Silmatilgad – kuidas neid valida? | Systane soovitab

04.12.2023

Silmatilgad – kuidas neid valida? | Systane soovitab

Öeldakse, et silmad on hinge peegel ja pole kahtlust, et nägemine on üks meie kõige olulisemaid meeli. Silmade tervisele ei pöörata sageli enne tähelepanu, kui tekivad esimesed häirivad sümptomid nagu kuivus, hägusus, sügelus, väsimus või isegi valu. Esimeseks mõtteks ja abiks on loomulikult silmatilgad, kuid uuringutest on selgunud, et kahjuks valib peaaegu 45% inimestest endale ise ebasobivad silmatilgad1. Ent alustame algusest – vaatame üle silma kuivuse põhjused ja tunnused, pisarakile kihid ja pisarate moodustumise, sest nii on silmatilkade valik palju lihtsam.

Mis põhjustab silmade kuivust?

Kuiva silma kujunedes langevad silma optilised omadused ning suureneb hõõrduvus ja vastuvõtlikkus mikroobidele ja viirustele. Samuti tõuseb põletikumediaatorite kontsentratsioon ning kahjustada saavad sarvkesta ja limaskesta epiteelirakud. Sellele kõigele on õnneks olemas leevendus, kuid alustama peaks siiski põhjustest.

  1. Vanus - vananedes toodavad silmad vähem pisaravedelikku, samuti muutub pisaravedeliku koostis.
  2. Keskkond - kuivas või tuulises kliimas, kõrgmäestikes, suitsu, konditsioneeriõhu ja kütte toimel aurustub pisaravedelik kiiremini.
  3. Ekraanid - arvutid, nutitelefonid, tahvlid ja isegi televiisor vähendavad pilgutamise sagedust ja väsitavad silmi.
  4. Haigused - diabeet, reumatoidartriit ja kilpnäärmehaigused mõjutavad pisarate produktsiooni.
  5. Läätsed - läätsede kandmine, eriti pikemat aega, kuivatab silmi.
  6. Silmalau väärarengud ja muud silmalaugude probleemid - kui silmalaud ei sulgu täielikult, siis aurustub pisaravedelik kiiremini.
  7. Silma laseroperatsioonid - lühinägelikkuse vmt raviks tehtavad operatsioonid muudavad silmad ajutiselt kuivemaks.

Kuidas silmad toimivad?

Mõeldes silmale, mõtleme üsnagi ühtlasele ja lihtsale kerale. Tegelikult on silma ehitus äärmiselt keeruline ning igal osal on oma kindel eesmärk.

  • Silmaava eesmist osa katab pisarakile, mille eesmärk on tagada, et silm püsiks niiske, libe ja näeks hästi. 
  • Pisarakile kõige sisemine kiht, kohe vastu sarvkesta, on limakiht, mida toodavad sarvkesta karikrakud. Limakiht muudab silma märguvaks ja hoiab enda küljes järgmist kihti – veekihti. 
  • Pisarakile veekihti toodetakse pisaranäärmete poolt. Veekiht koosneb küll 98% osas veest, ent selles on silma tervise jaoks ülitähtsad mikroorganismide vastased ained ja sarvkesta toitained. 
  • Lima- ja veekihti nimetatakse kokkuvõtvalt veelimakihiks, sest need kaks on omavahel tihedalt seotud. 
  • Veelimakihti katab lipiidkiht, mida toodetakse silmalaugude ääres olevates Meibomi näärmetes. Silmalaugude pilgutamisel puutuvad silmalaugude ääred kokku ning silma avanedes tõmmatakse lipiidkiht veelimakihi peale laiali. Lipiidkiht takistab pisaravedeliku aurumist, hoiab ära pisarate voolamise üle lauäärte ja vähendab silmalaugude hõõrdumist. 

Mis mõjutab pisaravedelikku ja selle kvaliteeti?

Normaalsetes tingimustes moodustub pisaraid 24 tunni jooksul 0,5 – 1,0 ml. Pisaravedelik koosneb küll peamiselt veest, ent selles sisalduvad ka orgaanilised ained nagu proteiinid, lipiidid ja glükoos, mis toidavad ja kaitsevad sarvkesta. Hea kvaliteediga pisaraid on vaja selleks, et silm oleks terve ja näeks teravalt. Pisarakile uueneb iga silmapilgutusega. Pilgutuste vahel veekiht õheneb normaalse aurumise ning pisara äravoolu tõttu. Pilgutamine toimub reflektoorselt siis, kui veekiht õheneb aurumise tõttu ning lipiidkiht puutub kokku limakihiga, mis tekitab kuiva koha. Pisarad voolavad läbi pisarakanalite ära ninakäiku. Kuna pisarakile koosneb mitmest erinevast organist, siis on selle võrra rohkem ka põhjuseid, miks pisaravedelik võib ebakvaliteetne olla.

