Igaühel on jaanipäevaks oma plaan: kallima leidmiseks korjata seitset sorti lilli ja ronida üle seitsme aia, hüpata üle lõkke, otsida helendavaid jaaniusse või veeta sõprade ja naabrite seltsis niisama lõbusalt aega. Et valguse- ja suvepüha saaks tähistatud väärikalt, aga eelkõige oma tervist säästvalt, annab nõu Apotheka proviisor Janika Tähnas.
Söök, jook ja kõhuhädad
Tihti kujuneb jaanipäev lõputuks lihasöömise peoks. Ennetamaks toidust ja liigsöömisest, aga ka alkoholist tulenevaid tervisehädasid, on mõistlik esmane nälg ja janu peletada klaasitäie vee ja tervisliku salatiga. Kui kõhuhädasid on ka varasemalt esinenud, on apteegis saada mitmeid rasvase toidu seedimist kergendavaid preparaate. Seedetrakti mikrofloora ja talitluse normaliseerimisele aitavad kaasa ka piimhappebaktereid sisaldavad toidulisandid. Kõhukinnisust ja raskustunnet leevendab aga kindlasti üks pikem jalutuskäik või metsajooks ja vee joomine.
Sääsed ja puugid
Puukide vältimisel on kõige suuremaks abiks see kui lõkkekoha ümbert niita muru võimalikult lühikeseks. Sääsed aga kardavad tuult ja armastavad veekogusid, nii et tiigi veerel on sääski tõenäoliselt rohkem kui tuulise mere ääres. See aga ei tähenda, et mõnelpool neid tüütuid sitikaid-satikaid üldse pole – igaks juhuks tasub tõrjevahendid ühes võtta.
Mida aga teha valuliku, punetava või lihtsalt sügeleva putukahammustusega? Sobiliku toote valimisel peab teadma, milline hammustuse koht välja näeb, kas nahk kuumab, on turses või pigem on probleemiks sügelus. Kui tekib tõsisem nahareaktsioon, peab eelistama suukaudset allergiavastast antihistamiinikumi, mis sobib väga hästi ka sügeluse leevendamiseks. Putukahammustus tuleb hoida puhtana, et ei tekiks põletikku. Selleks sobib nii tavaline antiseptik kui ka spetsiaalne sügelust vähendav ja põletikuvastane putukahammustustuse leevendaja, näiteks Ciccarelli SOS putukahammustust leevendav pliiats või After Bite kreem.
Päikesekreemid
Ennetada on alati lihtsam kui pärast nahapõletikku ravida. Eelkõige lastele mõeldes peab eelistama kõrgema kaitsefaktoriga päikesekaitsevahendeid. Pärast päevitust on mõistlik kasutada päevitusjärgseid kreeme või geele, mis niisutavad ja rahustavad nahka. Selleks sobib hästi näiteks Babe aaloegeel.
Vopsud, põletused, kriimud
Lõkkeäärne kullimäng, köievedu või jõukatsumine võib teinekord lõppeda verevalumi või lihasvaluga. Esmase leevenduse annab sellisel juhul külmakompress, samas saab abi ka külmaspreidest ja geelidest, neid võib vaja minna ka grillimise käigus saadud kergemate põletuste korral. Jahutava toimega spreid ja geelid mõjuvad imehästi ka näiteks pika ja väsitava matka õhtul jalgadele määrides.
Kriimude, marrastuste ja haavade tekkimisel tuleb need esmalt võimalusel voolava vee all suuremast mustusest puhastada, seejärel loputada füsioloogilise lahuse või antiseptikumiga, mis ei kipita haaval – selleks sobib hästi näiteks Pharmacare-i antiseptiline sprei. Seejärel tuleb haav katta puhta sideme või plaastri või haavaliimiga. Kindlasti tasub varuda ka hüdrokolloidplaastreid – kui korra on neid haaval kasutatud, siis teistsugust plaastrit enam paljud ei tahagi.
Kondoom kaasa!
Jaaniööl on kirg kiire tekkima. Soovimatute raseduste või suguhaiguste vastu tuleb jaanikule minnes kondoomi kotti pista, et see oleks vajadusel olemas.
Midagi peavalu ja külmetushaiguste vastu
Ehkki meie kujutlustes on jaanipäev alati päikeseline ja kaunis, siis tavaliselt on täpselt vastupidi ehk nagu öeldakse – kehv suusailm. Kui riideid on liiga vähe kaasas, vihm sajab krae vahele ja tuul tõmbab läbi, on nohu, köha, kurguvalu ja palavik kerged tulema. Palavikualandajad ja valuvaigistid peaksid kindlasti käepärast olema, kuna peavalu võib tekkida nii vähesest vee tarbimisest, kuumusest kui ka hoopis alkoholi tarbimisest.