Ütle „ei“ igasugusele tubakatootele!

27.01.2025

Kes meist ei tunneks mõnda suitsetajat? Siiski järeldub Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringust, et tavasigareti tarbimine on viimastel aastatel langustrendis. Tänaseks peamiseks tavasigareti tarvitajaks on 50ndates aastates mees.


Autor: Uljana Jazõkov
Apotheka proviisor

Nooremates vanuserühmades on tavasigareti tarbimine tänu tubakapoliitikale oluliselt langenud, kuid paraku pole langenud nikotiini tarbimine. Kuigi tubakapoliitikal on mitmeid plusse, siis kahjuks toob see kaasa ka väga olulise miinuse, milleks on alternatiivsete tubakat ja nikotiini sisaldavate toodete kasutamine. Vaatame, millised on need Eestis levinud alternatiivsed tooted ja kuidas need tervisele mõjuvad.

Mis on huuletubakas ehk mokatubakas?

Ebaseaduslik? Jah. Huuletubakas ei ole tõepoolest Eestis legaliseeritud ja seda ei ole võimalik seaduslikult osta. Siiski ostetakse seda välismaalt ja tuuakse ebaseaduslikult Eestisse. Kümme aastat tagasi oli huuletubaka ebaseaduslik müük noorte seas vägagi populaarne, kuid olukord muutus 2019. aastal, kui turule ilmus nikotiinipadi, mille tagajärjel vähenes huuletubaka kasutamine oluliselt.

Alternatiivsetest tubaka- ja nikotiinitoodetest räägitakse tihti ekslikult kui tervisele ohutumatest toodetest. Jäetakse mulje justkui oleksid need ohutumad kui tavalised sigaretid. Sellised näiliselt ohutud alternatiivid on suunatud just nooremale sihtgrupile, kes pole kunagi tavasigaretti kasutanud. Enam levinud alternatiivideks on elektrooniline sigaret (e-sigaret) ja nikotiinipadi, mille kasutamine on hüppeliselt tõusnud viimaste aastate jooksul just nooremas vanuserühmas.

Huuletubakas (mokatubakas, tups, snus) on niisutatud ning auruga töödeldud pulbertubakas. Antud tubakatoode võib olla kas lahtine pulber (vormitakse näppude vahel kuulikesteks) või pulber, mis on pakendatud teekotikesega sarnanevasse ümbrikusse, mis lihtsustab selle tarvitamist. Kuulike või kotike asetatakse ülahuule ja igeme vahele imenduma. Seda ei närita, vaid hoitakse huule ja igeme vahel mõnest minutist kuni mitme tunnini. Nikotiin imendub otse verre ja sealt edasi ajju.

Mis on e-sigaret?

E-sigaret on elektriline seade (patareitoitel töötav), mis kuumutab vedelikku, mille aerosoole kasutaja suu kaudu sisse hingab. Need vedelikud on kas nikotiiniga või ilma ning kujutavad endast mitmekesise koostisega keemilisi segusid. Selleks, et eristada e-sigareti kasutamist suitsetamisest, on kasutusel termin „veipimine“. Veipimine ei ole aga parem ja ohutum kui klassikaline suitsetamine!

E-sigareti põhitarvitajad on noored naised vanuses 16 –24 aastat.  Aastal 2020 oli e-sigareti kasutajate hulgas naisi vanuses 16 –24 1,1%, 2022. aastal oli see number juba 11,7% ehk üle kümne kordne tõus, mis on vägagi muret tekitav.
2021/2022 kooliõpilaste tervisekätumise uuringust tuli välja, et väga suur osa noori vanuses 11 –15 on proovinud kas tavasigaretti või e-sigaretti ning esimese tootena valinud just e-sigareti. Väga oluline on teada, et mida nooremana inimene alustab nikotiinisisaldavate toodete taritamist, seda suurema tõenäosusega on ta ka tulevikus nikotiinist sõltuv.

Mis on nikotiinipadi?