  • organismi kehv üldtervis
  • diabeet
  • rosaatsea
  • reumatoidartriit
  • Sjögreni sündroom
  • kilpnäärmehaigused
  • erinevad allergiad
  • teatud ravimite kasutamine
  • kuiv keskkond
  • vähene pilgutamine
  • säilitusainetega (nt bensalkooniumkloriid (BAK) ja tsetrimiid) silmatilkade kasutamine

Millised silmatilgad valida?

Kõige olulisem on valida silmatilgad vastavalt konkreetsele olukorrale ja vajadusele. Systane tootevalikus on viis erinevat silmatilka, igaüks neist kindla suunitlusega. 

Systane Ultra Systane Ultra säilitusainevabad silmatilgad leevendavad keskkonnatingimustest tulenevat, aeg-ajalt esinevat kuiva silma. Siia alla kuuluvad ekraanide kasutamine, konditsioneeritud ruumides viibimine, kuum, külm, tugev tuul ja tolm. Kõik need põhjustavad silmade väsimust, ärritust ning põletustunnet. Systane Ultra annab kiire leevenduse, libestades kaks korda rohkem kui ainult hüaluroonhapet sisaldavad silmatilgad2. Samuti hoiab see tugevalt niiskust2 ja taastab limakihi3.

Systane Hydration 

Systane Hydration säilitusainevabad silmatilgad pakuvad pikaajalist leevendust, kui kuiva silma tunnused on püsivad ja/või kantakse kontaktläätsi, sümptomiteks kuivus, võõrkeha tunne, sügelus või punasus. Tänu hüaluroonhappele hoiavad Hydration silmatilgad kaks korda paremini niiskust2, taastades veelimakihti. Uuringutega on tõestatud, et Hydration on parim sarvkesta epiteeli taastamiseks4. See on eriti oluline kontaktläätsede kandjatele ja neile, kel olnud silmaoperatsioon5 (näiteks laseroperatsioon või silmasisese läätse vahetus).

Systane Complete

Systane Complete säilitusainevabad silmatilgad sobivad kõigile, sest need niisutavad, õlitavad ja taastavad kõik pisarakile kihid kaheksaks tunniks6. Tilkades sisalduvad lipiidide nanoosakesed migreeruvad pealmisesse pisarakile kihti, ega lase veel aurustuda. Complete niisutab sama hästi nagu Ultra, kuid lisaks õlitab nagu Balance. Complete leevendab kuiva silma sümptomeid nagu kuivus, väsimus, põletustunne, võõrkeha tunne, sügelus, punetus ja vesisus. Just vesised silmad näitavad, et vaja oleks õliga silmatilkasid, mis aitaksid taastada lipiidkihti – lipiidkiht hoiab veekihti silma sarvkesta vastas kinni. See sobib väga hästi ka sagedasele ekraanide kasutajale. Kontaktläätsede kasutajad võivad Complete´i kasutada 15 minutit enne kontaktläätsede silma paigaldamist ja vahetult peale silmast eemaldamist.

Systane Balance

Systane Balance silmatilgad õlitavad, taastavad lipiidkihi7 ja kaitsevad pisarate aurustumise eest7, leevendades kaebusi nagu silmade vesisus ja rähmasus – sümptomid, mis on väga iseloomulikud Meibomi näärmete düsfunktsioonile. Kontaktläätsede kasutajad võivad Balance'i kasutada 15 minutit enne kontaktläätsede silma paigaldamist ja vahetult peale silmast eemaldamist.

Systane Gel Drops

Systane Gel Drops silmageel on välja töötatud väga kuiva silma kaebuste leevendamiseks. Gel Drops´e on, erinevalt tuubidest, mugav kasutada, sest pudelis on tilgad vedelad, vajuvad silma pealispinnal hästi laiali, muutudes alles silmal geeljaks. Samuti annavad need pikaajalise libestuse ja niisutuse, taastades veelimakihti. Gel Drops täiendab efektiivselt krooniliselt kuiva silma ravi8 ja kaitseb edasiste rakukahjustuste eest9. Peale kasutamist võib silmades tekkida udusus kuna geel valgub pilgutades silma pealispinnal laiali. Udusus möödub mõne minuti jooksul ent toime on pikaajaline. Gel Drops´e soovitatakse panna silma ka ööseks – nii aitab see hoida stabiilset niiskusekihti, mis on vajalik rakkude taastumiseks. Kontaktläätsede kasutajad võivad Complete´i kasutada 15 minutit enne kontaktläätsede silma paigaldamist ja vahetult peale silmast eemaldamist.

