Särava ja ilusa näonaha saladus ehk erinevad happed nahahoolduses

06.12.2023

Kui alles mõne aja eest kuulusid happekoorimise, -hoolduse või keemilise koorimise protseduurid vaid ilusalongide ja -kliinikute teenuste hulka, on leebemad happekoorijad nüüd jõudnud pea iga iluteadliku naise vannituppa.

Tekst: Krista Kiin 


Happeid kasutatakse peente kortsukeste silumiseks ja lõtvunud naha turgutamiseks, aga ka akne, naha liigse rasuerituse ja laienenud pooride ning komedoonide korral. Abi saab ka tuhmi jume ja ebaühtlase pigmentatsiooni puhul. „Happekoorimise headest külgedest võiks rääkida pikalt, sest igal happel on omad plussid. Kõige üldisemalt on aga keemilise koorimise roll lõhkuda tihked sidemed surnud rakkude vahel ja eemaldada sarvestunud rakud,“ selgitab New Look Clinicu peaspetsialist Kairi Sakjas.

Supervõimetega AHA-happed

Happeid liigitakse rühmadesse. „Kõige tuntumad on puuviljahapped või AHA- ehk alfa-hüdroksühapped, mille hulka kuuluvad piimhape (piimast, jogurtist, hapukoorest), mandlihape (mõrumandlitest), viinamarjahape (viinamarjadest), sidrunhape (sidrunitest, laimidest ja apelsinidest), õunhape (suhkruvahtrast), fütohape (teraviljadest) ja glükoolhape (suhkruroost),“ loetleb Kairi Sakjas. Sellest reast toob ta välja piimhappe, mille koorimisvõime on küll tagasihoidlik, kuid lisaülesanded väga olulised. Nimelt on piimhape tähtis naha loomuliku niiskustaseme tagamisel ja mõjutab tugevalt naha mikrobioomi, et pindmine nahakiht oleks terve ega laseks mikroobe organismi sisse.

„Minu teine lemmik on glükoolhape,“ jätkab Kairi Sakjas. „See on ainus hape AHA-hapete rühmast, mis on suuteline poore ahendama ning tungima naha sügavamasse ehk dermise kihti. Glükoolhape tekitab nahale tavaliselt ebameeldiva kipitava tunde, kuid Laboratoires Renophase meditsiinilise kosmeetika teadlased kombineerisid seda aminohappega, et saavutada suurepäraseid tulemusi ilma seejuures ebameeldivust talumata.“ Glükoolhape on tugeva põletiku- ja vananemisvastase toimega, samuti annab häid tulemusi aknearmidega võitlemisel. 

„Veel üheks samasse rühma kuuluv tõhus hape on mandlihape, mis on praegu iluteenindajate kindel valik, kuid mille kasutamisel saavutatavad tulemused sõltuvad siiski olulisel määral sellest, milline on happe pH-tase,“ täiendab Kairi Sakjas. „See hape annab häid tulemusi pigmendimurede ja põletikulise akne korral.“ 

Probleemse naha abilised

Järgmise rühmana tuntakse BHA- ehk beetahüdroksühappeid. Sellest rühmast toob Kairi Sakjas esile eelkõige salitsüülhappeid. „Tegemist on tugevalt keratolüütilise ainega, mida tasuks valida eelkõige komedoonse akne puhul,“ märgib Sakjas. „Kuna salitsüülhappe puhul on tegemist väga kooriva preparaadiga, sobib see ka melasma probleemide puhul. Kindlasti tuleb meeles pidada, et antud hape kuivatab nahka ja teeb selle hellaks.“ 

Vähem tuntud hapete rühm on dikarboksüülhapped, kuhu kuulub näiteks aselaiinhape, mis on asendamatu rosaatsea puhul ning aitab ka pigmendilaikudega inimesi. „Samasse rühma kuulub merevaikhape, millel on vananemist pidurdav toime,“ lisab Sakjas. „Praegu on seda võimalik naha sisse saada ainult biodermalisatsiooni protseduuriga. Oleme oma kliinikus seda teinud nüüdseks rohkem kui aasta jooksul ja näeme, et lisaks vananemisvastasele toimele on happel ka põletikuvastane mõju.“