Nikotiinipadi on valget värvi portsjonkotike, mis sisaldab kas tubakast saadud või sünteetilist nikotiini, mille kasutaja paneb huule ja igeme vahele ning jätab sinna kuni nikotiin ja maitse vallanduvad ning nikotiin läbi igeme imendub. Slängis kutsutakse seda ka valgeks tupsiks ehk snusiks. Enamasti annavad need pikema ja kestvama toime kui huuletubakapadjad. Nikotiini imendub samamoodi otse verre ja sealt otse ajju.

E-sigaret ja nikotiinipadi kuuluvad tubakatoodetega seotud toodete rühma ehk otseselt tubakat ei sisalda, kuid nendega imiteeritakse tubakatoodete tarvitamist. Kuna nad kuuluvad tubakavabade toodete rühma, siis uuringud on näidanud, et see suurendab nende tarbimist, kuna need justkui oleksid ohutumad kui tubakat sisaldavad tooted. See väärarusaam suurendab nende toodete eelistamist teistele toodetele just noorte hulgas.

Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu (2022) põhjal tarbivad nikotiinipatju kõige enim noored mehed vanuses 16 –24 aastat.

Kas tubakavaba tähendab automaatselt ohutu?

Nii nagu tubakatoodetel, on ka tubakatoodetega sarnastel toodetel oluline risk tervisele. Kui tegemist on tubakatootega, siis tegelikkuses suurt vahet ei ole, mil viisil seda tarvitatakse ehk kas ta on suitsetatav (sigaret, sigar, sigarillo, vesipiip) või suitsuvaba (närimistubakas, nuusktubakas, huuletubakas). Igal juhul on see tervist kahjustav ning mingil määral võivad suitsuvabad tooted olla isegi kahjulikumad kui suitsetatavad, sest nende tarvitamisel võib kehasse jõuda rohkem nikotiini, mis tekitab suurema ohu sõltuvuse tekkimiseks. Tihtipeale tarvitatakse mitut toodet korraga, mis suurendab veelgi sõltuvuse teket.

Nikotiinipadja ja e-sigareti puhul on suureks ohuks just lõhna- ja maitseained, mida neisse lisatakse ning mille pikaajalist mõju tervisele ei osata ette ennustada. Uuringud näitavad, et e-sigareti maitsesegud võivad kahjustada südame tööd ja inimeste veresoontes paiknevaid rakke. Eestis kasutatavate e-sigareti vedelike puhul on maitse- ja lõhnaained keelatud, välja arvatud tubaka ja mentooli maitse ja lõhn.

E-sigareti puhul e-vedelike kuumutamisel tekkinud aerosool võib sisaldada tervisele ohtlikke ja lausa mürgiseid aineid nagu näiteks raskmetallid (tsink, alumiinium, nikkel, plii, tina – mis sissehingamisel võivad põhjustada vähki), lisaks teisi kantserogeene (formaldehüüd, atseetaldehüüd).
Kuna e-sigaretti on väga lihtne kasutada, siis see toob endaga kaasa tõsiasja, et organismi jõuab rohkem nikotiini kui näiteks tavasigareti kasutamisel. Üheks oluliseks ohufaktoriks e-sigareti puhul on ka see, et ühes milliliitris e-vedelikus võib nikotiini annus ulatuda kuni kahekümne milligrammini. Nagu juba eelpool mainitud, siis on selle kasutamine oluliselt lihtsam ja väga raske on ette ennustada, kui palju nikotiini reaalselt kehasse jõuab.

Võrdlusmomendiks, et üks tavaline sigaret sisaldab maksimaalselt ühe milligrammi nikotiini. Hirmutavaks faktiks on aga see, et alati ei vasta nikotiinikogus pakendil märgitule ning ka end nikotiinivabaks positsioneerivatest toodetest on leitud nikotiinijääke.

