, mille vastu olete allergiline, võite jälgida allergeensete õietolmude infot siin: https://allergialiit.ee/oietolmu-seire/

Mida saab apteegist leevenduseks osta?

Alustada tuleks sellest, milline ravimvorm teile sobib. Kui esineb vaid üks konkreetne sümptom, võiks eelistada lokaalselt toimivaid ravimeid, et saavutada parim toime võimalikult väikeste kõrvalnähtudega.

Silmapõletiku korral on abiks silmatilgad

  1. Allergiavastase toimega silmatilgad leevendavad lokaalselt turset ja allergilist reaktsiooni. Mõne toote saadavus võib viimastel aegadel olla piiratud, seega tasuks saadavust enne kontrollida veebilehtedelt www.raviminfo.ee või www.apteegiinfo.ee.
  2. Silmade loputamiseks sobib kasutada füsioloogilist lahust või loodusliku põletikuvastase toimega silmatilku.

Allergilise riniidi korral on abiks ninaspreid

  1. Allergiavastase toimega sprei vähendab lokaalselt ninakinnisust.
  2. Hormooni sisaldav sprei vähendab turset ja sobib pikaajaliseks kasutamiseks. Kuna toime on lokaalne, on selle kasutamine praktiliselt ohutu.
  3. Kaitsekile moodustavad spreid ei toimi otseselt allergia vastu, kuid moodustavad füüsilise barjääri, mis kaitseb välistegurite eest ja ennetab allergia teket.
  4. Mereveepõhised ninaspreid sobivad nina loputamiseks. Kui allergia sümptomid on mitmekesised või lokaalne ravi ei anna piisavat efekti, võib kombineerida silmatilku ja ninaspreid või lisada süsteemse toimega ravimeid.

Süsteemse toimega antihistamiinikumid

  1. Allergiavastased tabletid, siirupid ja tilgad leevendavad süsteemselt nii sügelust, pisaratevoolu kui ka ninakinnisust. Kuna toimeaineid on palju, võiks apteeker soovitada sobivat varianti apteegis kohapeal.
  2. Hormoone sisaldavad tabletid on tugeva põletikuvastase toimega.
  3. Kombineeritud süsteemse toimega preparaadid sobivad neile, kellel esineb samaaegselt tugev ninakinnisus ja vesine nohu.

Kuidas valida endale sobiv allergiaravim?

Kuna iga inimese organism metaboliseerib ravimeid veidi erinevalt, ei ole võimalik ette öelda, milline toimeaine kõige paremini sobib. Kõik allergiavastased toimeained töötavad sarnase mehhanismiga, seega ei ole suurt vahet milline valida, igal juhul peaks see allergiasümptomeid leevendama. Meeles tasuks pidada, et mõni ravim võib põhjustada rohkem kõrvaltoimeid, samas kui teine võib olla individuaalselt tõhusam. Kui ravim on varem hästi sobinud (efektiivne, ilma kõrvaltoimeteta), siis võiks jätkata selle kasutamist või soovi korral valida samast rühmast soodsam alternatiiv. Kui ravim ei ole andnud oodatud tulemust, tasuks proovida teist toimeainet.

Kui ravim ei ole apteegis saadaval

Mõnikord võib juhtuda, et hästi sobiv ravim ei ole enam turul saadaval. Selle põhjuseks on enamasti üks kahest – tarneraskused või turustamise lõpetamine.

Teavet saadavuse kohta on võimalik kontrollida veebis www.ravimiregister.ee ning küsimuste tekkimisel saab astuda läbi apteegist.


NB! Artiklis olid mainitud ravimid. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Uudised:

Kõik postitused