Planeerimata või kauaoodatud rasedus? Mida oodata ja millal teha rasedustesti?

30.08.2023

Planeerimata või kauaoodatud rasedus? Mida oodata ja millal teha rasedustesti?

Rasedus kestab ca 9 kuud, eostumine võtab aega vaid loetud minutid. Kuigi ideaalis on iga rasedus planeeritud ja vanemad lapse saabumiseks valmis, siis reaalsuses tuleb ette ka hoopis vastupidiseid olukordi. Apotheka apteeker Karina Udaltsova räägib, mis aitab rasedusaegse iivelduse ja oksendamise vastu ning millal saab teha rasedustestid. Samuti vaatame, mis vitamiinid sobivad raseduse planeeritud toetamiseks.


Rasedus kui ootamatu üllatus


Alati ei ole rasedus oodatud ja planeeritud ja võib tabada ootamatult või täiesti valel eluperioodil. Mõni võib imestada – kuidas selline asi üldse juhtuda saab? Tegelikult see polegi nii keeruline ja võib ühel võib teisel põhjusel juhtuda meist paljudega.

  • Rasestumisvastased vahendid veavad alt – isegi kontratseptiive korrektselt kasutades kaasneb alati väike risk: näiteks kondoomid võivad puruneda, pillide toime võib olla kõhuviiruse tagajärjel vähenenud või hormoonspiraal välja tulnud. Põhjuseid, miks üks või teine rasestumisvastane vahend alt veab, on palju erinevaid. Kindlasti tasub alati läbi lugeda toote infoleht, et ennast võimalike riskidega kurssi viia. 

Rasestumisvastasest vahenditest loe rohkem meie artiklist "Proviisori ülevaade rasestumisvastastest vahenditest"

  • Kommunikatsioonihäired – mõnikord saavad partnerid teineteisest valesti aru ja arvavad, et just teine pool hoolitseb rasestumisvastaste vahendite eest.
  • Liigne kindlus viljatuse diagnoosis – vahel juhtub nii, et varases nooruses saadud viljatuse diagnoos hilisemas elus enam ei kehti - organismis on toimunud mingid muutused, mis on viljakust tõstnud või selle hoopiski taastanud. Vahel harva on pandud viljatuse diagnoos ka ekslikult ning küllalt leidub ka inimesi, kes eeldavad, et nad ei saagi enam rasestuda vanuse, kaasuvate haiguste või teatud ravimite tarvitamise tõttu.
  • Alkoholi või narkootikumide tarvitamine – joobeseisundis luuakse sageli selliseid seksuaalsuhteid, mida kainena isegi ei kaalutaks. See kehtib eriti just kaitsmata vahekordade kohta.
  • Ebaregulaarsed menstruatsioonitsüklid – neil, kel on ebaregulaarsed menstruatsioonid, on viljakate perioodide välja arvestamine keerulisem ning sageli tehakse selles arvestustes vigu, mis võivad viia soovimatu rasestumiseni.
  • Vaimse tervise probleemid – teatud psüühikahäiretega inimestel on raskusi riskide hindamisega ja ohtudest hoidumisega, eriti juhul kui nad ei saa adekvaatset ravi ja nõustamist.

NB! Kui kaitsmata vahekord on aset leidnud vähem, kui 72 tundi tagasi, ja sa kindlasti rasestuda ei soovi, siis jõuad veel võtta SoS pilli.


SoS pill on hädaabi kontratseptiiv, mida tuleks kasutada ainult erakorralise abinõuna mitte regulaarse rasestumisvastase vahendina. Tabletid sisaldavad toimeainena levonorgestreeli ja nende toime seisneb ovulatsiooni ja rasestumise vältimises juhul, kui vahekord on toimunud preovulatoorses faasis, mil rasestumise tõenäosus on suurim. Enne tarvitamist on väga oluline lugeda infolehte.

Sa ei osanud seda oodata, kuid kahtlustad, et oled rase. Millal on õige aeg teha rasedustesti?

  • Tee kindlaks, kas oled tõesti rase. Arusaadavalt tekib küsimus – millal teha testi? Raseduse väga varases järgus sobib selleks suurepäraselt varajane rasedustest. Näiteks Formula Vitale või Viola rasedustest, mida võib kasutada isegi juba enne, kui menstruatsioon on hilinenud. Tavaline rasedustest suudab raseduse kindlaks määrata alates menstruatsiooni hilinemise esimesest päevast või umbes 14 päeva pärast viljastumist.
    Kui soovid olla tulemuse õigsuses veelgi kindlam, võid lasta määrata rasedushormooni hCG vereanalüüsiga. Igal juhul aitab rasedustesti tegemine, olgu see siis veretest või apteegis müüdav kodune test, segases olukorras kiiresti selgust saada.

  • Broneeri aeg günekoloogi juurde. Ükskõik, mis sa ka ei otsustaks, günekoloog ja/või ämmaemand saavad sellel teel olema sinu kaaslased.
  • Räägi oma partneriga. Sageli on ka ootamatu rasedus midagi suurepärast, mida lihtsalt veel sel ajahetkel oodata ei osanud. Partneriga uudise jagamine aitab olukorda enda jaoks selgemaks mõelda ja tuge saada. Kui rasedus on aga tõepoolest sattunud väga valele ajale, kas meditsiinilistel või muudel põhjustel, ka siis tuleks ideaalis kõik otsused ikkagi koos partneriga läbi rääkida. Alati võib otsida toetust ka oma tugivõrgustikult.

