Teismeliste akne vs. täiskasvanute akne

15.04.2025

Teismeliste akne vs. täiskasvanute akne

Akne on üks enim levinud nahahaigus kogu maailmas, mis esineb peamiselt puberteedieas, kuid järjest rohkem suureneb aknet põdevate täiskasvanute hulk. Teismeliste ja täiskasvanute akne erinevad mitmel viisil, alustades selle põhjustest, lööbe asukohast, raskusastmest ning ravivõimalustest. Kõige põletavamaks küsimuseks akne teemal on aga alati just akne ravi ja aknelise naha hooldamine. Vaatame, kuidas erineb teismeliste akne täiskasvanute aknest ja mis on akne põhjused ning uurime esteetilise meditsiini õelt Gerli Meringult (Confido Esteetika ja laserravi kliinik) ka seda, kuidas aknelise naha eest õigesti hoolitseda.


Akne põhjused 

Teismelised: Peamiseks teismeliste akne põhjuseks on hormonaalsed muutused. Rasu tootmist reguleerivate meessuguhormoonide tase hakkab tõusma just puberteedieas - rasunäärmed suurenevad ja seeläbi suureneb ka rasu tootmine. Surnud naharakud aga kuhjuvad ja rasunäärmed kitsenevad tänu aeglasele mikrovereringele, mille tulemusel ei pääse rasu nahapinnale ja tekib põletik. Samuti mängivad olulist rolli toitumine, geneetika, vale nahahooldus, bakterid, stress ja toitumine.

Täiskasvanud: Põhjustajateks võivad olla nii sisemised kui välimised tegurid. Sageli on täiskasvanute akne seotud stressi, hormonaalsete kõikumiste (nt menstruatsioon, menopaus, rasedus), vale nahahoolduse, ebatervisliku toitumise ning teatud ravimite ja haigusseisunditega.

Lööbe asukoht 

Teismelised: peamiselt näol, rinnal ja seljal.

Täiskasvanud: enim näo alumisel poolel ehk lõual, alalõualuu piirkonnas ja kaelal.

Akne tüübid ja raskusaste 

Teismelised: Sageli esineb komedoone ning põletikulisi vistrikke, mis võivad olla ulatuslikumad. Akne tüüpideks on komedonaalne akne, papulopustulaarne akne ja sõlmelis-tsüstiline akne.
Raskusastmed võivad olla kerge, mõõdukas, raske ja väga raske.

Täiskasvanud: Eristatakse kahte alatüüpi - püsiv ja hilise algusega. Püsiv akne on haiguse jätkumine noorukieast täiskasvanueani. Hiline akne hõlmab 25-aastaseid ja vanemaid, keda akne pole varem mõjutanud. Mõlemad alatüübid mõjutavad sagedamini naisi. Rohkem põletikulisem ja vähe komedoone.

Akne mõju naha seisukorrale ja paranemine 

Teismelised: Nahk uueneb kiiremini, mis aitab põletikul kiiremini taanduda.

Täiskasvanud: Paranemine on aeglasem kui noorukite akne korral. Võib suureneda nahatundlikkus, sagedamini esineb põletikujärgne punetus, hüper- või hüpopigmentatsioon ja tihedamini tekivad ka armid.


Kuidas aknelise naha eest hoolitseda? 

Akne ravi sõltub selle raskusastmest, põhjustest ja nahatüübist. Ravivõimalused jagunevad käsimüügis olevate toodete, retseptiravimite, elustiili muutuste ja meditsiiniliste protseduuride vahel.

Gerli Mering, esteetilise meditsiini õde, Confido Esteetika ja laserravi kliinik

Esteetilise meditsiini õena näen igapäevaselt, kui oluline on pakkuda akne patsientidele individuaalset nõustamist ja soovitada tõhusaid hooldusprotseduure. Esmatähtis on paika saada igapäevane nahahoolduse rutiin. Kui akne on valulik ja põletikuline või hoolimata heast nahahooldusest ei aita, tuleks kindlasti konsulteerida dermatoloogiga, kes vajadusel määrab süsteemse ravi.

Kerge ja mõõduka akne puhul aitavad kaasa ka kliinikutes tehtavad protseduurid, mis vähendavad akne sümptomeid, parandavad naha välimust ja ennetavad akne armide teket. Nendeks on näiteks keemiline koorimine ja LED-valgusravi. Keemiline koorimine parandab naha tekstuuri, eemaldab surnud naharakud ja vähendab põletikku. LED- valgusravi aitab rahustada põletikku ja kiirendab naha taastumist. Kui on tekkinud juba akne armid, siis siin soovitan teha mikroneedlingu kuure või laserravi.

Minu soovitused aknele kalduvale nahale:

1) Vali õrn ja aknelisele nahale mõeldud nahahooldus – puhasta nägu 2 x päevas õrna puhastusgeeliga, niisuta nahka õlivaba kreemiga ja kasuta aknelisele nahale mõeldud SPF

2) Väldi naha ülehooldamist

3) Ära pigista vistrikke – see tekitab arme ja ajab põletiku laiemaks

4) Väldi suhkurt – põletikku tekitav aine

5) Hoia stress kontrolli all – stress võib kahjustada naha kaitsebarjääri, soodustatdes infektsiooni ja põletiku teket.


Loe lisaks: 

Uudised:

Kõik postitused