Samasse hapete rühma kuulub ka paljude lemmik retinoehape, mis on kõige aktiivsem vorm A-vitamiinist. „Kõik teised (retinool, retinüül, retinaalaldehüüd) on pehmemad vormid, kuid sellest hoolimata imenduvad need ained sügavale nahka ning neil on fibroplaste aktiveeriv toime – retinoidid aitavad nahal toota juurde kollageeni ja elastiini,“ räägib Kairi Sakjas. „Retinoehape parandab ka verevarustust uute veresoonte moodustumise stimuleerimise kaudu ning sellel on ka komedolüütiline toime ehk retinoehape lahustab komedoone ning kiirendab naharakkude uuendamist.“ 

Nahka kaitsev suhkruroohape

Kõige vähem tuntud on Kairi Sakjase kinnitusel glükonolaktoon ehk suhkruroohapped. Need kuuluvad PHA- ehk polühüdroksühapete rühma, kuhu kuulub ka hüaluroonhape. „Glükonolaktoon on väga tugev antioksüdant ja niisutaja, mis kaitseb nahka enneaegse vananemise eest, neutraliseerides vabu radikaale ja andes nahale vastupidavuse välismõjudele,“ kirjeldab Sakjas. „Sel happel on kergeid antibakteriaalseid omadusi, mistõttu sobib hästi tundliku nahaga inimestele akne ja kuperoosa ravis ega ärrita isegi rosaatsea all kannatavat nahka.“

Varem soovitati happehooldused lõpetada kohe kevade hakul, mil päike kõrgemalt käima hakkab. Tegelikult pole see vajalik. „On tõesti üksikuid happeid – näiteks salitsüülhape ja retinoehape –, mida ei soovitata päikselisel hooajal eriti kasutada, kuna need muudavad naha valgustundlikuks,“ selgitab Kairi Sakjas, „samas on mandlihape ja glükoolhape tugevad antioksüdandid, mis neutraliseerivad päikesekiirgusest pärinevaid vabu radikaale ning kaitsevad seeläbi rakke.“ Siiski ei soovitata pärast nende hapetega koorimist järgmisel päeval randa päevitama või mägedesse suusatama minna. „Glükonolaktoonhappe (suhkruroohappe) puhul on aga kliinilised uuringud tõestanud, et see suurendab naha kaitset UV-kiirte vastu koguni kuni 50%,“ rõhutab Kairi Sakjas. „Lisaks naha kaitsele on boonuseks glükonolaktooni vananemisvastane toime, elastiini ja kollageeni tootmise stimuleerimine, naha pinna tugevdamine välisärritajate vastu, põletikuvastane toime ning omadus siduda vett, mis annab nahale suurepärase niisutatuse.“

Totaalselt muutunud hapete maailm

Ehkki happekoorimise teema on ilumaailmas aina populaarsem ning ka tooted jõudnud salongidest kodukasutusse, tundub selle ümber liikuvat endiselt palju müüte ja ehk ka väärkasutust. „Sageli arvatakse, et happed pigem rikuvad ja kuivatavad nahka ning muudavad selle õhukeseks,“ nimetab Kairi Sakjas. „Osaliselt – rääkides näiteks salitsüülhappest või TCA-st (triklooräädikhape) – on sellel väitel tõepõhi all, kuid vale on seda laiendada tervele happekoorimise valdkonnale.“ Kairi Sakjas on happekoorimise protseduure ja sellealaseid koolitusi teinud üle 15 aasta ning selle aja jooksul on hapete maailm tema sõnul täiesti muutunud. „Kui 20 aastat tagasi oli moes keemilise koorimisega nahk maha koorida põhimõttel, mida rohkem ketendas, seda uhkem, siis nüüd pakuvad meditsiinilised sarjad koorimist, mis tungib naha sisse ja mõjutab seda sügavuti, kuid rakkude irdumine toimub pärast protseduuri märkamatult, igapäevase näopesu käigus.“ Selline lähenemine on nahale märksa tervislikum ning kahtlemata ka esteetilisem. 

„Vastavalt naha tüübile ja seisundile tuleb kasutamiseks valida ka õige hape,“ nendib Sakjas. „Hape ei muuda kindlasti nahka õhukeseks, vaid seda teeb just naha koorimise puudumine. Surnud rakud on oma kujult õhukesed liistakud ja kui need üksteise peale kihistuvad, ei jätku hapnikul võimalust sellest tihkest „kilest“ läbi tungida ega naha vereringel jõudu uusi volüümseid rakke juurde toota.“ Nii koosneb nahk sellisel juhul enamasti õhukestest surnud naharakkudest, mis lõpuks praktiliselt läbi paistavad. „Kui tundub, et kõik veresooned on läbi naha näha, on tagumine aeg leida endale nahaspetsialist, kes teeb aktiivainetega happekoorimist,“ võtab Sakjas kokku. 

