Pindkuiv nahk – nahamure, mis kimbutab kõiki nahatüüpe

15.06.2023

Pindkuiv nahk – nahamure, mis kimbutab kõiki nahatüüpe

Aastaaegade vaheldumine võib kaasa tuua erinevaid nahamuresid: karedus üleüldiselt või paiguti laikudena, nahk tundub õhem ja kortsulisem, segavad kiskuv tunne ja pingulolek. Seda nimetatakse naha pindkuivuseks, mis võib esineda igal nahatüübil. Pindkuiva nahka ära kiirusta abistama rammusama kreemiga, vaid hoopiski läbimõeldud etapilise nutika nahahooldusega: võta kasutusele alkoholivaba näovesi, õrnatoimeline koorija ning õrnad lisahooldustooted nagu seerumid ja näomaskid.

Tekst: Krista Kiin


Dehüdreeritud ehk pindkuiv nahk on nahaseisund, mida põhjustavad enamasti välised, kuid ka mõned sisemised tegurid. Pindkuivust soodustavad näiteks jahe ja niiske õhk, tuulised ilmad, keskküttega kaasnev õhukuivus, aga ka õigete ja väärtuslike toitainete puudus, nendib kosmeetik Tiina Vahemaa. "Lisaks võib pindkuivust tekitada vale nahahooldus: kui näol või kehal kasutatakse liiga agressiivseid koorijaid ja pesuvahendeid või jäetakse nahahooldus üldse soiku."

Mida teha, kui nahk on kuiv, kare ja pingul?

Tiina Vahemaa sõnul kurdavad kliendid – tavaliselt alates 40. eluaastast – sageli, et ükskõik mida nahale kanda, tekitab see põletavat tunnet. "Kui naha veesisaldus langeb alla 10%, hakkab nahk kuivama ja toob kaasa ebamugavustunde, mida iseloomustavad punetus, sügelus ja ketendav tunne," põhjendab kosmeetik. Kui nahas on vähem vett, halveneb NMF, lipiidide tase langeb ning käivitub nõiaring, millest on raske välja tulla. NMF ehk natural moisturizing factor koosneb nii rasv- kui vesilahustuvatest ainetest, millest 20% on pärit higist ja 80% keratiinistumisprotsessist.

kuiv nahk

Pindkuiva naha tunnused on tuhm ja elutu jume, kerge karedus ja ketendus ning enamasti kiskuv tunne pärast veega pesemist. "Need ebamugavused võivad esineda kätel, jalgadel, näos, küünarnukkidel, suu ümber, jalalabadel ja isegi genitaalidel," loetleb Vahemaa. Tema kinnitusel võib nahk dehüdreeruda või see protsess süveneda ka elustiili ja töökeskkonna tõttu. "Keskmine inimene veedab tunduvalt rohkem aega siseruumides kui õues," tõdeb kosmeetik. "Kontorites, kodudes ja kaubanduskeskustes on meil aga kliimaseadmed, mis eemaldavad õhust niiskuse ehk vähendavad niiskustaset, mis omakorda muudab naha pH-taset ning kahjustab naha kaitsebarjääri." Vahemaa tutvustab uuringut, milles osalejad olid kuue tunni jooksul madala õhuniiskusega ruumis. Uuring näitas, et epidermise välimine, nn sarvjas kiht kannatas veekao all märkimisväärselt.

Pärilikkuse ja vanuse mõjud - millised nad on?

