Sellest, mis mütsi all peidus…

05.11.2024

Sellest, mis mütsi all peidus…

Nahk, sealhulgas ka peanahk, peegeldab meie tervist. Kõik me unistame tervetest ja tugevatest juustest, kuid peanahale pöörame enamasti palju vähem tähelepanu. Terved juuksed saavad alguse aga tervest peanahast ning naha kui terviku eest hoolitsedes anname ühtlasi panuse ka säravate ja tugevate juuste kasvuks. Kui kuiva ja tundliku näonaha korral on abiks tuhanded erinevad kreemid ja seerumid, siis taolised mured juustega kaetud peanahal teevad aga pahatihti nõutuks. Alljärgnevalt heidame põgusa pilgu sellele, mis talvel mütsi all peidus - peanahale ning probleemidele, mis peanahal esineda võivad.

Autor: Kaisa Viljar - Arst-resident dermatoveneroloogia alal

Peanaha kuivus ja tundlikkus


Sügistalvisel perioodil on kuivem nahk näol ja kätel paljudele tuttav mure. Põhjuseid, miks ka meie peanahk talvisel ajal kuivaks ja tundlikuks muutub, on mitmeid. Talvekuudel on õhuniiskuse tase madalam nii välis- kui sisetingimustes. Madalam õhuniiskuse tase tingib aga niiskuse kao nahast. Samuti võib talvisel perioodil olla rasunäärmete aktiivsus madalam ning rasu tootmine peanahal väheneb. Selle tagajärjel väheneb lipiidide hulk naha pinnal ning tulemuseks on kuivem nahk.

Kui kogu peanahk muutub punetavaks ja kihelevaks, siis võib see viidata tundlikule peanahale. Peanaha suurenenud tundlikkuse põhjuseks võivad olla nii sisemised kui välised tegurid. Tundliku peanaha korral tasuks üle vaadata oma elustiil ja toidulaud. Stressi vähendamine, suitsetamise vältimine, piisav uni ning toidupüramiidil põhinev tasakaalustatud toitumine on siinkohal võtmesõnadeks. Tundliku peanaha korral peaks vältima juuste ja peanaha kuumtöötlemist (ettevaatust kuuma õhuga föönitamisel!) ning rohkelt erinevate juuksehooldusvahendite kasutamist (sage juuste värvimine, kuivšampoonid, juukselakid ja -vahud jmt võivad olla kurjast). Kui ärritus, punetus ja valu peanahal on püsivad, siis võib põhjuseks olla ka kontaktallergia ehk allergia mingile ainele, millega puutume kokku oma igapäevases keskkonnas. Kontaktallergiat on võimalik tuvastada nahateste ehk epikutaanteste teostades. Tundliku peanaha korral võiks juuksehoolduses eelistada spetsiaalselt tundlikule nahale mõeldud leebeid niisutavaid tooteid. Pakaselisel perioodil kõlab kuum dušš küll ahvatlevalt, kuid liiga kuum vesi mõjub peanahale samuti kuivatavalt ja ärritavalt, mistõttu on leige veega pea pesemine nahasõbralikum valik. Pead võiks pesta vastavalt vajadusele - õigete vahenditega peanaha eest hoolitsedes ei ole ka igapäevane peapesu keelatud. Küll aga tuleks silmas pidada, et igale pesukorrale ei järgneks juuste- ja peanaha kuumtöötlust.

 

Kõõm, sügelus ja ketendus peanahal


Sügelus ja ketendus peanahal viitavad enamasti kahele probleemile: kõõmale või seborroilisele dermatiidile. Seborroiline dermatiit ja kõõm kuuluvad ühte haiguste gruppi ning on väga levinud - hinnanguliselt mõjutavad need mured mingil eluperioodil kokku kuni poolt kogu täiskasvanute populatsioonist.Nii kõõma kui seborroilise dermatiidi etioloogia ei ole tänaseni täielikult selge, kuid oma roll nende probleemide korral on lipofiilsel pärmitaolisel mikroorganismil Malassezial, mis oma elutegevuse tulemusena käivitab põletikureaktsiooni nahas.

Kõõm väljendub peanahal kerge sügeluse ning kuiva, peenehelbelise ketendusena. Kõõma korral piirdub probleem peanahaga ning selle puhul nahal tavaliselt punetust ning teisi põletikunähte ei esine. Seborroiline dermatiit seevastu tekitab kollakat kuiva või rasust kettu, põhjustab nahal väljendunud sügelust ning võib haarata lisaks peanahale ka teisi rasurikkaid piirkondi nagu kõrvalesti, kulmude- ja habemepiirkonda, nasolabiaalpiirkonda ja isegi kehatüve.

Seborroilise dermatiidi korral on nahk enamasti punetav ja ärritunud. Seborroilise dermatiidi esinemissageduse haripunktid on beebieas, puberteedieas ning täiskasvanueas 40.- 60. eluaasta vahel. Oluline on teada, et täiskasvanueas on seborroiline dermatiit enamasti krooniline haigus - see tähendab, et haigus kulgeb ägenemiste ja remissioonidega ning probleem kipub ägenema stressirohketel eluperioodidel. Nii kõõma kui seborroilise dermatiidi puhul saab abi käsimüügis olevatest toodetest - seleensulfiid ja ketokonasool on toimeained, mida tasuks nende murede korral šampoonidest otsida. Kui probleem on tõsisem või käsimüügi toodetest pole abi olnud, siis tasuks kindlasti murega pöörduda dermatoloogi vastuvõtule, kes hindab olukorda ja määrab vajadusel retseptiravi.