Nikotiinipadja puhul on pooles karbis patjades sama palju nikotiini kui ühes sigaretipakis. Lisaks on seda jällegi väga lihtne kasutada, kuna nikotiin jõuab märkamatult organismi ning selline tarbimine toob kaasa koguseliselt suurema kasutamise ja tugevama sõltuvuse tekke. Ka nikotiinpadjade puhul pole Eesti turul reguleeritud nikotiini annust ehk turult leiab väga erineva nikotiini kontsentratsiooniga patju. Keskmiselt on ühes nikotiinipadjas 5 –10 milligrammi nikotiini.
Oluline on meeles pidada, et mis tahes nikotiinitoodete kasutamine on kahjulik kõigile, eriti noortele, kelle aju alles areneb, samuti noortele täiskasvanutele ja rasedatele.

Nikotiin kuulub uimastite rühma ja avaldab seeläbi mõju vaimsele tervisele, soodustades  väga tugeva sõltuvuse teket. Eelõige on suur oht just arenevale ajule, millel on suurem vastuvõtlikkus uimastite suhtes. Nikotiin pärsib normaalset ajuarengut, mille tulemusel ei pruugi ajuosad lõplikult välja areneda. Kuna nikotiin pärsib dopamiini loomulikul teel vabanemist, siis pikas perspektiivis väheneb inimese võime tunda erinevatest tegevustest rõõmu ja naudingut. Tekib suletud ring, kus rõõmu ja naudingut saadakse ainult uue doosi nikotiinii tarvitamisel, mis omakorda suurendab riski ärevushäirete, meeleoluhäirete ja depressiooni tekkeks.

Suletud ring: nikotiin jõuab ajju (umbes kümne sekundiga) -> vabaneb dopamiin, inimesel tekib hea enesetunne -> hea enesetunne vahetub võõrutusnähtudega, mille sümptomiteks on näiteks stress ja ärevus  -> tekib iha uue doosi järele.

Milline on alternatiivsete tubakat ja nikotiini sisaldavate toodete mõju tervisele?

E-sigaretti mõju tervisele on suhteliselt lai. Kõrvaltoimed avalduvad nii kergemal (alles alustades) kui ka väga raskel moel. Nendeks on näiteks pearinglus, peavalu, suu mikrofloora muutus, suukuivus, iiveldus, oksendamine, ülemiste hingamisteede ärritus, kuiv köha, suurem vastuvõtlikkus infektsioonide suhtes, kopsukahjustus, tahhükardi/arütmia, kõrge vererõhk, infarktirisk, negatiivne mõju reproduktiivsüsteemile, lootetoksilisus.

Huuletubaka kõrvaltoimete hulka kuuluvad suuõõne kahjustused, igemehaigused ja -põletikud, hammaste lagunemine. Huuletubaka pidev tarbimine võib põhjustada vähkkasvajaid. Suureneb ka südaneinfarkti, insuldi, teist tüüpi diabeedi risk, samuti kesknärvisüsteemi kahjustused.
 
Nikotiinipatjade puhul on kõrvatoimed huuletubakaga sarnased, lisaks väikelaste puhul mürgistus allaneelamisel.

Pea meeles!

  • E-sigaret, mokatubakas ega nikotiinipadi pole vahend suitsetamisest loobumiseks.
  • Nikotiinisõltuvust võrreldakse heroiini ja kokaiini sõltuvustega.
  • Enamasti e-sigareti kasutajad jäävad neid kasutama.
  • Üks suitsuvaba aasta juba langetab kopsuvähi tekkimise riski.
  • Aastate jooksul on turule tulnud väga palju erinevaid alternatiivseid nikotiini- ja tubakatooteid, mille põhiliseks eesmärgiks on inimeste sõltuvuses hoidmine.
  • Noored pered, kellel on väiksed lapsed ja kes avastavad maailma “kõike suhu pannes”, peavad eriti vastutustundlikult suhtuma just nikotiinipatjade ja huuletubaka hoiustamisse. Kui laps selle alla neelab, siis suure tõenäosusega saab ta mürgistuse. Hoia neid lastele kättesaamatus kohas!

Proviisorina soovitan nikotiini tarvitamisest loobuda. Kui vajad abi, siis pöördu oma perearsti poole. Lisaks leiad rohkem infot ja abi:


Loe lisaks:

Uudised:

Kõik postitused