Toitumine ja dieet

Blog Category
  • Viiruste vastu õige toiduga

    Viirushaigused kimbutavad meid eriti sügis- ja talvekuudel. Haigestudes on keha kurnatud ja vajab taastumiseks õiget hoolt. Mida peaks sööma ja mida vältima, et paranemine oleks kiirem? Kasulikke soovitusi jagab toitumisnõustaja Kerstin Joandi.

    Tekst: Kadri Kütt

    Loe edasi...

    Viiruste vastu õige toiduga
  • Soolestiku salajane roll: kuidas mikrobioota kaudu stressi ja vaimset heaolu reguleerida?

    Tänapäeva kiire elutempo suurendab inimeste stressitaset rohkem kui kunagi varem. Stressi käsitlemine on olnud psühholoogia ja meditsiini keskmes pikka aega, kuid üha enam on hakatud tähelepanu pöörama mikrobioota – meie soolestikus elavate bakterite ja teiste mikroorganismide – rollile stressi ja vaimse tervise reguleerimisel. Üks põnevamaid avastusi selles kont

    Loe edasi...

    Soolestiku salajane roll: kuidas mikrobioota kaudu stressi ja vaimset heaolu reguleerida?
  • Mitmekesine mikrobioom – kas tervema elu võti?

    Teadlaste viimase paari kümnendi tähelepanu keskmes on üha enam olnud mikrobioom – selle uurimine aitab paremini mõista, kuidas mikroorganismid inimese tervist mõjutavad. Tartu Ülikooli genoomika instituudi professor ja mikrobioomi uurimisgrupi juht Elin Org annab ülevaate sellest, mis on mikrobioom, kuidas see kujuneb ja elu jooksul muutub ning millist rolli tervises mängib.

    Loe edasi...

    Mitmekesine mikrobioom – kas tervema elu võti?
  • Jah või ei kolesteroolile?

    Kolesterool on inimkehale ülimalt vajalik aine, mida leidub inimorganismi igas rakus. Kas teadsite, et maks toodab umbes 80% kogu kolesteroolist, mida organism vajab ja, et ülejäänud kolesterooli saame me toidust?

    Loe edasi...

    Jah või ei kolesteroolile?
  • Kõrvetised ja maovalu - refluksi sümptomid, mida on võimalik leevendada

    Kõrvetised tekivad söögitorus, mis ühendab suud ja magu, siis kui mao ja söögitoru vahel asuv klapp ei tööta korralikult. Tavaliselt aitab see klapp hoida maomahla maos, kuid kõrvetiste korral avaneb see liiga sageli või ei sulgu piisavalt, ning maomahl satub söögitorru põhjustades põletus- ja ebamugavustunnet.

    Loe edasi...

    Kõrvetised ja maovalu - refluksi sümptomid, mida on võimalik leevendada
  • Kas sinu kõht on reisiks valmis?

    Kauaoodatud eksootiline puhkus on lõpuks käes. Vahutav ookean, jahutavad kokteilid, hõrgud maitseelamused päikeseloojangul... Ühtäkki aga valdab tunne, nagu keegi löönuks rusikaga kõhtu, pilt kukuks kohe kotti ning järgmisel hetkel tormad sa tuhatnelja WC poole. 


    Tekst:

    Loe edasi...

    Kas sinu kõht on reisiks valmis?
  • Valmistud jaanipäevaks? Nipid, kuidas püsida pühade ajal terve!

    Kõik teavad, mida nad tahavad, et nendega jaanipäeval juhtuks – olgu see siis uue põneva tutvuse algus või meeldejäävad hetked pere ja sõprade seltsis. Aga millised on need ebameeldivad asjad, mida soovitakse iga hinna eest vältida, kuid mis ikka ja jälle jaanipäeva ajal inimesi koju voodisse või isegi EMO-sse pöörduma sunnivad? Läbi aegade on nendeks jaanipäeval olnud ühed ja samad mured - alu

    Loe edasi...