Peanaha psoriaas


Kui peanahale ilmnevad selgelt piiritletud naha tasapinnast kõrgemad roosakas-valged ja rohkelt ketendavad naastud, siis võib tegu olla peanaha psoriaasiga. Peanaha psoriaas esineb kuni 80%-l neist inimestest, kel esineb psoriaasi ka mujal keha piirkondades. Samas võib psoriaas peanahal esineda ka isoleeritult ehk ollagi ainus väljendus psoriaasist. Väga sageli kipub psoriaas ägenema pimedal aastaajal ja suurenenud stressi foonil. Peanaha psoriaasi puhul paikneb lööve sagedamini kuklapiirkonnas, juuksepiiril ning võib ulatuda ka kaelale ja kõrvade piirkonda. Lööve võib olla sügelev ja põhjustab tihti psühholoogilist stressi. Peanaha psoriaasi korral võib abi saada tõrvašampoonist, keratolüütilistest ainetest (nt salitsüülhape, uurea) ja valgusravist, mida tihti kombineeritakse nahaarsti poolt määratud retseptiraviga. 

Peatäid


Peanaha sügelus eriti kõrvade ja kukla piirkonnas, põletik ja väga sügelevad kublad peanahal võivad olla põhjustatud peatäidest. Peatäid levivad eelkõige seal, kus viibib palju inimesi koos, näiteks lastekollektiivis. Arusaam, et täid tekivad mustusest, on ekslik. Nakkuse võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest. Sageli nakatutakse otseses kokkupuutes teiste inimeste juustega või kammide, rätikute, kõrvaklappide, patsikummide ning mütside vahendusel. Peatäid levivad hõlpsasti ka perekonnasiseselt, olles seega probleemiks mitte ainult lastel vaid ka täiskasvanute seas. Kuna peanaha sügelus tekib sageli alles nädalaid peale peatäidega nakatumist, siis on oluline regulaarselt kontrollida kõiki pereliikmeid. Peatäide korral on apteegis käsimüügis saadaval spetsiaalsed šampoonid- ja lahused, mis on efektiivsed ja ohutud. Täidega nakatumise korral tuleks ravida kõiki nakatunuid samaaegselt.

 

Juuste hõrenemine


Üsna sage mure pimedal ja külmal ajal on suurenenud juuste väljalangemine. Terve peanaha puhul umbes umbes 85% juuksekarvadest on aktiivselt kasvavas ehk anageenses faasis, mis kestab keskmiselt 4 aastat. Umbes 15% juustest on tavaliselt puhkavas ehk telogeenses faasis. See faas kestab 3–5 nädalat, kuni kasvu- ehk anageenfaas taastub. Puhkeseisundis ehk telogeensete juuste all hakkab kasvama uus anageenne juuksekarv, mis sisuliselt lükkab vanu puhkeseisundis olevaid juuksekarvu välja. Seega vähene igapäevane (kuni 100 juuksekarva ööpäevas) juuste väljalangemine on karvafolliiklite normaalse funktsioneerimise tulem ning ei peaks muret tekitama. Samas võivad stress, teatud ravimid, hormonaalsed häired, suured operatsioonid, infektsioonid ja toitumisvaegused põhjustada suure osa kasvufaasis olevate juuste üleminekut puhkefaasi, tuues seega kaasa oluliselt suurenenud juuste väljalangemise mõne kuu jooksul. Enamasti märgatakse seda juuste kammimisel või pesemisel. Seda seisundit nimetatakse telogen effluviumiks ning on mõne kuu jooksul isetaastuv.

Juuste väljalangemise põhjused võivad olla ka autoimmuunsed või geneetilised. Olenevalt haigusest võib juuste kadu olla kas ajutine või taaspöördumatu, koldeline või üldine. Näiteks autoimmuunse haiguse koldelise alopeetsia korral esineb täielik juuste kadu laiguti ning mure võib lisaks peanahale väljenduda ka habemes, ripsmetes ja kulmudes. Kui juuste väljalangemine mis tahes mustrina tekitab muret ja põhjustab psühholoogilisi probleeme, siis ei tasuks jääda oma murega üksi. Samuti ei peaks häbenema rääkida oma peanahaga seotud mis tahes muredest nahaarstile. Dermatoloogid tegelevad lisaks nahamuredele ka juukseid ja küüsi puudutavate probleemidega, hindavad olukorda ja määravad vajadusel korrektse ravi.


Loe lisaks:

Uudised:

  • Sügis-talvine õrn nahahooldus pere pisematele

    Sügis-talvine õrn nahahooldus pere pisematele

    Loe lähemalt

  • Kuidas võidelda akne vastu tõhusalt ja nahka ärritamata?

    Kuidas võidelda akne vastu tõhusalt ja nahka ärritamata?

    Loe lähemalt

  • Pigmendilaigud häirivad? Kõik nende ennetamisest ja ravist. Apotheka proviisor annab nõu!

    Pigmendilaigud häirivad? Kõik nende ennetamisest ja ravist. Apotheka proviisor annab nõu!

    Loe lähemalt

  • Babé apteegikosmeetika - hüvasti kortsud, lõtvunud nahk ja ebaühtlane nahatoon!

    Babé apteegikosmeetika - hüvasti kortsud, lõtvunud nahk ja ebaühtlane nahatoon!

    Loe lähemalt

  • Pindmiste haavade hooldus

    Pindmiste haavade hooldus

    Loe lähemalt

Kõik postitused