Tiina Vahemaa sõnul kipub naha kuivus olema geneetiline. "Juhul kui esivanematel on olnud kuiv nahk kalduvusega rosaatseale, võib seda esineda ka järgneval põlvkonnal," kinnitab kosmeetik. Mida vanemaks, seda rohkem võib tunda, kuidas nahk muutub karedaks ja kuivaks ning sel puudub elastsus. "Paraku langeb aastatega naha rasu- ja higinäärmete aktiivsus," jätkab Tiina Vahemaa. Kuiva nahka soodustavad vanemas eas ka vähene liikumine, aeglustunud vereringlus ja ainevahetus, samuti üldine tervislik seisund. Naha tervist mõjutavad ka:

  • diabeet
  • psoriaas
  • atoopiline dermatiit

Näiteks on leitud, et ensüüm, mis põhjustab ketendust, on atoopilise dermatiidi all kannatajate nahas palju aktiivsem ning sellest tulenevalt on ka nende nahk kare ja ketendav. Naha kaitsebarjääri tugevdavad rakkudevahelised lipiidid, mis kujutavad endast segu keramiididest, kolesteroolist ja vabadest rasvhapetest. Atoopiku nahas on vähenenud lipiidide koguhulk, keramiidide ja vabade rasvhapete ahelad on lühemad ning esineb mõnd liiki keramiidide defitsiiti.

atoopiline nahk

Kuiv nahk ei ole siiski ainult vanema ea mure, vaid võib tekkida ka nooremana. Kui nahas on vähem niiskust ja lipiidide tase on langenud, viib see naharakkude aeglasele uuendusprotsessile ja sellest tingituna hakkavad surnud naharakud kogunema nahapinnale, mis väljendub tuhmis ja elutus jumes ning ebaühtlases nahatekstuuris- Kui keramiide ei moodustu piisavalt, aurustub nahast liiga palju niiskust. Selle tagajärg ongi üldise nahatervise halvenemine: nahk kisub, on pingul, sügeleb, ei võta aktiivseid toitaineid vastu ega ole võimeline iseseisvalt taastuma.

Pindkuiv kuiv nahk. Aga miks?

Ka normaalne, rasune ja segatüüpi nahk võivad olla pindkuivad. „Rasust/segatüüpi nahka mõjutavad hormonaalsed muutused suuremal määral," räägib Tiina Vahemaa. "Nii teisme- kui täiskasvanueas seisame silmitsi hormoonide aktiveerumisega, mis võivad tekitada üksikuid vistrikke, aga ka hulgaliselt rasu ületootmist ning viia niiskussisalduse tasakaalust välja."

Peamine viga, mida siis tehakse, on liiga agressiivsete matistavate toodete kasutamine või liiga sagedane koorimine. "Rasune nahk ei ole probleemne nahk," rõhutab kosmeetik. "Vastupidi, sel on isegi väga hea eelis: naha vananemine ilmneb märksa hiljem kui kuiva naha puhul."

Kui hooldada rasust nahka liiga intensiivsete toimeainetega, kuivatame naha ära piirkondades (nt põskedel), kus rasueritus ei ole kuigi aktiivne. "Seeläbi muutub nahk õhemaks ja välistingimustele vastuvõtlikumaks ehk nii tekitame ise soovimatuid nahamuutusi," hoiatab Vahemaa. "Samuti võib kaasneda olukord, kus nahk hakkab enda kaitseks rasu juurde tootma." Kui segatüüpi nahk on pindkuiv ning kasutada selle taastamiseks liiga toitvaid aineid, võib taas tekkida suletud ring ning tulemuseks on liiga läikiv nahapind. Seetõttu võiksid kreemid, mida pindkuiva naha puhul valida, vastata tavapärasele nahatüübile.

Tiina Vahemaa nendib ka, et sageli hoolitsetakse näonaha eest ülearu, aga unustatakse hooldada kehanahka. "Seetõttu võib keha nahk tunduda kihelev, kuiv, kestendav, mis võib viia lausa mikropragudeni," tõdeb Tiina Vahemaa. "Tagajärjena tekibki pindkuiv nahk, kuna läbi kahjustunud kaitsebarjääri avanevad rakkude vahel nn sillad ning nende kaudu aurustub nahasisene niiskus." 

Kui sellist nahka hakata taastama liiga toitvate kreemide ja muude toodetega, võib see nahale tekitada hoopis rasukihi, kuna keramiidide hulk on tasakaalus ega lase toitvatel ainetel piisavalt hästi nahka tungida. "Kuiva naha puhul on puudulik nii niiskus- kui ka keramiiditase," jätkab kosmeetik. "Rasu- ja higinäärmed töötavad passiivsemalt, mistõttu väheneb naha elastsus. Vananedes väheneb ka uute rakkude tootmine, mis omakorda viib naha õhenemise ning tundlikkuse tekkeni."