Systane Balance ja Gel Drops silmatilgad sisaldavad küll säilitusainet Polyquad®, kuid Polyquad® erineb teistest selle poolest, et on suure molekuliga ning ei sisene sarvkesta epiteelirakkudesse. Samuti puuduvad sel omadused, mis rikuks lipiidkihti. Säilitusaine viiakse organismist välja läbi nina-pisarajuha.

 

Kokkuvõtteks:

Kõik niisutavate omadustega Systane silmatilgad on pudelis vedeled ning hakkavad niisutama alles silma sattudes. Mida kuivem silm, seda geeljamaks tilgad silmas muutuvad. Säilitusainevabu pudeleid tuleb tilgutamisel pigistada. Soovitame silmatilgapudelit enne kasutamist ringja liigutusega segada, kuid mitte üles-alla loksutada, sest nii võib vedelik vahuseks minna. 

Systane silmatilkade tootja Alcon hoolitseb ookeanide heaolu eest - iga silmatilkade tootesarjas kasutatava plastiku tonni kohta kogub Plastic Bank Alconi nimel haavatavates rannikualade kogukondades ookeanidest sama koguse plasti.


Viited:

1. Systane ATU Report USA; Alcon data on file, 2016. 2. Rangarajan R, Kraybill B, Ogundele A, Ketelson H. Effects of a hyaluronic acid/hydroxypropyl guar artificial tear solution on protection, recovery, and lubricity in models of corneal epithelium. J Ocul Pharmacol Ther. 2015;31(8):491-497. 3. Aguilar A, Berra M et al. Efficacy of polyethylene glycol–propylene glycol-based lubricant eye drops in reducing squamous metaplasia in patients with dry eye disease. Clin Ophthalmol. 2018;12:1237-1243. 4. Ogundele A, Kao W, Carlson E. Impact of Hyaluronic Acid Containing Artificial Tear Products on Re-epithelialization in an In Vivo Corneal Wound Model. Poster presented at: 8th International Conference on the Tear Film & Ocular Surface; September 7-10, 2016; Montpellier, France. 5. Davidson R, Schultz-Scott B. Efficacy Evaluation of SYSTANE® ULTRA in Patients With Dry Eye Undergoing Cataract Surgery. Poster presented at: 30th Congress of the European Society of Cataract and Refractive Surgeons; September 8-12, 2012; Milan, Italy. 6. Silverstein S, Yeu E, Tauber J, et al. Symptom Relief Following a Single Dose of Propylene Glycol-Hydroxypropyl Guar Nanoemulsion in Patients with Dry Eye Disease: A Phase IV, Multicenter Trial. Clin Ophthalmol. 2020;14:3167-3177. 7. Benelli U. Systane lubricant eye drops in the management of ocular dryness. Clin Ophthalmol. 2011:5;783-790. 8. Cohen S, et al. Evaluation of clinical outcomes in patients with dry eye disease using lubricant eye drops containing polyethylene glycol or carboxymethylcellulose. Clin Ophtalmology. 2014;8:157-164. 9. Christensen M, Martin A, Meadows D. An evaluation of the efficacy and patient acceptance of a new lubricant eye gel. The American Academy of Optometry Annual Meeting; 2011; E-Abstract 115013. 


Loe lisaks:

Seotud tooted:

Uudised:

  • Millised kriisid võivad meid tabada ja kuidas halvimaks parimal võimalikul moel valmistuda?

    Millised kriisid võivad meid tabada ja kuidas halvimaks parimal võimalikul moel valmistuda?

    Loe lähemalt

  • Mis on diabeet ja miks peab seda ravima?

    Mis on diabeet ja miks peab seda ravima?

    Loe lähemalt

  • Kas tead, millised vitamiinid on just meeste organismile olulised? Räägime lähemalt!

    Kas tead, millised vitamiinid on just meeste organismile olulised? Räägime lähemalt!

    Loe lähemalt

  • Täpike siin, täpike seal

    Täpike siin, täpike seal

    Loe lähemalt

  • Naudi sügisilma masenduse ja stressita! 15 nõuannet stressist vabanemiseks

    Naudi sügisilma masenduse ja stressita! 15 nõuannet stressist vabanemiseks

    Loe lähemalt

Kõik postitused