Suvi ja toidulisandid - kas on vaja võtta?

01.08.2024

Suvi ja toidulisandid - kas on vaja võtta?

Kas oled mõelnud sellele, et ka suvel võib tekkida vitamiinide ja mineraalainete puudus? Jah, suurenenud füüsiline aktiivsus, rohkem päikesepaistet ja seeläbi ka D-vitamiini ning värsked kodumaised puu- ja juurviljad on küll kõik suurepärased tervise alustalad, kuid eksperdid on arvamusel, et sellest kahjuks siiski ei piisa. 

Suvel tuleb ette tavapärasest rohkem füüsilisi töid ja tegemisi, nagu näiteks aiatööd ning veesport rannas, mis kõik võivad suurendada erinevate vitamiinide ja mineraalide vajadust. Suureneda võib näiteks magneesiumi ja Q10 vajadus. Üheks oluliseks puudujäägiks võivad olla ka oomega-3-rasvhapped

Tegelikult on täiesti mõistetav, et suvepäikese saabudes ja värske toidu valmides kiputakse unustama kõik muud organismile vajalikud ained, nagu näiteks erinevad bioloogiliselt aktiivsed toidulisandid nagu kalaõli ja kompleksvitamiinid. Tõenäoliselt võib suve saabudes igas apteegis sellist suundumust märgata. Oluline on märkida, et kuigi saadaval on suures koguses kohalikku värsket toitu, kust saab tõepoolest palju C-vitamiini, tuleks mõelda sellele, kas eestlased tarbivad suvel tõesti ka rohkem rasvast kala või linaõli, mis sisaldaks vajalikke oomega-3-rasvhappeid? Tõenäoliselt see nii ei ole. 

Rahvusvahelise farmaatsiaettevõtte Valentis tellitud uuring Eesti elanikkonna seas näitas, et 56% vastanutest, kes tarbivad kalaõli, teevad seda ebaregulaarselt ja ülejäänud 44% ei tarbi seda üldse. 14% vastanutest ütles, et tarbivad kalaõli aeg-ajalt, 26% vastanute puhul sõltub kalaõli tarbimine olukorrast. Vaid 8% vastanutest tarbib kalaõli korrapäraselt. Iga kümnes eestlane, kes muidu tarbib kalaõli, ei võta suvel oomega-3-rasvhappeid sisaldavaid toidulisandeid.

Inimestele, kes kala vähemalt kaks korda nädalas ei söö, on rahvusvaheliselt sertifitseeritud kvaliteetse kalaõli tarbimine heaks alternatiiviks saamaks piisavas koguses oomega-3-rasvhappeid. Eelistama peaks võimalikult suure oomega-3-rasvhapete sisaldusega kalaõli, sest mida rohkem oomega-3-rasvhappeid kalaõli sisaldab, seda suurem on selle kasutegur. Väga sageli arvatakse, et igasugune kalaõli sisaldab D-vitamiini ja seega ei pea seda suvel võtma. Kalaõli hinnatakse kõrgelt eelkõige selles sisalduvate oomega-3-rasvhapete tõttu. Oomega-3-rasvhapete kasulikkus on teaduslikult tõendatud. Kuna inimorganism ise oomega-3-rasvhappeid ei tooda, saab organism neid vaid toidust või toidulisanditest. Kõige suuremas koguses oomega-3-rasvhappeid sisaldavad looduses kasvanud rasvased kalad, näiteks anšoovised, sardiinid, makrell, lõhe ja erinevad mereannid.

Kalaõli valimisel tuleks jälgida kindlasti selle eikosapentaeenhappe (EPA) ja dokosaheksaeenhappe (DHA) sisaldust, kuna need on kõige tähtsamad oomega-3-rasvhapped. EPA ja DHA  tugevdavad immuunsüsteemi, vähendavad põletikulisi reaktsioone ja sobivad suurepäraselt krooniliste haiguste ennetamiseks. DHA on vajalik optimaalse ajutalituse, mälu, keskendumisvõime, vaimse arengu ja töövõime, närvisüsteemi ning nägemise jaoks. EPA on vajalik südame, veresoonte ja vereringe õigeks toimimiseks ning normaalse vererõhu jaoks. Oomega-3 rasvhapped on polüküllastamata rasvhapped, millel on põletikuvastane toime ning seetõttu on see eriti oluline neile, kellel on kroonilised põletikulised haigused. Samuti ka neile, kellel on suurem kardiovaskulaarne risk ehk on kujunenud või kujunemas mõni südame-veresoonkonna haigus või diabeet. Muidugi on neid haigusi ja seisundeid veel mitmeid, mille korral kalaõli tarbimisest abi võib olla. 

Kõige sagedamini käivad eestlased apteekides toidulisandeid ostmas sügisel, kui ilm läheb vaikselt järjest külmemaks ning algamas on viiruste hooaeg. Tegelikult tuleks organismi sügis-talviseks perioodiks ette valmistama hakata juba suvel, sest ainult nii on võimalik tagada tugev immuunsüsteem ajaks, mil viirushaigused jälle jõudsalt levima hakkavad. Oomega-3-rasvhapped on üheks tervise alustalaks, mistõttu tuleks kalaõli tugeva tervise säilitamiseks võtta aastaringselt. 

Uudised:

  • Selle tähtsa vitamiini puudus võib põhjustada jalgade vaevusi

    Selle tähtsa vitamiini puudus võib põhjustada jalgade vaevusi

    Loe lähemalt

  • Kuidas reservväelasena retkeks valmistuda?

    Kuidas reservväelasena retkeks valmistuda?

    Loe lähemalt

  • Kevadväsimus ja värske õhu mürgitus

    Kevadväsimus ja värske õhu mürgitus

    Loe lähemalt

  • Rasedus - mis seda mõjutab ja kuidas saaks toetada?

    Rasedus - mis seda mõjutab ja kuidas saaks toetada?

    Loe lähemalt

  • Surnud ring - stress põhjustab magamatust ja magamatus stressi

    Surnud ring - stress põhjustab magamatust ja magamatus stressi

    Loe lähemalt

Kõik postitused