A ja O: puhasta ja niisuta! Miks see on nii tähtis?

Pindkuiv ja kuiv nahk vajavad niisutavaid toimeaineid sisaldavaid hooldustooteid. "Kreemide koostist uurides tuleks jälgida, et need ei sisaldaks alkoholi, liialt parfüümi, eeterlikke õlisid ja teisi nahka pigem kuivatavaid koostisosi," paneb Tiina Vahemaa südamele. "Vältida tuleks ka vaseliini ja mineraalõli baasil tehtud salve ja kreeme, kuna need võivad ummistada poore ning hakata pikemal kasutamisel nahka kuivatama." Eelistatud koostisosad võiksid kosmeetiku soovitusel olla näiteks:

  • hüaluroonhape
  • glütseriin
  • niatsiinamiid
  • allantoiin
  • oliivõli
  • pantenool
  • jojoobiõli
  • shea-või

Kui normaalsel nahal esineb dehüdreeritud naha tunnuseid, tuleks kaaluda leebemaid puhastustooteid, näiteks näopuhastusvahtu tundlikule nahale, mittemahapestavat mitsellaarvett või minna üle näopiimale ja -veele. "Rasuse/segatüüpi naha puhul on mõistlik kasutada kergema valemiga kreeme ja seerumeid, mis reguleerivad rasunäärmete tööd ja matistavad ning niisutavad ja ergutavad rakkude tegevust," soovitab Tiina Vahemaa. "Need võiksid olla õlivabad tooted." Ööseks võiks nahale kanda mõnd hooldavat kreemi, mis sisaldab väikesel määral nahasõbralikku, õlist koostisosa.

nahahooldus

Nii pindkuiva kui ka rasuse naha puhul on hea kasutada õrnatoimelist näopuhastusvahendit – näopesugeeli, -vahtu või mitsellaarvett. "Kindlasti tasub vähemalt kord nädalas koorida nahka õrnatoimelise koorijaga (nt ensüümkoorija), mis eemaldab sarvestunud rakud ning aitab kaasa toiteainete imendumisele," annab Tiina Vahemaa nõu. "Lisaks turgutab ja värskendab koorimine jumet ning aitab kaasa rakkude normaalsele ringlusele." Väga tähtis on igapäevane vee joomine – see säilitab nahka elastsena ning hoiab ära niiskusvaeguse.

Tähtis on ka tasakaalustatud mitmekülgne toit. "Naha tervisele on olulised asendamatud rasvhapped, mikroelemendid ja vitamiinid," selgitab kosmeetik. Väga tähtis on tarbida oomega-3- ja oomega-6-rasvhappeid ning A- ja B-grupi vitamiine. Ka E-vitamiin mõjub nahale ja kogu organismile hästi, kuna sel on antioksüdatiivne ja niisutav toime. "Tsink aitab kaasa naha taastamisele ja paranemisele," lisab kosmeetik.

Kosutavat niisutust!

Normaalsele nahale Tundlikule nahale
  • puhastus: näopiim, -emulsioon või -geel;
  • toonik (sprei);
  • kord nädalas (kergete hapete või graanulitega) koorija;
  • niisutavad, taastavad maskid (vitamiinide või hüaluroonhappega);
  • kreem + päikesekaitse.
  • puhastus: mitsellaarvesi või õrn puhastusgeel;
  • toonik (sprei);
  • naha kaitsemehhanismi tugevdav seerum; 
  • kord kahe nädala jooksul (ensümaatiline) koorija;
  • mask 1–2 korda nädalas;
  • kreem + päikesekaitse.
avokaado-mask

Tee niisutav avokaadomask!