Julgelt ka kodukasutusse

Kes on võtnud happetooted kasutusele oma koduses hoolduses, on kahtlemata väga tubli ja iluteadlik. „Reegel on see, et ühe happega toote kasutamine peaks toimuma vähemalt korra päevas, et tagada rakkude normaalne töö,“ märgib Kairi Sakjas. „Hea on võrdluseks tuua kümne tuhande sammu käimine iga päev, mis on hea üldise tervise jaoks.“ Kairi Sakjas soovitab oma klientidele eelkõige glükoolhappega puhastustoodet ja seejärel ööseks vajaduspõhiselt mõnd happekreemi. „Oluline on jälgida, et pärast happepuhastustoote kasutamist niisutataks nahka näotoonikuga, mitte mitsellaarveega, ning hommikuseks kreemiks peab samuti olema niisutav kreem,“ rõhutab Sakjas. „Hape ja niisutus käivad alati käsikäes ja mitte seetõttu, et hape kuivataks, vaid põhjusel, et hape paneb rakkude ainevahetuse kiiremini tööle ja niisutust läheb rohkem vaja. Pärast jooksu tekib ju ka organismil joogijanu.“ 

Oluline on õigesti aru saada koduse happekoorimise mõistest: leidub kodukasutuse tooteid, mis sisaldavad väheses koguses happeid ja mida võib kasutada iga päev, aga jagub ka tooteid, mis on intensiivsemad. Viimaseid üle 1–2 korra nädalas kasutada ei tohi. „Neid nimetatakse kodusteks happekoorijateks, ülejäänud aga on naha normaalse töö tegijad,“ jätkab Kairi Sakjas. Koduseks happekoorijaks soovitab ta alati valida glükoolhappega maski. Tugevad retinoolid jäägu spetsialistidele ning alkoholialuselised erijuhtudeks.

Kel ei ole kodus veel ühtegi happega toodet, neile paneb Sakjas südamele, et esimeste ostude koostisosades ei sisalduks salitsüülhapet. „Ka ei maksaks alustada kohe retinoolidega, pigem startige hüaluroonhappega,“ annab Sakjas nõu. „Teisisõnu: ärge nõudke, et nahk suudaks kohe joosta, kui see pole veel kiirkõndigi teinud! Põletikulisema naha puhul ei tohiks asuda nahka kohe kuivatama, vaid proovida võiks enne probiootilisi fluide, kreeme ja maske.“

 

Toeta oma nahka ka sügisel

  • Sügisel kipub paljudel nahk kehvaks minema, kuna päike enam ei kuivata naha pindmist kihti ja ebapuhtus saab pinnale kerkida. Seepärast võiks teha kasvõi 3–4 protseduurist koosneva happekoorimiskuuri, et nii naha alus- kui ka pealiskiht saaksid taas puhtaks ja rakkude töö normaliseeruks.
  • Sügise saabudes on aeg vahetada geeljamad kreemid kreemjate vastu. Kes suvel seerumit ei kasutanud, võiks nüüd oma nahka poputada ja lubada ka üks seerumikuur.
  • Sügistalvisel ajal meie kliimas päikesekaitsefaktoriga (SPF-iga) tooteid ei armastata, kuid isegi külma ja tuulise ilmaga suudab päike ikka nahka vanandada ning firma Rhea Cosmeticsi ja Bologna ülikooli teadlaste uuringust selgus, et jumestustoodetes olev SPF ei suuda kaitsta nahka terve päeva jooksul. Praegu on aga isegi suuremaks naharakkude tapjaks sinine valgus, mida saame kõikvõimalikelt ekraanidelt. Seetõttu on välja tulnud SPF + blue light kaitse tooted, millest kujuneb küllap uus trend. Neid võiks kasutada meigi alla lisakaitseks.

Allikas: Kairi Sakjas


Koge hapete imelist mõju!


Loe lisaks:

Uudised:

  • Apteeker, perearst, EMO või 112? Kuidas teha õige valik tervisemure korral?

    Loe lähemalt

  • Mitmekesine mikrobioom – kas tervema elu võti?

    Loe lähemalt

  • Apotheka.ee võitis neljandat korda kõige kasutajasõbralikuma e-poe tiitli Eestis tervise ja ilu valdkonnas!

    Loe lähemalt

  • Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Loe lähemalt

  • Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

    Loe lähemalt

Kõik postitused