    Valmistud jaanipäevaks? Nipid, kuidas püsida pühade ajal terve!
  • Kevadväsimus ja värske õhu mürgitus

    Kevadväsimus on miski, mida väga paljud meist väidavad end varakevadel peale pikka pimedat talveperioodi tundvat. On see müüt või tegelikkus? Kui nähtus on ilmselgelt olemas, ning ilmneb igal aastal just nimelt kevadel, siis mis on selle tekitajaks? Senini puuduvad usaldusväärsed uuringud, mis oleksid kindlaks teinud selle nähtuse põhjused. Kindlasti teame aga, m

    Loe edasi...

    Kevadväsimus ja värske õhu mürgitus
  • Armide silumise meistriklass

     Öeldakse, et aeg parandab kõik haavad. Kuid vahel jääb haava paranedes püsima silmatorkav arm, mille märkamatuks muutmine võib osutuda lausa nuhtluseks.


     Tekst: Krista Kiin

    Loe edasi...

     Armide silumise meistriklass
  • Elu toitumispiirangutega: kas IBS-i sümptomeid saab kuidagi ohjeldada?

    Soole ärritussündroom (IBS) on seedetrakti häire, mis võib põhjustada ebamugavustunnet, valu ja seedeprobleeme. Üks peamisi väljakutseid, millega IBS-i all kannatavad inimesed silmitsi seisavad, on toitumisega seotud raskused. Menüü piiramine ja teatud toiduainete vältimine võivad olla vajalikud sümptomite leevendamiseks, kuid see võib samuti piirata oluliselt igapäevaelu ja mõjuda nega

    Loe edasi...

    Elu toitumispiirangutega: kas IBS-i sümptomeid saab kuidagi ohjeldada?
  • Kaalulangetus - kas ja kuidas?

    Aga kes ütles, et peab alla võtma?

    Põhjused, miks otsustatakse kaalu langetada on seinast seina. Noortele on olulised eeskujud – sotsiaalmeedias levivad trendid ja koolikaaslased, veidi vanemaid mõjutab soov näha välja oma east nooruslikum ning veel vanematele hiilib tasapisi ligi hirm vananemisega kaasnevate tervisemurede ees, mida ter

    Loe edasi...

    Kaalulangetus - kas ja kuidas?
  • Sõtta süsivesikute vastu

    Elanikkonna rasvumise poolest on eestlased Euroopas paraku esirinnas. Mida saaksime ise selle muutmiseks ette võtta, uurisime Ennetusmeditsiini Kliiniku juhi dr Sergey Saadi käest.


    Tekst: Marika Makarova

    Loe edasi...

    Sõtta süsivesikute vastu
  • Kõhuviiruse ABC

    Kõhuviirused võivad varitseda ukselingil või töölaual ning eriti jultunult hiilivad nad ringi talvel ja kevadel.


    Tekst: apteeker Annika Toobal

    Kõhuviirust ehk viiruslikku gastroenteriiti võivad põhjustada erisugused viirused: rotaviirus, adeno

    Loe edasi...

    Kõhuviiruse ABC
  • Ärevushäire segab elu? Vaata, kuidas stressi leevendada!

    Oled mõnda rahumeelset ja heatujulist tuttavat vaadates mõelnud, et kust kogu see positiivsus ja vaimne jõud tuleb? On see vaid teesklus ning ehk on seesama inimene sisimas samuti vaimselt väsinud ja pinges, kuid ei näita seda teistele lihtsalt välja? 
    Tegelikult ei pruugi see üldse nii olla. Mõnel inimesel on lihtsalt põhjalik arusaam sellest, kuidas inimorganism töötab ning mida on st

    Loe edasi...

    Ärevushäire segab elu? Vaata, kuidas stressi leevendada!
  • Tutvustame otse suhu valatavaid bioaktiivseid toimeaineid sisaldavaid lahuseid

    Elutempo kiirenemine tänapäevases ühiskonnas on loonud vajaduse uuendusteks ka toidulisandite valdkonnas. Tõusvaks trendiks on saanud geeli kujul mineraalainete ja vitamiinide kompleksid, mis valatakse otse suhu. Sellist tüüpi toidulisanditel on tablettide ja kapslite ees kolm väga olulist eelist - mugavus, aja kokkuhoid ning kiire toime.

    Loe edasi...

    Tutvustame otse suhu valatavaid bioaktiivseid toimeaineid sisaldavaid lahuseid