  • 1 pehme avokaado
  • 1 tl mett
  • oliiviõli

Mikserda ained ühtlaseks siidiseks massiks ning kanna 10–15 minutiks nahale. Seejärel pese segu õrnalt sooja veega maha ning tupsuta nahk kergelt rätikuga kuivaks.


Mis niisutab nahka rohkem?

Emulsioon ja kreem-fluid
  • Piimja, õrna ja kerge tekstuuriga.
  • Sisaldab rohkelt vett.
  • Koostises on palju rohkem kreemi baasainet ja õlisid kui geelis
  • Loob nahale väikese kaitsekihi.
  • Imendub kiiresti.
Ihupiim
  • Kerge, piimja tekstuuriga.
  • Sisaldab põhiosas vett.
  • Koostises on rohkem kreemi baasainet ja õlisid kui emulsioonis ning kreem-fluid’is.
  • Niisutab rikkalikult.
  • Imendub kiiresti ja kergesti.
  • Loob nahale kerge kaitsekihi.
  • Ei jäta nahka rasvaseks.
Kreem
  • Tummise tekstuuriga.
  • Sisaldab rohkelt kreemi baasainet, kuid põhikomponent on vesi.
  • Mida tihkem on kreem, seda rohkem võideid on kreemi segatud.
  • Olenevalt koostisest niisutav ja/või toitev.
  • Imendub kauem kui ihupiim.
  • Jätab nahale tuntava kaitsekihi.

Kuivõli (hüdrolüüsitud õli)
  • Vesise ja kergema tekstuuriga kui tavaline õli.
  • Imendub kiiresti.
  • Ei jäta nahapinda rasvaseks.
  • Niisutab ja toidab rikkalikult.
  • Moodustab nahale kerge kaitsekihi.
  • Tavaliselt spreipudelis, parim on pihustada seda niiskele nahale ja seejärel naha sisse masseerida.
Kehaõli
  • Õlise tekstuuriga.
  • Koostises on esikohal õli.
  • Sisaldab sageli taimeekstrakte ja eeterlikke õlisid.
  • Toidab nahka rikkalikult.
  • Jätab nahale tugeva kaitsekihi.
  • Kahefaasiliste kehaõlide koostises on ka vesi. Toodet tuleb enne kasutamist korralikult loksutada, et eri koostisained seguneksid. Kahefaasiline õli toidab ja niisutab nahka.
Kehavõie
  • Tihke tekstuuriga.
  • Sisaldab palju võideid ja õlisid, vähesel määral vett.
  • Enamasti tehtud shea-või baasil.
  • Jätab nahale tugeva ja tuntava kaitsekihi.
  • Imendub kehatoodetest kõige kauem.
  • Toidab nahka rikkalikult ja hoiab hästi niiskust.
Kehavesi
  • Kõige kergem.
  • Koostises ei ole õli ega rasva.
  • Sisaldab õrnalt lõhnavaid taimeekstrakte.
  • Kantakse kehale spreipudelist.
  • Imendub kohe.
  • Niisutab ja värskendab.
  • Parandab naha elastsust.
  • Ei jäta nahapinda rasvaseks.
  • Sobib hästi värskendamiseks ka muude kehatoodete peale.

Allikas: Tiina Vahemaa

Uudised:

  • Sellest, mis mütsi all peidus…

    Sellest, mis mütsi all peidus…

    Loe lähemalt

  • Sügis-talvine õrn nahahooldus pere pisematele

    Sügis-talvine õrn nahahooldus pere pisematele

    Loe lähemalt

  • Kuidas võidelda akne vastu tõhusalt ja nahka ärritamata?

    Kuidas võidelda akne vastu tõhusalt ja nahka ärritamata?

    Loe lähemalt

  • Pindmiste haavade hooldus

    Pindmiste haavade hooldus

    Loe lähemalt

  • Pigmendilaigud häirivad? Kõik nende ennetamisest ja ravist. Apotheka proviisor annab nõu!

    Pigmendilaigud häirivad? Kõik nende ennetamisest ja ravist. Apotheka proviisor annab nõu!

    Loe lähemalt

Kõik postitused