Planeeritud rasedus: mida raseduselt oodata?


Rasedustest tehtud, partneri ja lähedastega räägitud ja plaan on sünnitada? Aga kuidas edasi ja mida raseduselt oodata? Ootamatu rasestumise korral, eriti nooremas eas, ei pruugi olla veel täit ülevaadet, mida rasedus endast kujutab ja mis sellega kaasneb – see on tundunud lihtsalt kauge tulevikumuusikana. Ehk on isegi mõeldud tulevikus lapse saamisele, kuid rasedusele veel mitte. Fakt on see, et lapseootuse ajal tuleb valmis olla mitmeteks füüsilisteks ja emotsionaalseteks muutusteks. Ennast võimalike muutustega kurssi viies väheneb emotsionaalne stress, sest eesootavateks ebamugavusteks saab ennast vajadusel ette valmistada.

rasedus


Muidugi ei esine kõikidel naistel kõiki samasid sümptomeid, kuid üldjuhul on raseduse tunnused enamikul naistest üsna sarnased, eriti need raseduse sümptomid, mis ilmnevad 1. trimestril, juba varsti peale rasestumist:

  • Menstruatsiooni ärajäämine
  • Rindade suurenemine (hormonaalsete muutuste tõttu suurenevad rinnanäärmed). Rinnanibude valusaks, ülitundlikuks ja värvuselt tumedamaks muutumine
  • Seletamatu väsimusetunne ja suurenenud unevajadus
  • Iiveldus ja oksendamine, eriti hommikuti
  • Kõhupuhitus (progesterooni tootmine aeglustab soolestiku tööd)
  • Võimalik veresegune määrimine (arvatakse, et just pesastumise ajal, siis kui munarakk kinnitub emaka seina külge, kuid iga määrimise korral peaks siiski konsulteerima günekoloogiga)
  • Urineerimissageduse suurenemine (kasvav emakas võib hakata avaldama survet põiele)
  • Kaalutõus (esmalt peamiselt suurenenud isudega seoses, hiljem emaka ja loote kasvamise tõttu)

Nii mõnegi rasedusega kaasneva ebamugavuse leevendamiseks leidub apteegitoodete seas efektiivseid vahendeid. Peamisteks rasedusaegseteks kaebusteks on iiveldus ja oksendamine.

Mis aitab iivelduse vastu?

Iivelduse vastu soovitatakse rasedatele sageli ingverit. Ingver on iivelduse vastu tõepoolest väga efektiivne, kuid sellega ei tohiks üle pingutada. Apteegis on saadaval ingveritabletid, mis sobivad hästi ka raseduse ajal, kuid kindlasti tuleks jälgida soovituslikke koguseid. Heaks variandiks on ka ingveritee. Sarnase efekti annab ka piparmünt, mida on samuti mugav tarbida just teena.

Iivelduse vastu aitab raseduse ajal ka väikestes kogustes söömine – just tühja kõhuga kipub iiveldustunne tugevam olema. Käekotis tasub kaasas kanda väikeses pakis neutraalse maitsega küpsiseid. Eriti hästi leevendavad iiveldust maheda maitsega toidud nagu röstsai või keedetud riis. Kindlasti on veidi abi ka värskest õhust ja piisavast vedeliku tarbimisest. 

Aga mis aitab oksendamise vastu?

Oksendamise vastu aitab raseduse ajal kõige paremini iiveldustunde vältimine ja leevendamine ehk siis oksendamise ennetamine – paljud ravimid, mida muidu oleks võimalik tarvitada, raseduse ajal ei sobi.

Emotsioonid on laes! Lisaks füüsilistele muutustele võivad raseduse jooksul esineda ka mitmed emotsionaalsed muutused, mis kipuvad mõnel juhul füüsilistest isegi raskemini talutavamad olema.

  • Meeleolu kõikumine – hormonaalsed muutused võivad esile kutsuda vahelduva eduga nii ärrituvust, kurbust kui ülimat õnnetunnet
  • Ärevuse ja elevuse vaheldumine – ühelt poolt suur õnnetunne lapseootuse üle vaheldub ärevuse ja hirmuga beebiga hakkama saamise osas
  • Muutused kehakujus ja kehakaalus – mõningatel juhtudel võivad tekitada madalat enesehinnangut ja oma kehaga rahulolematust

Kuidas veel rasedust toetada?

Kindlasti peaks endale välja valima rasedusaegsed vitamiinid. Eriti oluline on raseduse alguses foolhape. Läbi tuleks mõelda ka toitumine, eelistama peaks värsket, vitamiinide- ja mineraalaineterikast toitu, samal ajal jälgides ka toidu rauasisaldust, et hemoglobiin ei langeks alla normi. Rasedatel ei ole soovitatav süüa näiteks pastöriseerimata piimatooteid (ka hallitusjuustu), toorest kala (sushit) ja keetmata koorikloomi. Liikumine peaks olema igapäevane ja eelistatult värskes õhus, samas ei tohiks üle pingutada, sest puhkus ja unetunnid on äärmiselt olulised. Vältima peaks kahjulikke aineid nagu alkohol ja tubakas ning mürgised puhastusvahendid ja kanged keemiatööstuse tooted. Raseduse ajal on soovitatav käia regulaarselt günekoloogi ja/või ämmaemanda vastuvõtul, kes oskavad raseduse kulgu professionaalselt jälgida ja vajadusel suunata ja nõustada.


Loe rohkem:

Uudised:

Kõik postitused